World Trade Center, WTC
Fot. AKG Images/East News
O tym się mówi

6 filmów o zamachu na World Trade Center, które trzeba obejrzeć!

Dokładnie dziś mija 19 lat od tragedii!

Aleksandra Frankowska 11 września 2020 18:30
World Trade Center, WTC
Fot. AKG Images/East News

Dokładnie dziś mija 19 lat od tragicznego zamachu terrorystycznego na World Trade Center w Nowym Jorku. Wydarzenie to stało się nie tylko początkiem walki z terroryzmem, ale zapisało się również na kartach historii, jako jedno z najbardziej krwawych na świecie. Nic dziwnego, że na jego podstawie powstało mnóstwo filmów – dłuższych i krótszych – które opowiadają historię 11 września 2001. Każda z nich to zupełnie inny obraz doświadczeń, wydarzeń i często również wspomnień osób, które miały nieszczęście, być częścią tej tragedii.

102 Minuty, Atak na World Trade Center

Nowy Jork. Miasto, które nigdy nie śpi. Tysiące ludzi, przechodniów, niekiedy całkowicie przypadkowych. Kilka sekund. Wybuch. I to właśnie Ci ludzie za pomocą telefonów komórkowych uwiecznili wszystko to, co tego dnia działo się na ulicach Big Apple.

Wszystkie te nagrania połączyli w jedno Nicole Rittenmeyer oraz Seth Skundrick. Stworzyli film, który otrzymał w 2009 roku nagrodę Emmy w dwóch kategoriach – za ścieżkę dźwiękową oraz montaż.

Fahrenheit 9.11

Dokumentalny film w reżyserii Michaela Moore’a, skupiający się nieco na politycznej i ekonomicznej stronie rządu Stanów Zjednoczonych. Film ukazuje finansowe powiązania Białego Domu z rodziną Bin-Ladena. Wiele osób twierdzi, że był on również stworzony jako propaganda przeciwko ubiegającemu się wówczas o ponowny tytuł prezydenta Stanów Zjednoczonych Georgeowi W. Bushowi. Podczas Festiwalu Filmowego w Cannes otrzymał nagrodę Złotej Palmy.

Lot 93

Kiedy 11 września 2001 roku samolot linii United Airlines wystartował z lotniska Newark, nikt jeszcze nie wiedział, że będzie na językach ludzi z całego świata. W powietrzu ujawniło się czterech terrorystów Al.-Kaidy, którzy zabronili pasażerom kontaktować się z rodzinami. Ci, przerażeni o rychłej śmierci, na zasadzie głosowania podjęli decyzję, że muszą sami odbić samolot z rąk terrorystów. Twórcy scenariusza do filmu starali się odtworzyć autentyczne sceny z pokładu samolotu, konsultując się z rodzinami ofiar.

World Trade Center

Zupełnie inna perspektywa zamachu na World Trade Center, ukazująca pomoc służb wszystkim tym, którzy zostali uwięzieni pod gruzami budynków. Historia dwóch bohaterskich policjantów, którzy oddają własne życie ratując innych to niemal realistyczna wizja tego, co w rzeczywistości działo się w Nowym Jorku 11 września.

Lot 93 z Newark

Druga, nieco mniej przejmująca historia porwanego samolotu linii United Airlines, który uderzył w budynek World Trade Center.

Twój na zawsze

Film niemal niezwiązany z wybuchem, a jednak zahaczający o wydarzenia z 11 września. W niesamowity sposób ukazano w nim, w jaki sposób tragedia wpłynęła na świadomość Amerykanów i ich sposób postrzegania świata. 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.