asmr
Fot. STOCK ADOBE
STYL ŻYCIA

Sposób na relaks idealny!

Dowiedz się czym jest ASMR

Gabriela Łaskowska 22 lipca 2018 17:30
asmr
Fot. STOCK ADOBE

ASMR to skrót od Autonomous Sensory Meridian Response. Jest to indywidualna reakcja mózgu na dane bodźce. Objawia się przyjemnym uczuciem mrowienia, odczuwalnym głównie na głowie, ramionach, plecach, w odpowiedzi na bodźce zewnętrzne. Nie wiemy czy wszyscy mogą odczuwać ASMR. Być może ludzie dzielą się na tych, którzy znaleźli już swoje wyzwalacze i na tych, którzy jeszcze nie są ich świadomi. A co to właściwie są wyzwalacze?

To, najogólniej mówiąc, bodźce, dzięki którym jesteśmy w stanie odczuwać ASMR. Jak je znaleźć? Od kilku lat tworzone są filmy, które w sposób intencjonalny mają wywołać u widza dreszcze. W ten sposób każdy może sprawdzić, który wyzwalacz sprawdza się u niego najlepiej. Wachlarz możliwości jest praktycznie nieskończony. Wyzwalacze mogą być słuchowe (np. szeleszczenie, stukanie, szeptanie, spryskiwanie wodą), wzrokowe (np. układanie czegoś, powolne ruchy dłoni) lub dotykowe (np. muskanie po szyi, czesanie włosów). Bardzo popularne są filmy łączące wyzwalacze wzrokowe i słuchowe. Polegają one na odgrywaniu pewnych scenek, odnoszących się do realnego życia, np. scenka u fryzjera, wizyta w spa czy badanie u lekarza.

Ogromną rolę, przy nagrywaniu takich filmów, odgrywa barwa głosu. Twórcy filmów ASMR z reguły mówią ściszonym i delikatnym głosem, a czasem nawet szepczą. Wzmacnia to uczucie mrowienia u odbiorcy. Najczęstszym sposobem nagrywania filmików ASMR jest nagrywanie binauralne. Polega ono na nagrywaniu dźwięku za pomocą dwóch mikrofonów. Dzięki temu brzmi ono w taki sam sposób, jak słyszy je człowiek, swoimi własnymi uszami. Słuchacz ma wtedy wrażenie przestrzenności i realistyczności.

Filmiki ASMR są już w Internecie bardzo popularne. Przyszedł czas na postawienie kroku dalej. Co powiecie na specjalne SPA ASMR lub nawet prywatne konsultacje w Twoim domu? Jest to możliwe! Niestety jeszcze nie w Polsce, ale mocno wierzymy w to, że jest to tylko kwestią czasu.

Whisperlodge to swego rodzaju teatr, połączony z terapią ASMR. Na 90-minutowy performance można umówić się głównie w Los Angeles i San Fransisco. Podczas wizyty każdy z gości ma swojego osobistego przewodnika, który wprowadza go w świat ASMR, oprowadzając go w półmroku po różnych pomieszczeniach i szepcząc do ucha różne, czasem przypadkowe, słowa. Terapia składa się z kilku części, goście doświadczają tam przyjemnego „czyszczenia” uszu (które są jednym z najwrażliwszych miejsc na naszym ciele), dotykania różnych przedmiotów, wydających przyjemne dźwięki i wiele innych.

Taus Makhacheva’s ASMR SPA w Liverpool`u to terapia, która łączy zabieg urodowo-relaksujący ze sztuką. A konkretnie rzeźbą. Gość traktowany jest jak rzeźbiony posąg. Artysta używa zarówno przedmiotów rzemieślniczych, jak i produktów pielęgnacyjnych do ciała. Dzięki temu gość ma wrażenie jakby był częścią tworzenia dzieła sztuki, jakby sam tą sztuką był. Idealne miejsce na odpoczynek intelektualny!

ASMR Massage London - pod taką nazwą znajdziecie na Facebook`u masażystkę, która w Londynie oferuje wizyty prywatne. Polegają one na masowaniu twarzy, szyi i ramion przy akompaniamencie jej delikatnych szeptów. Taki zabieg z pewnością odpręża i relaksuje!

ASMR nie jest nam niezbędne w życiu. Wpływa jednak korzystnie na nasze samopoczucie, relaksuje, odpręża i jest niezawodny przy problemach ze snem. Nawet jeśli takich problemów nie macie, oglądanie tego typów filmików czy słuchanie szeptów po prostu nas wycisza i odpowiednia nastraja na sen. Każdy z nas dba o zdrowie czy kondycję skóry. Chodzimy do SPA, na zabiegi, nakładamy kremy i oczyszczamy cerę.  Mało z nas natomiast pamięta, że nasz umysł również czasami potrzebuje takiego „SPA”. Dajmy mu trochę wytchnienia, załóżmy słuchawki i zapomnijmy na chwilę o problemach codzienności.  

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.