VIVA! VIDEO

Bawełna organiczna – twoja skóra na nią zasługuje

Bez pestycydów, herbicydów i barwników.

Artykuł sponsorowany 30 listopada 2020 09:56

Rynek produkcji odzieży przeżył w ostatnich latach prawdziwą rewolucję. Dla konsumentów coraz częściej kluczowe są informacje o składzie tkanin, a także o sposobach uprawy roślin na przędzę i warunkach produkcji. Nikogo już nie dziwią ubrania w stylu eko i fair trade obecne nawet na półkach tanich sieciówek. Kupując T-shirt, sprawdzamy metkę, ale czy tak samo postępujemy z innymi produktami codziennego użytku?

Konwencjonalna bawełna - czy szkodzi twojej skórze?

Wrażliwa na warunki atmosferyczne i ataki pasożytów bawełna jest jedną z trudniejszych w uprawie roślin.  Konwencjonalna bawełna pochodzi z upraw wspomaganych chemikaliami, których zadaniem jest zmaksymalizowanie plonów i zysków. Szacuje się, że uprawa tego pozornie niewinnego surowca zużywa ok. 6% światowej podaży pestycydów i 16% insektycydów, mimo że zajmuje zaledwie 2,5% gruntów rolnych, a rolnicy narażeni są na zatrucia tymi substancjami. Ponadto konwencjonalna bawełna przyczynia się do wyjaławiania gleby.

Używane w produkcji środków higienicznych bawełna i celuloza poddawane są także chemicznej obróbce. Z natury szare, ulegają wybielaniu za pomocą chloru, żeby uzyskać kojarzący się z higieną odcień bieli. Podczas tego procesu wydzielane są szkodliwe dioksyny, choć należy zaznaczyć, że niewielkie ilości, które mogą się znaleźć w produktach higienicznych nie zagrażają zdrowiu. Używanie "zwykłych" wkładek i podpasek nie jest więc szkodliwe, ale bardziej bezpiecznym dla wrażliwej skóry (i etycznym) wyborem są produkty z bawełny organicznej.

Bawełna organiczna – bezpieczna alternatywa

Żeby zapobiec alergiom, podrażnieniom i potencjalnym zagrożeniom, dobrze jest zastąpić konwencjonalną bawełnę tą organiczną. Organiczne uprawy powstają na terenach nienawożonych chemicznie od co najmniej 3 lat, w małych gospodarstwach. Gleba jest użyźniana naturalnymi substancjami, takimi jak kwas cytrynowy, ocet, czosnek czy nadtlenek wodoru.

Bawełna organiczna
Fot. Adobe Stock

Gospodarstwa zrzeszone w Organic Trade Association są również zobowiązane do ręcznego zbioru bawełny i rezygnacji z chemicznej obróbki, w tym chlorowania. Obowiązują także zasady fair trade, czyli poszanowanie dla godności pracy. Rolnicy zatrudnieni przy produkcji organicznej bawełny otrzymują godziwe wynagrodzenie i nie narażają swojego zdrowia w kontakcie z chemikaliami.

Konsumenci otrzymują za to nieskażony produkt, wolny od alergenów i bezpieczny przy długoterminowym stosowaniu. Bawełna organiczna najlepiej nadaje się do kontaktu z wrażliwą skórą okolic intymnych.

Wkładki higieniczne Bella Intima

Rynek ekopodpasek, wkładek i tamponów rozwija się z każdym rokiem, ale dotąd kojarzył się z produkcją o małej skali oraz bardzo wysokimi cenami. Na szczęście najwięksi producenci również oferują produkty przyjazne dla środowiska (i dla kobiet).

Wkładki Bella Intima z bawełną organiczną
Fot. mat. prasowe

Takim produktem są wkładki higieniczne polskiej marki Bella Intima oznaczone piktogramem 100% organic cotton. Wkładki pokryte są stuprocentową certyfikowaną bawełną organiczną, odpowiednią dla kobiet o bardzo wrażliwej skórze. Do bielenia celulozy nie używa się szkodliwego chloru i innych barwników. Nawet opakowanie wykonane jest z papieru pozyskiwanego w zgodzie z zasadami zrównoważonego leśnictwa! Kupując wkładki, wspieramy więc odpowiedzialną gospodarkę leśną na świecie.

Przyjazne twojej skórze wkładki Bella Intima:

  • Wyprodukowane są z bawełny z upraw ekologicznych, bez nawozów sztucznych, pestycydów, herbicydów.
  • Dzięki „oddychającemu” materiałowi (bawełnie organicznej) odprowadzają wilgoć, dając odczucie świeżości i suchości.
  • Nie zawierają barwników ani naturalnego lateksu, który u niektórych kobiet wywołuje reakcję alergiczną.
  • Celuloza wewnątrz wkładki jest bielona bez użycia chloru, metodą ECF (Elemental Chlorine Free). Proces ten zapobiega wydzielaniu tzw. dioksyn, substancji szkodliwych dla środowiska i naszego zdrowia.
  • Są testowane dermatologicznie.
  • Są opakowane w kartonik z papieru pozyskiwanego zgodnie z zasadami zrównoważonego leśnictwa
  • Są bezpieczne dla skóry, nie powodują alergii i podrażnień.

Przyłączysz się do ekorewolucji?

Materiał powstał z udziałem marki Bella.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…