asteroida
Fot. STOCK ADOBE
o tym się mówi

NASA alarmuje: w stronę Ziemi leci planetoida!

Czy uda się zmienić tor jej lotu?

Redakcja VIVA! 14 stycznia 2021 10:30
asteroida
Fot. STOCK ADOBE

W stronę Ziemi pędzi planetoida podwójna Didymos 65803. Agencja NASA we współpracy z europejską organizacją ESA planuje zmienić tor jej lotu. Jak podaje w komunikacie Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia misji testowej DART, której celem jest zmiana orbity planetoidy potencjalnie zagrażającej naszej planecie. Początek akcji planowany jest na 22 lipca 2021 roku.

Czy planetoida 65803 Didymos zagraża Ziemi?

Czy planetoida 65803 może zniszczyć Ziemię? Na szczęście nie! Może jednak posłużyć NASA i ESA jako obiekt testowy. Agencje kosmiczne wybrały Didymosa do sprawdzenia, czy dotychczasowe osiągnięcia naukowe wystarczą, żeby w przyszłości poradzić sobie z dużą większą asteroidą, która mogłaby zmierzać w kierunku Ziemi.


Misja testowa DART - jak NASA chroni naszą planetę?


Misja testowa DART (Double Asteroid Redirection Test) będzie miała na celu sprawdzenie, czy dostępne nam technologie służące do badania kosmosu umożliwią zmianę trajektorii lotu planetoidy. Rozpocznie się ona w lipcu 2021 roku w Kalifornii. Do wysłania satelity DART posłuży rakieta Falcon-9 od SpaceX. To będzie historyczny moment dla ludzkości, bo dotychczas naukowcy nigdy nie próbowali zmienić lotu podobnego obiektu.

W październiku 2022 roku planetoida znajdzie się w odległości ok. 11 milionów kilometrów od naszej planety. Jeśli NASA uda się w nią uderzyć, orbita Didymosa zmieni się o kilka milimetrów i planetoida bezpiecznie ominie nasz glob. Co ciekawe uderzenie sondy w powierzchnię planetoidy może wywołać rój spadających gwiazd i co za tym idzie, jak donosi The Planetary Science Journal, latem możemy się spodziewać spektakularnego widowiska na niebie.

TAGI #NASA #kosmos

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.