Issey Miyake zmarł
Fot. East News
O tym się mówi

Nie żyje guru mody – Issey Miyake

Światowej sławy projektant zmarł w Tokio na raka wątroby

Barbara Łubko 9 sierpnia 2022 13:05
Issey Miyake zmarł
Fot. East News

Dziś Issey Miyake Group wydało oświadczenie, że Issey Miyake zmarł na raka wątroby 5 sierpnia 2022 w Tokio. Miał 84 lata. Przypominamy jego niezwykłą historię.

ZOBACZ TAKŻE:  Przeżył wybuch bomby atomowej, został sławnym projektantem. Issey Miyake o wojennej traumie

Issey Miyake - japoński projektant, który połączył dwa światy

Ten niezwykle utalentowany japoński projektant urodził się 22 kwietnia 1938 roku. Miał zaledwie siedem lat, gdy był świadkiem wybuchu bomby atomowej, która zabiła 200 tys. mieszkańców Hiroszimy. I choć Miyake przeżył, traumatyczne wydarzenie na zawsze odcisnęło piętno na jego życiu. Trzy lata później zachorował na zapalenie kości i szpiku kostnego, a wkrótce potem zmarła jego matka. Miyake nigdy się nie poddał, zrobił międzynarodową karierę i dziś uważany jest za jednego z największych projektantów. Jak potoczyło się jego życie?

Miyake studiował projektowanie graficzne na Uniwersytecie Sztuki Tama w Tokio, który ukończył w 1964 roku. Następnie przeniósł się do Paryża, gdzie pracował dla Guy'a Laroche'a i Huberta de Givenchy. Następnie Miyake przeniósł się do Nowego Jorku i rozpoczął współpracę z amerykańskim designerem Geoffrey'em Beene. Po paru latach zdecydował się na powrót do rodzinnej Japonii. Miyake pojawił się w Tokio w 1970 roku. Czas spędzony w Europie i USA sprawił, że Miyake dobrze rozumiał potrzeby tamtejszych konsumentów. A jednocześnie nigdy nie zrezygnował z japońskiego DNA w projektowaniu.

Postanowił połączyć japońską tradycję i zachodnie inspiracje i założył Miyake Design Studio. Początkowo skupiał się na odzieży damskiej, a swoją pierwszą kolekcję wypuścił w 1971 roku, prezentując ją w… Nowym Jorku. Jego pierwszy pokaz przedstawiał modelkę rozbierającą się z jego projektu. Sensacyjny pokaz sprawił, że Miyake z dnia na dzień stał się rozpoznawalny na całym świecie.

 Issey Miyake na wybiegu z modelkami, prezentującymi jego kolekcję, 1985 rok.

Issey Miyake biografia 2
Fot. Richard Kalvar / Magnum Photos / Forum

Od roku 1973 roku Miyake pokazuje swoje kolekcje w Paryżu, który był (i w pewnym sensie nadal jest) najbardziej nobilitującą dla designera lokalizacją na pokazy. W 1974 roku Miyake otworzył swój pierwszy sklep w Japonii. Rok później - w Paryżu. Od 1976 roku projektuje też kolekcję męską.

W latach 80. Miyake dbał o to, by pozostać w centrum uwagi, wzbudzając nieustające zainteresowanie swoimi kontrowersyjnymi pokazami. Miyake zorganizował wystawę Bodywork, na której pojawiły się czarne silikonowe modelki podwieszone pod sufitem.

CZYTAJ TEŻ: Zobaczcie książkę - torebkę Issey Miyake, o której marzą miłośnicy mody

W 1993 roku Miyake został odznaczony przez rząd francuski Legią Honorową, a następnie uhonorowany przez londyński Royal College of Art - tytułem doktora honoris causa. W tym samym roku eksperymenty Miyake z plisowaniami (projekt poświęcił się temu tematowi już w latach 80.) zaowocowały kolekcją „Pleats Please”, w której do tworzenia ubrań zastosowano nową technikę plisowania.

Miyake podczas prezentacji swojej kolekcji podczas Paryskiego Tygodnia Mody w 1993 roku.

Issey Miyake biografia projektanta
Fot. PL Gould/Images/Getty Images

W 1994 roku w domu mody Miyake doszło do dużej zmiany - Naoki Takizawa przejął odpowiedzialność za markę Issey Miyake, dając samemu Miyake większą swobodę w badaniach i tworzeniu swoich projektów. Po 30 latach od powstania marki, w 2000 roku Miyake przekazał pełną kontrolę nad projektami Naoki Takizawie. Takizawa został mianowany Głównym Projektantem i pełnił tę funkcję do 2007 roku, a jego ostatnią kolekcją była ta na wiosnę/lato 2007. W kolejnych latach u sterów domu mody stawali różni designerzy. Jednak marka nadal zachowuje wyjątkowy charakter, który nadał jej Issey Miyake. Wizjoner, który ponad modę zawsze stawia… formę. Jego odważne kolekcje są futurystyczne i wykorzystują najnowsze technologie. Miyake przeżył koszmar ataku atomowego na Hiroszimę, ale nigdy nie oglądał się w przeszłość, zawsze patrzył w piękną przyszłość. 

Issey Miyake biografia 1
Fot. AFP PHOTO / TORU YAMANAKA

Issey Miyake biografia
Fot. AFP PHOTO / TORU YAMANAKA

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.