asteroida
Fot. STOCK ADOBE
O TYM SIĘ MÓWI

Asteroida zmierza w kierunku Ziemi! Czy nasza cywilizacja jest zagrożona?

Co planuje NASA?

Gabriela Łaskowska 10 listopada 2018 17:32
asteroida
Fot. STOCK ADOBE

NASA uważa, że asteroida Bennu jest zagrożeniem dla naszej planety! W ciągu 100 lat ma drastycznie zbliżyć się do Ziemi, a przewiduje się, że w 2135 roku może w nią uderzyć! Naukowcy tworzą ciągle nowe plany ocalenia ludzkości. Ostatnio mówiono o nieco dziwnym sposobie na uratowanie planety. O co dokładnie chodzi? Czy plan zadziała?

Czym jest asteroida Bennu?

Asteroida Bennu to ogromna skała kosmiczna, ważąca ok. 77 miliardów ton! Została odkryta 11 września 1999, a jej średnica wynosi ponad 500 metrów! Wykonanie pełnego obiegu dookoła Słońca zajmuje jej 1 rok i 71 dni. Włoscy astronomowie z Uniwersytetu w Pizie przewidują, że na przestrzeni przyszłego stulecia Bennu zbliży się do naszej planety aż ośmiokrotnie. 

Dwa lata temu NASA wysłała sondę do asteroidy, w celu pobrania z niej próbek gruntu i dostarczenia ich na ziemię w ciągu najbliższych lat. 

Co zamierza NASA?

NASA miała kilka pomysłów na ocalenie Ziemi. Najpierw mówiono o podjęciu współpracy z Narodową Agencją Bezpieczeństwa Jądrowego. Naukowcy planowali wysłanie do asteroidy statku kosmicznego z ładunkami jądrowymi na pokładzie i zepchnięcie jej na inną trasę za pomocą energii jądrowej. Zrezygnowano jednak z tego pomysłu, ponieważ obawiano się, że odłamki Bennu mogłyby i tak dotrzeć do Ziemi i wyrządzić niemałe szkody. Mówiono również o wysłaniu specjalnego statku, który miałby się zderzyć z asteroidą.

Jednak ostatnio naukowcy wpadli na bardzo zaskakujący (i mamy nadzieję, że skuteczny) pomysł.  Co chcą zrobić? NASA, aby uratować naszą planetę, chce… pomalować asteroidę Bennu specjalną farbą! Zabieg ten ma spowodować zmiany termiczne na asteroidzie, co zmieni kierunek jej lotu i pozwoli minąć Ziemię.

Co ostatecznie zdecyduje się zrobić NASA? Czy ludzkość zostanie uratowana?  

TAGI #NASA #kosmos

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Pandemia nie zmieniła mojego życia, to ja sama je zmieniłam…”, mówi AGNIESZKA MACIĄG. Kraśko, Olejnik, Rodowicz, Rusinek, Szczygieł, Wojciechowska… o emocjach i rodzinnych relacjach w izolacji domowej. JACEK SANTORSKI radzi, jak nie zwariować w czasie pandemii. Zmierzch zachodniej cywilizacji? Beata Pawlikowska w egzystencjalnych rozważaniach w dobie koronawirusa.