baseny-i-silownie-kluby-fitness-otwarte-od-6-czerwca-na-jakich-zasadach-1
Fot. Adobe.Stock.com
o tym się mówi!

Na jakich zasadach będą działały baseny, siłownie i kluby fitness od 6 czerwca?

Wszystko, co musisz wiedzieć!

Redakcja VIVA! 3 czerwca 2020 14:30
baseny-i-silownie-kluby-fitness-otwarte-od-6-czerwca-na-jakich-zasadach-1
Fot. Adobe.Stock.com

Pandemia koronawirusa nadal trwa, ale powoli wracamy do normalności. Rozpoczął się czwarty etap odmrażania gospodarki, a co za tym idzie już w sobotę 6 czerwca zostaną otwarte baseny, kluby fitness i siłownie, a także salony masażu. Oczywiście nie będziemy mogli z nich korzystać na zasadach identycznych jak przed epidemią. To miejsca szczególnie narażone na łatwe przenoszenie się wirusa, a więc i środki ostrożności muszą w nich być zaostrzone.

Otwarte kluby fitness i siłownie - zasady funkcjonowania

Otwarcie klubów fitness i siłowni wiąże się z przestrzeganiem wytycznych przygotowanych przez Główny Inspektor Sanitarny razem z Ministerstwem Rozwoju i przedstawicielami branży na czas trwania epidemii SARS-CoV-2. Podstawa to zaopatrzenie klubów w niezbędne do dezynfekcji środki. Warto jednak zwrócić uwagę, że dezynfekowanie przestrzeni było praktykowane już przed epidemią, a na wielu siłowniach do dyspozycji klientów były płyny bakteriobójcze i jednorazowe ręczniki, którymi mogli przecierać sprzęty przed/po użytkowaniu. Ta praktyka teraz będzie obowiązkowa. Dezynfekować trzeba też będzie szafkę - przed i po jej użyciu. Wyłączone z użytku będą również suszarki w szatniach.

Mitem jest obowiązek noszenia maseczki na terenie siłowni - nie będzie to potrzebne, ale należy zachować dystans dwóch metrów (z trenerem osobistym obowiązuje dystans 1,5 metra). Oczywiście takie rozwiązanie jest dużo wygodniejsze dla ćwiczących, bo trening w masce jest niezwykle męczący.  Zgodnie z wytycznymi GIS w klubach fitness i siłowniach będzie obowiązywał limit jednej osoby na każde 10m2. Zasada ta dotyczyć będzie również zajęć grupowych. Utrzymanie dystansu dwóch metrów nie powinno więc być trudne.
 
W samej recepcji klubu fitness będą obowiązywały wytyczne, znane nam już z innych placówek. Pracownicy będą oddzieleni specjalnym przeszkleniem od klientów, oczywiście będą nosić maseczki, ale też rękawiczki.  Istotne zmiany w stosunku do sposobu funkcjonowania siłowni przed pandemią dotyczą zajęć grupowych. Przerwy między nimi mają być dłuższe, żeby można było zdezynfekować sprzęty i umożliwić przygotowanie się do zajęć kolejnej grupie ćwiczących.
 

Funkcjonowanie basenów od 6 czerwca - jakie zasady obowiązują?

Wytyczne odnośnie funkcjonowania basenów podało Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny. Od 6 czerwca 2020 roku na basenach obowiązują ograniczenia co do ilości osób, które mogą jednocześnie znajdować się na terenie obiektu. Jednocześnie z basenu nie może korzystać więcej niż 50 procent osób, które mogłyby korzystać z obiektu przy maksymalnym obciążeniu. Jednocześnie nie może być to więcej niż 150 osób. Z jednego toru na basenie mogą korzystać jednocześnie maksymalnie cztery osoby. W saunach restrykcje są jeszcze bardziej zaostrzone - będą mogły w nich przebywać zaledwie dwie osoby. W jacuzzi  może przebywać tylko jedna osoba, lub kilka jeżeli zamieszkują w jednym gospodarstwie domowym. Klasycznie, podobnie jak w innych placówkach, wszystkie obiekty powinny być wyposażone w dozowniki z płynem do dezynfekcji: tuż przy wejściu, w przebieralniach, toaletach i przy natryskach.

baseny-i-silownie-kluby-fitness-otwarte-od-6-czerwca-na-jakich-zasadach-4
Fot. Adobe.Stock.comAdobe.Stock.com

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BOJARSKA-FERENC, CHODAKOWSKA, LEWANDOWSKA, RUBIK, JĘDRZEJCZYK, SKURA… – ich wspaniałe figury, zdrowie, niesamowita energia, kreatywność to efekt wyrzeczeń, restrykcyjnych diet, a może dobrych genów? Nowa gwiazda modelingu KAROLINA PISAREK zdradza, czemu zawdzięcza sukces. Kierowca rajdowy LESZEK KUZAJ – ryzyko to jego specjalność! A także intrygująca historia JOGI oraz skąd się wzięło SPA.