6 filmów o zamachu na World Trade Center, które trzeba obejrzeć!
Dziś mija 20 lat od tragedii. Te obrazy przypominają, co działo się w Nowym Jorku 11 września 2001
- Redakcja VIVA!
Dokładnie dziś mija 20 lat od tragicznego zamachu terrorystycznego na World Trade Center w Nowym Jorku. Wydarzenie to stało się nie tylko początkiem walki z terroryzmem, ale też zapisało się na kartach historii jako jedno z najbardziej krwawych na świecie. Po atakach na nowojorskie WTC mówiło się, że nic już nie będzie takie jak wcześniej. Nic dziwnego, że na jego podstawie tej tragedii powstało mnóstwo filmów – dłuższych i krótszych – które opowiadają historię pamiętnego 11 września 2001 roku. Każda z nich to zupełnie inny obraz doświadczeń, wydarzeń i często również wspomnień osób, które miały nieszczęście być częścią tej tragedii. Jakie filmy najlepiej obejrzeć, aby dowiedzieć się, jak minuta po minucie wyglądała realizacja ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku? Polecamy 6 obrazów, które do tej pory zrobiły na nas największe wrażenie.
102 Minuty, Atak na World Trade Center
Nowy Jork. Miasto, które nigdy nie śpi. Tysiące ludzi, przechodniów, niekiedy całkowicie przypadkowych. Kilka sekund. Wybuch. I to właśnie ci ludzie za pomocą telefonów komórkowych uwiecznili wszystko to, co tego dnia działo się na ulicach Big Apple. Dokument, jakich mało. Autentyczne relacje światków tamtych wydarzeń. Z Manhattanu, samego serca Nowego Jorku, ale także z dalszych jego dzielnic.
Wszystkie te nagrania połączyli w jedno Nicole Rittenmeyer oraz Seth Skundrick. Stworzyli film, który otrzymał w 2009 roku nagrodę Emmy w dwóch kategoriach – za ścieżkę dźwiękową oraz montaż.
Fahrenheit 9.11
Film dokumentalny w reżyserii Michaela Moore’a, skupiający się na politycznej i ekonomicznej stronie rządu Stanów Zjednoczonych. Film ukazuje finansowe powiązania Białego Domu z rodziną Osamy bin Ladena. Wiele osób twierdzi, że był on również stworzony jako propaganda przeciwko ubiegającemu się wówczas o ponowny tytuł prezydenta Stanów Zjednoczonych Georgeowi W. Bushowi. Podczas Festiwalu Filmowego w Cannes otrzymał nagrodę Złotej Palmy.
Lot 93
Kiedy 11 września 2001 roku samolot linii United Airlines wystartował z lotniska Newark, nikt jeszcze nie wiedział, że będzie na językach ludzi z całego świata. W powietrzu ujawniło się czterech terrorystów Al.-Kaidy, którzy zabronili pasażerom kontaktować się z rodzinami. Ci, przerażeni myślą o rychłej śmierci, na zasadzie głosowania podjęli decyzję, że sami muszą odbić samolot z rąk terrorystów. Twórcy scenariusza do filmu starali się odtworzyć autentyczne sceny z pokładu samolotu, konsultując się z rodzinami ofiar. Przerażający i niezwykle autentyczny obraz o ludziach, którzy tego dnia okazali się prawdziwymi bohaterami Ameryki.
Zobacz także
World Trade Center
Zupełnie inna perspektywa zamachu na World Trade Center, ukazująca pomoc służb wszystkim tym, którzy zostali uwięzieni pod gruzami budynków. Historia dwóch bohaterskich policjantów, którzy oddają własne życie ratując innych to niemal realistyczna wizja tego, co w rzeczywistości działo się w Nowym Jorku 11 września 2001 roku.
Lot 93 z Newark
Druga, nieco mniej przejmująca historia porwanego samolotu linii United Airlines, który uderzył w budynek World Trade Center. Film ten jest poświęcony pamięci pasażerów i załogi Lotu 93, który zginęli próbując odbić samolot z rąk terrorystów. Terroryści porwali cztery samoloty i każdym zamierzali uderzyć w któryś z symboli amerykańskiej kultury i potęgi. Dwa z nich wleciały w dwie wieże Światowego Centrum Handlu, trzeci w Pentagon, czwarty zaś miał uderzyć w Biały Dom lub Kapitol, ale rozbił się gdzieś na pustym polu dzięki heroicznej postawie jego pasażerów i załogi.
Twój na zawsze
Film niemal niezwiązany z wybuchem, a jednak dzięki niezwykłemu zabiegowi scenariuszowemu zahaczający o wydarzenia z 11 września 2011 roku. W niesamowity sposób ukazano w nim, w jaki sposób tragedia wpłynęła na świadomość Amerykanów i ich sposób postrzegania świata oraz na to, jak bardzo dzień ten zmodyfikował u wielu patrzenie na drugiego człowieka, szczególnie kiedy jest on członkiem rodzimy, z którym przez lata miałeś bardzo zły kontakt.