Muzeum Yves Saint Laurent w Marakeszu
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA MODY

W Marrakeszu otwarto Muzeum Yves Saint Laurent! Czy różni się od tego paryskiego?

Marcin Brzeziński 16 października 2017 13:30
Muzeum Yves Saint Laurent w Marakeszu
Fot. Materiały prasowe

W Marrakeszu zostało właśnie otwarte muzeum poświęcone twórczości wielkiego francuskiego projektanta, Yves Saint Laurent. Dlaczego właśnie tam, tysiące kilometrów od Paryża, w którym mistrz światowej mody pokazywał swoje kolekcje? Bo związek Saint Laurenta i tego marokańskiego miasta to historia prawdziwej, trwającej całe życie miłości. Projektant pokochał Maroko już w latach 60. XX wieku. I przez dziesięciolecia pozostawał mu wierny. W roku 1980 on i jego partner Pierre Bergé kupili w Marrakeszu jeden z najwspanialszych ogrodów świata - Jardin Majorelle. W nim po śmierci Yves Saint Laurenta w 2008 roku zostały rozsypane prochy projektanta. Musée Yves Saint Laurent w Marrakeszu pokazuje, jak bardzo Maroko zmieniło nie tylko życie, ale i twórczość wielkiego projektanta. „Marrakesz nauczył mnie kolorów”, mawiał Saint Laurent. „Przed nim wszystko było czarne”.

 

Ogród Jardin Majorelle w Marrakeszu
Fot. Instagram
Ukochany ogród Yves Saint Laurent w Marrakeszu zaprojektował francuski malarz Jacques Majorelle.

 

Polecamy też: Kiedy u Diora rządził… Yves Saint Laurent! Poznajcie nowy album o historii marki Christian Dior!

 

Muzeum Yves Saint Laurent wykrojone z kamienia

Musée Yves Saint Laurent zaprojektowało francuskie biuro architektoniczne Studio KO dowodzone przez Oliviera Marty i Karla Fourniera. „Projektowaliśmy tak, jak kroi się materiał na suknię. Nasze projekty przypominają w pewien sposób krawieckie wykroje”, tak o swojej wizji opowiadają architekci. Teraz ich dzieło można podziwiać w w całej okazałości. W kosztującym 17 milionów dolarów budynku z terakoty zgromadzono ponad tysiąc eksponatów związanych z życiem i twórczością wielkiego krawca: ubrań, dodatków, szkiców, zdjęć, obrazów i rzeźb. Ekspozycję rozpoczyna słynna kolekcja mondrianowska inspirowana obrazami holenderskiego malarza Pieta Mondrina. Po tym spektakularnym wstępie w kolejnych salach oglądamy równie spektakularne dzieła mistrza z różnych etapów jego trwającej ponad 40 lat kariery.

 

Muzeum Yves Saint Laurent w Marakeszu
Fot. Materiały prasowe

Nowe muzeum Yves Saint Laurent w Marrakeszu.

 

Polecamy też: Donatella Versace krytykuje projektantów-gejów! A to oni zmienili świat mody! Co im zawdzięczamy?

 

Portret artysty

Efektownie zainscenizowana ekspozycja robi wielkie wrażenie. Na tle czarnych ścian muzeum kreacja Saint Laurent wyglądają jak prawdziwe dzieła sztuki. Czy są nimi w istocie? Po obejrzeniu muzeum w Marrakeszu z pewnością można powiedzieć, że artystą był sam Yves Saint Lauren. Bo jak to błyskotliwie powiedział Pierre Bergé: „Moda nie jest sztuką, ale trzeba być artystą żeby ją tworzyć”. Niestety współtwórca sukcesu domu mody Saint Laurent i życiowy partner projektanta, Pierre Bergé nie doczekał uroczystego otwarcia poświęconych Saint Laurent muzeów: marokańskiego i paryskiego. Ale tylko jemu zawdzięczamy ich istnienie. Dziękujemy, Monsieur Pierre Bergé!

 

Muzeum Yves Saint Laurent w Marakeszu
Fot. Materiały prasowe

Prezentowane kolekcje w muzeum Yves Saint Laurent w Marrakeszu.

 

Polecamy też: Muzeum Yves Saint Laurent w Paryżu jest już otwarte! Co będzie można w nim zobaczyć?

 

Muzeum Yves Saint Laurent w Marakeszu
Fot. Materiały prasowe

Eksponaty, kolekcje i zdjęcia w nowym muzeum Yves Saint Laurent w Marrakeszu.

 

Polecamy też: W Paryżu została otwarta wystawa z okazji 70-lecia domu mody Christian Dior! Jest… fenomenalna!

 

Muzeum Yves Saint Laurent w Marakeszu
Fot. Materiały prasowe

Zdjęcia i pamiątki związane z życiem i twórczością wielkiego krawca w nowym muzeum Yves Saint Laurent w Marrakeszu.

 

Polecamy też: Wyjątkowa wystawa poświęcona dzieciństwu Christiana Diora w jego rodzinnym domu w Normandii!

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA KRUPIŃSKA-KARPIEL – Ma urodę, udane dzieci, kochającego męża, wymarzoną pracę. Kobieta idealna? KATARZYNA GRONIEC w wieku 20 lat była gwiazdą legendarnego „Metra”. Jak teraz wygląda jej życie? NIKODEM SKOTARCZAK – Nikoś, najsłynniejszy gangster PRL, został legendą już za życia... Pasjonująca rozmowa Z MICHAŁEM RUSINKIEM o języku polskim, który zmienia się wraz z nami. Jak? W cyklu EXTRA: Rewia, jej miłość! Witamy w Teatrze Sabat Małgorzaty Potockiej.