Wystawy mn
Fot. Adobe Stock
Ze świata sztuki

5 wystaw modowych, które trzeba zobaczyć w tym roku 

Warto dla nich przejechać nawet tysiące kilometrów

Aleksandra Trendak 11 maja 2022 15:30
Wystawy mn
Fot. Adobe Stock

Ta wiosna i lato zapowiada się niezwykle interesująco dla wszystkich miłośników mody. Znane europejskie muzea organizują wystawy, które pokazują świat kulis mody haute couture, tajniki pracy projektantów i retrospekcje zdjęć ikony modelingu lat 90. Claudii Schiffer. Sprawdźcie, których wystaw nie możecie przegapić! 

CZYTAJ O: Slava Ukraini! Wyjątkowa wystawa prac artystek i artystów z Ukrainy

Sztuka mody męskiej (Londyn – Wielka Brytania) 

Muzeum Victorii i Alberta w Londynie otworzyło swoją pierwszą dużą wystawę mody męskiej zatytuowaną Fashioning Masculinities: The Art. Of Menswear, na której można zobaczyć stylizacje między innymi Harrisa Reeda, Grace Wales Bonner, Ricka Owensa, JW Andersona, Comme des Garcons, Rafa Simonsa oraz Craiga Greena. Wystawa pokazuje, jak na przestrzeni wieków kształtowano i zmieniano męską odzież, oraz w jaki sposób projektanci, krawcy i artyści kreowali wyobrażenie męskości. Obejmuje ona spojrzenia takich gwiazd jak Harry Styles, Billy Porter, Sam Smith, David Bowie czy Marlene Dietrich, podkreślając i celebrując wielość męskiego ubioru, który wykracza poza binarność. Wystawę można zwiedzać od 19 marca do 6 listopada 2022 roku. 

Alïa i Balenciaga: rzeźbiarze kształtu (Getaria – Hiszpania) 

Muzeum Cristóbala Balenciagi w Getarii w Hiszpanii zaprezentuje prawdziwą ucztę w postaci wystawy stu dzieł Cristóbala Balenciagi i Azzedine’a Alaïï. Nieżyjący już Alaïa przez cztery dekady kolekcjonował prace Balenciagi, a teraz będzie mógł je zobaczyć każdy. To swoiste, osobiste archiwum pokaże widzom rewelacyjną różnorodność kształtów, faktur i wzorów. Wystawa pokazuje wyjątkowość obu projektantów i to, jak ważne jest ich dziedzictwo. Można będzie ją oglądać do 1 listopada 2022 roku w Muzeum Cristóbal Balenciaga w Getarii. 

Gianni Verasace Retrospekcja (Groningen – Holandia) 

Gianni Versace Retrospekcja będzie wystawą poświęconą sławnemu projektantowi i będzie można na niej zobaczyć jego pionierskie projekty, męskie jak i damskie stroje oraz akcesoria, tkaniny, rysunki, projekty wnętrz oraz materiały filmowe z legendarnych pokazów i wybiegów z czasów świetności włoskiego projektanta, czyli lat 1989 - 1997. Wystawione przez Karla von der Ahé i Saskię Lubnowe prezentowane przedmioty to oryginalnymi dziełami pochodzącymi z międzynarodowych prywatni kolekcji i pokażą, w jaki sposób Versace połączył modę z muzyką, fotografią i projektowaniem graficznym oraz jak przewodził transformacją pokazów mody na rzecz dzieł sztuki. Wystawa w Groninger Museum będzie trwać od 2 grudnia 2022 roku do 7 maja 2023. 

Gianni Versace wystawa
Fot. Astrid Stawiarz/Getty Images

Grażyna Hase. Zawsze w modzie (Warszawa - Polska)

Grażyna Hase była projektantką, modelką oraz właścicielką galerii sztuki. Warszawianka, która współtworzyła życie artystyczne i towarzyskie stolicy. Na wystawie o jej twórczości można znaleźć ponad 200 obiektów, są to przede wszystkim ubrania, dodatki i projekty, które Muzeum Warszawy ma w swojej kolekcji, a także fotografie, filmy i publikacje prasowe. W czasie spaceru po Starym Mieście warto zajrzeć do muzeum i odkryć niezwykłą kreatorkę mody. Wystawę można odwiedzać od 28 kwietnia do 11 września 2022.

ZOBACZ TEŻ: Dziś 51 lat kończy Claudia Schiffer! A oto 7 rzeczy, których nie wiecie o tej wielkiej gwieździe modelingu!

Moda Afryki (Londyn - Wielka Brytania)

Londyńskie muzeum Victorii i Alberta będzie świętować kreatywność, pomysłowość i niepowtarzalny globalny wpływ współczesnej afrykańskiej mody, podczas otwarcia dużej wystawy poświęconej Modzie Afryki 11 czerwca 2022. Kuratorka wystawy, doktor Christine Checinska mówi, że będzie można na niej zobaczyć afrykańską modę jako dzieło sztuki, które ukazuje bogactwo i różnorodność tamtejszej historii i kultury. Wystawa skupi się na eksploracji witalności i innowacyjności wybranych twórców działających w samym sercu eklektycznej i kosmopolitycznej współczesnej branży modowej w tamtym regionie. Wystawę będzie można zobaczyć od 11 czerwca 2022 do 16 kwietnia 2023 w słynnym londyńskim Muzeum Victorii i Alberta.

Odwiedzając Paryż, Dusseldorf, Groninger lub Getarię zdecydowanie warto odwiedzić i sprawdzić powyższe wystawy o modzie. Pokażą one zupełnie inną perspektywę i pozwolą na nowo odkryć projekty sławnych projektantów i poznać historie zza kulis. Którą wystawę najchętniej odwiedzicie?  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Tłum gwiazd, laureaci konkursu i niezwykły muzyczny gość. Tak zapamiętamy VIVA! Photo Awards 2023

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA BOSACKA: opowieść o miłości, rozstaniu, przebaczeniu i nowym początku. ANASTAZJA I TOMEK JAKUBIAK: scenariusz na znalezienie wielkiej miłości. EWA KRAWCZYK: Krzysztof, moja miłość. ROSALYNN I JIMMY CARTER: historia niezwykłego związku. JAN EMIL MŁYNARSKI: muzyka to krok w stronę wolności. WANDA TRACZYK-STAWSKA: o najpiękniejszej Wigilii w obozie jenieckim w 1944 roku.