Mario Testino i Bruce Weber oskarżeni o molestowanie seksualne
Fot. East News, Getty Images
ZE ŚWIATA MODY

Czy to prawda, że legendarni fotografowie Mario Testino i Bruce Weber molestowali swoich modeli?

Marcin Brzeziński 15 stycznia 2018 19:00
Mario Testino i Bruce Weber oskarżeni o molestowanie seksualne
Fot. East News, Getty Images

Fotografowie Mario Testino i Bruce Weber zostali oskarżeni o molestowanie seksualne! Zeznania obciążające dwie sławy fotografii opublikował niedawno w gigantycznym tekście „New York Times”. Materiał jest tak obszerny, bo o swoich doświadczeniach opowiada w nim aż… 28 modeli i byłych asystentów obu fotografów. Wszyscy mówią o tym samym. Powtarzających się latami zachowaniach, na których jednym biegunie są obsceniczne żarty, a na drugim… wkładanie rąk w spodnie i próby nakłonienia do współżycia seksualnego.

 

Polecamy też: Skandal w świecie mody! Znane miesięczniki zrywają współpracę z fotografem Terrym Richardsonem! Powód? Oskarżenia o wykorzystywanie seksualne!
 

 

Mario Testino i Bruce Weber-bogowie świata mody

Sprawa jest tak bulwersująca bo dotyczy powszechnie szanowanych sław świata mody. 71-letni Bruce Weber jest nim traktowany jak ktoś w rodzaju patriarchy. Fotograf zasłynął pełnymi radości życia kampaniami reklamowymi dla Calvina Kleina, Ralfa Laurena i Abercrombie & Fitch. Z upodobaniem przedstawiał w nim młode osoby płci obojga najchętniej w mocnym negliżu. Jak nikt portretował też… psy rasy golden retriever. Z kolei 63-letni Mario Testino jest od lat ulubieńcem naczelnej amerykańskiego „Vogue’a”, Anny Wintour. Był też nadwornym fotografem… brytyjskiej rodziny królewskiej!

 

Mario Testino i Bruce Weber oskarżeni o molestowanie seksualne 	Mario Testino i Bruce Weber oskarżeni o molestowanie seksualne
Fot. Materiały prasowe

Kampanie Calvina Kleina autorstwa Bruce'a Webera.

 

Polecamy też: Słynny fotograf Mario Testino wydał nowy album… poświęcony mężczyznom!
 

Modele mają gorzej w świecie mody

Do tej pory słyszeliśmy jedynie o ciężkim losie modelek. Ale prawdę mówiąc w świecie mody to modele płci męskiej stoją niżej w hierarchii. Zarabiają mniej, tylko nieliczni stają się prawdziwymi gwiazdami. Dlatego szczególnie łatwo nimi manipulować. Tekst w „New York Times” doskonale to pokazuje. „Doszedłem tak daleko. Miałem to wszystko zaprzepaścić?”, tak tłumaczy swoją początkową uległość wobec żądań jednego z fotografów były model. Dodajmy, że informowane o problemach swoich podopiecznych agencje modeli umywały ręce… Bo kto zadrze z Brucem Weberem? Kto się narazi Mario Testino?

 

Polecamy też: „Wiele dziewczyn sobie na to pozwala i to nie jest tak do końca jego wina”. Anja Rubik staje w obronie Terry’ego Richardsona, fotografa oskarżonego o molestowanie!
 

Vogue zawiesił współpracę z Mario Testino i Brucem Weberem

Redakcja „New York Times” skontaktowała się z oboma fotografami. Odpowiedź nadeszła od kancelarii prawniczej Mario Testino. Jej strategia obrony była prosta. Świadkowie opowiadający swoje historie na łamach gazety zostali uznani przez prawników Testino za niewiarygodnych, częściowo nawet niepoczytalnych. Przypomniano nawet, że jeden z bohaterów tekstu pozował kompletnie nago dla Herba Rittsa! Cóż, jak mawiał Stanisław Jerzy Lec… tonący brzydko się chwyta! Na koniec powiedzmy jeszcze, że nie czekając na dalszy rozwój wypadków Condé Nast, wydawca m.in. „Vogue’a” zawiesił współpracę z oboma fotografami.

 

Mario Testino i Bruce Weber oskarżeni o molestowanie seksualne 	Mario Testino i Bruce Weber oskarżeni o molestowanie seksualne
Fot. Materiały prasowe

Modele na zdjęciach autorstwa Mario Testino.

 

Polecamy też: Dziś urodziny obchodzi najsłynniejsza fotografka świata, Annie Leibovitz! Czy uda jej się uniknąć… bankructwa?

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.