Dokument „Célébration”o ostatnich latach Yves Saint Laurent
Fot. Getty Images
ZE ŚWIATA MODY

Do kin wchodzi dokument o ostatnich latach Yves Saint Laurent!

Dlaczego tak długo nie było zgody na jego pokazywanie?

Marcin Brzeziński 23 listopada 2018 18:30
Dokument „Célébration”o ostatnich latach Yves Saint Laurent
Fot. Getty Images

Na ekrany kin we Francji wchodzi film dokumentalny Celebration w reżyserii Oliviera Meyrou opowiadający o ostatnich latach, które Yves Saint Laurent spędził w stworzonym przez siebie domu mody. Wcześniej obraz pokazany został publicznie tylko raz na Festiwalu Filmowym Berlinale w 2007 roku, potem nie mógł być rozpowszechniany. Dlaczego?

Zmierzch Saint Laurent

Za zakazem stał długoletni partner i wspólnik biznesowy wielkie projektanta, Pierre Bergé. Nie chciał by świat oglądał Yves Saint Laurent, gdy ten tracił fizyczną i intelektualną sprawność, a co za tym idzie zdolność projektowania. Zdjęcia, na które początkowo Bergé wyraził zgodę powstawały pomiędzy rokiem 1998 a 2001. Jak mówi reżyser Olivier Meyrou, w tym smutnym okresie w domu Saint Laurent tylko pies projektanta, francuski buldożek Moujik nie był poddany nieszczącemu działaniu czasu. Według legendy, działo się tak dlatego, że po śmierci jednego natychmiast zastępowano go następnym… W zeszłym roku ze światem pożegnał się też Pierre Bergé. Po jego odejściu reżyser zdecydował się wprowadzić film Célébration do dystrybucji. Fundacja Pierre’a Bergé na razie odmawia komentarza…

Yves Saint Laurent i Pierre’a Bergé.

Otwarcie muzeum Yves Saint Laurent w Paryżu
Fot. ons.pl

Yves Saint Laurent z modelkami.

Yves Saint Laurent na pokazie z modelkami
Fot. East News

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BEATA TADLA: „Obiecaliśmy sobie z Rafałem, że nie będziemy opowiadać o naszym związku w mediach. Rafał nie jest osobą publiczną”. Dlaczego SZYMON MAJEWSKI mówi o sobie: „dożywotni maminsynek”? Aneta Hickinbotham produkowała głośną „Ostatnią rodzinę”, nominowane do Oscara „Boże Ciało” i pracowała przy filmie „Troja”. Dlaczego została producentką, a nie… lekarzem? A także oscarowe zaskoczenia i karnawałowe szaleństwo w Rio.