Z oryginalnych siedmiu cudów świata przetrwał tylko jeden. Oto godni następcy…

Redakcja Viva! 4 stycznia 2020 16:30

Z siedmiu cudów świata starożytnego można podziwiać już tylko jeden - kompleks piramid w Gizie. Piramida Cheopsa, Wiszące ogrody Semiramidy w Babilonie, Świątynia Artemidy w Efezie, Posąg Zeusa w Olimpii, Mauzoleum w Halikarnasie, Kolos Rodyjski i Latarnia morska w Faros były podobno najchętniej odwiedzanymi przez starożytnych turystów (!) atrakcjami! A co warto zobaczyć w XXI wieku? Jakie cuda możemy podziwiać w 2020 roku? Chętniej wracamy do natury, więc to co z nią związane przyciąga coraz większe rzesze współczesnych turystów. Chcemy żyć prościej, nauczyć się relaksować, uciekamy od wirtualnego świata do tego prawdziwego. Coraz bardziej świadomie myślimy o ekologii. Inspiracji szukamy więc głównie we wspaniałych miejscach stworzonych nie przez człowieka, ale przez naturę. 

1/7
7 cudów współczesnego świata 2020 rok
Copyright @Getty Images
1/7

MOSQUITO BAY, PUERTO RICO. W zatoce zobaczysz jeden z najbardziej fascynujących spektakli natury: bioluminescencję. Zamieszkujący zatokę plankton emituje niebiesko-zielone światło. Spływy kajakowe to najlepszy sposób na poznanie Mosquito Bay (biequecotrips.com)

2/7
7 cudów współczesnego świata 2020 rok
Copyright @Adobe.Stock.com
2/7

JASKINIA SON DOONG, WIETNAM. Son Doong to największa jaskinia na świecie! Położona jest głęboko w dżungli Parku Narodowego Phong Nha Ke-Bang w Wietnamie. Jest tak duża, że Boeing 747 mógłby przez nią szybować! Firma Oxalis jest jedynym operatorem, który oferuje nocne wycieczki po jaskini (oxalis.com).

3/7
7 cudów współczesnego świata 2020 rok
Copyright @Getty Images
3/7

BARRINGER METEOR CRATER, ARIZONA. To najlepiej zachowane miejsce uderzenia meteoru na planecie. Jakieś 50 000 lat temu w atmosferze wypaliło się 300 000 ton skały, uderzając w Ziemię siłą 1000 razy większą niż bomba atomowa w Hiroszimie. Ziemia stopiła się natychmiast, pozostawiając monstrualne wgłębienie, które można podziwiać do dziś.

4/7
7 cudów współczesnego świata 2020 rok
Copyright @East News
4/7

RÓW MARIAŃSKI to rów oceaniczny, położony w zachodniej części Oceanu Spokojnego. Stanowi najgłębszą część oceanów na świecie. Mniej osób odwiedziło najgłębsze miejsce Rowu Mariańskiego niż stanęło na powierzchni Księżyca! Z wyspy Curacao organizowane są wycieczki łodzią podwodną (www.substation-curacao.com).

5/7
7 cudów współczesnego świata 2020 rok
Copyright @mat. prasowe
5/7

DON SHELDON AMPITHEATRE, ALASKA. Chatka położona głęboko w Denali National Park, przez lata była niedostępna dla turystów. Teraz nowa luksusowa chata, Sheldon Chalet została otwarta. Nazwa to hołd dla legendarnego lotnika z Alaski, Dona Sheldona, który po raz pierwszy zbadał to miejsce ponad 50 lat temu.

6/7
7 cudów współczesnego świata 2020 rok
Copyright @Getty Images
6/7

MIĘDZYNARODOWA STACJA KOSMICZNA, NISKA ORBITA ZIEMI. NASA właśnie ogłosiła plany zezwalania na regularne wizyty turystyczne na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w 2020 roku. ISS to pierwsza prawdziwa kolonia ludzka w kosmosie. 2 listopada 2020 roku miną dwie dekady, odkąd ISS jest na stałe zamieszkany.

7/7
7 cudów współczesnego świata 2020 rok
Copyright @Getty Images
7/7

RUINY MIAST MAJÓW W BELIZE. Chichen Itza i Tulum w Meksyku to popularne turystyczne kierunki. Caracol w Belize jest inne. Położony w lasach tropikalnych w zachodniej części Belize, to ogromny kompleks ruin. Najbardziej imponująca jest Caana, piramida, w której kiedyś mieszkał król tego wielkiego miasta.

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

One nas inspirują! Kobiety sukcesu, w wieku od 30 plus do 70 plus: KAMIŃSKA, DERESZOWSKA, SWOROWSKA, KASPRZYK, DUDZIAK w szczerych, zaskakujących rozmowach o dojrzałości, poczuciu atrakcyjności i seksualności. „Wiek nie ogranicza apetytu na seks”, mówi wybitny seksuolog ANDRZEJ DEPKO i przełamuje tabu. IRIS APFEL ikoną stylu została po... osiemdziesiątce. Prowokuje: „Młodość jest przereklamowana!”. 88-letnia JOAN COLLINS i 56-letni PERCY GIBSON burzą stereotypy o związku starszej kobiety z młodszym partnerem. W cyklu PODRÓŻE wyprawa do indyjskich spa i centrów duchowych po młodość.