Alexander McQueen
Fot. Alexander McQueen
Ze świata mody

Powiesił się w szafie, fortunę zapisał psom. O jego życiu powstaje film. Dziś 6. rocznica śmierci Alexandra McQueena.

MA 11 lutego 2016 12:40
Alexander McQueen
Fot. Alexander McQueen

Fascynujące życie jednego z najbardziej kontrowersyjnych projektantów mody w historii, Alexandra McQueena, zainteresowało Hollywood. Sześć lat po jego śmierci powstanie film biograficzny, który nakręci reżyser fabuły "45 lat" z Charlotte Rampling, którą za tę rolę nominowano do Oscara.

 

Ciało Alexandra McQueena znalazła w szafie gosposia sprzątająca jego londyńskie mieszkanie. Projektant w lutym 2010 roku powiesił się na pasku; po zażyciu mieszaniny kokainy, środków nasennych i uspokajających. Zmagał się z depresją, presją związaną z karierą i smutkiem po śmierci ukochanej matki. Samobójstwo popełnił dzień przed jej pogrzebem. Miał 41 lat.

 

Policjanci w jego mieszkaniu znaleźli książkę, na grzbiecie której napisał: ''Dbaj o moje psy, przepraszam, kocham cię, Lee''. Te słowa skierował do swojego ukochanego – George'a Forsytha. Panowie poznali się w 1999 roku w barze dla gejów i krótko potem wzięli ślub na Ibizie. Choć para się rozstała, do końca byli przyjaciółmi. To Forsythowi ekscentryczny projektant pozostawił największą część majątku szacowanego na 16 milionów funtów, a pozostałą część fortuny zapisał dwóm ukochanym psom i organizacjom opiekującym się bezdomnymi zwierzętami w Wielkiej Brytanii.

 

Kreacje Alexandra McQueena
Fot. V & A

Ekstrawaganckie projekty Alexandra McQueena na wystawie "Savage Beauty"

 

Tematem homoseksualność i skomplikowana osobowość

Choć od tamtej chwili minęło sześć lat, popularność kreatora nie mija. Wystawa poświęcona jego twórczości "Savage Beauty" najpierw pobiła rekordy oglądalności w Nowym Jorku, a potem w Londynie. A sztuka teatralna "McQueen", w której tytułowego bohatera zagrał Stephen Wight, okazała się takim sukcesem na londyńskim West Endzie, że zainteresował się nią nowojorski Broadway.

 

Teraz przyszła pora na film. Andrew Haigh, reżyser znany z filmów "Zupełnie inny weekend" i "45 lat" oraz serialu "Looking", dla wytwórni Pathé nakręci biografię McQueena. Haigh, który otwarcie przyznaje, że jest gejem (jego mężem jest pisarz Andy Morwood), nie kryje, że zainteresowała go homoseksualność McQueena, a także niezwykle skomplikowana osobowość. Ale szczegóły na temat jego filmu nie są na razie znane. Nie wiadomo też, kto wcieli się w postać projektanta. Tajemnicą pozostaje również, który okres jego życia najbardziej zainteresuje reżysera.

 

Scenariusz filmu o projektancie-samobójcy pisze dramaturg Chris Urch, którego najnowsza sztuka "The Rolling Stone" została właśnie ciepło przyjęta w Londynie. Choć początkowo reżyser rozważał inspirowanie się głośną biografią McQueena zatytułowaną "Blood Beneath the Skin", ostatecznie film nie będzie oparty na książce, a na materiałach biograficznych zgromadzonych przez Urcha. A jest w czym wybierać.

 

Stephen Wight jako Alexander McQueen
Fot. Specular

Stephen Wight jako Alexander McQueen w londyńskiej sztuce "McQueen"

 

Syn taksówkarza i gospodyni domowej

 

Alexander McQueen, który dla przyjaciół i rodziny był znany jako Lee, urodził się w londyńskiej robotniczej dzielnicy East End w 1969 roku. Był synem taksówkarza i gospodyni domowej. Nie miał manier i mówił cockneyem (czyli gwarą wywodzącą się z niższych warstw społecznych Londynu), ale miał wielki talent. I już w wieku 16 lat był asystentem w prestiżowej firmie ręcznego krawiectwa męskiego na londyńskiej Savile Row Anderson & Sheppard. Tam pomagał w szyciu garniturów dla księcia Karola, do których wszywał karteczki z napisem: "Był tu Alexander McQueen".

 

Już po szkole zasłynął ze skandalizujących zachowań – pierwszych wywiadów udzielał stojąc tyłem do kamery, modelki wypuścił na wybieg we krwi i z nożem w ręku, a kiedyś na koniec pokazu wybiegł zdejmując spodnie. W 2000 roku zaszokował publikę ślubem ze swoim partnerem.

 

Aż cztery razy dostawał tytuł Najlepszego Projektanta Mody w Wielkiej Brytanii. Był jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych kreatorów na świecie. Każdy jego widowiskowy pokaz był wydarzeniem. Ubierali się u niego i Kate Moss, i Lady Gaga. Po jego śmierci dom mody Alexander McQueen przetrwał i wciąż utrzymuje się na szczycie. Następczyni Lee, Sarah Burton, uszyła suknię ślubną m.in. dla żony księcia Williama.

 

 

Książki o Alexandrze McQueenie
Fot. materiały prasowe

Scenarzysta filmu będzie się posiłkował dwiema książkami o projektancie "Blood Beneath the Skin" i "Gods and Kings"

 

 

Polecamy: Sukces Alexandra McQueena zza grobu. Pobił rekord wszech czasów.

 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.