asteroida
Fot. STOCK ADOBE
O TYM SIĘ MÓWI

Asteroida zmierza w kierunku Ziemi! Czy nasza cywilizacja jest zagrożona?

Co planuje NASA?

Gabriela Łaskowska 10 listopada 2018 17:32
asteroida
Fot. STOCK ADOBE

NASA uważa, że asteroida Bennu jest zagrożeniem dla naszej planety! W ciągu 100 lat ma drastycznie zbliżyć się do Ziemi, a przewiduje się, że w 2135 roku może w nią uderzyć! Naukowcy tworzą ciągle nowe plany ocalenia ludzkości. Ostatnio mówiono o nieco dziwnym sposobie na uratowanie planety. O co dokładnie chodzi? Czy plan zadziała?

Czym jest asteroida Bennu?

Asteroida Bennu to ogromna skała kosmiczna, ważąca ok. 77 miliardów ton! Została odkryta 11 września 1999, a jej średnica wynosi ponad 500 metrów! Wykonanie pełnego obiegu dookoła Słońca zajmuje jej 1 rok i 71 dni. Włoscy astronomowie z Uniwersytetu w Pizie przewidują, że na przestrzeni przyszłego stulecia Bennu zbliży się do naszej planety aż ośmiokrotnie. 

Dwa lata temu NASA wysłała sondę do asteroidy, w celu pobrania z niej próbek gruntu i dostarczenia ich na ziemię w ciągu najbliższych lat. 

Co zamierza NASA?

NASA miała kilka pomysłów na ocalenie Ziemi. Najpierw mówiono o podjęciu współpracy z Narodową Agencją Bezpieczeństwa Jądrowego. Naukowcy planowali wysłanie do asteroidy statku kosmicznego z ładunkami jądrowymi na pokładzie i zepchnięcie jej na inną trasę za pomocą energii jądrowej. Zrezygnowano jednak z tego pomysłu, ponieważ obawiano się, że odłamki Bennu mogłyby i tak dotrzeć do Ziemi i wyrządzić niemałe szkody. Mówiono również o wysłaniu specjalnego statku, który miałby się zderzyć z asteroidą.

Jednak ostatnio naukowcy wpadli na bardzo zaskakujący (i mamy nadzieję, że skuteczny) pomysł.  Co chcą zrobić? NASA, aby uratować naszą planetę, chce… pomalować asteroidę Bennu specjalną farbą! Zabieg ten ma spowodować zmiany termiczne na asteroidzie, co zmieni kierunek jej lotu i pozwoli minąć Ziemię.

Co ostatecznie zdecyduje się zrobić NASA? Czy ludzkość zostanie uratowana?  

TAGI #NASA #kosmos

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.