Issey Miyake biografia projektanta stroje
Fot. Bettmann/Getty Images, AFP PHOTO / TORU YAMANAKA
ze świata mody

Przeżył koszmar, ale zawsze wierzył w przyszłość - oto magiczny świat Issey'a Miyake

Dziś projektant obchodzi 84. urodziny!

Barbara Łubko 22 kwietnia 2022 15:30
Issey Miyake biografia projektanta stroje
Fot. Bettmann/Getty Images, AFP PHOTO / TORU YAMANAKA

Japoński projektant Issey Miyake urodził się 22 kwietnia 1938 roku. Miał zaledwie siedem lat, gdy był świadkiem wybuchu bomby atomowej, która zabiła 200 tys. mieszkańców Hiroszimy. I choć Miyake przeżył, traumatyczne wydarzenie na zawsze odcisnęło piętno na jego życiu. Trzy lata później zachorował na zapalenie kości i szpiku kostnego, a wkrótce potem zmarła jego matka. Miyake nigdy się nie poddał, zrobił międzynarodową karierę i dziś uważany jest za jednego z największych projektantów. Jak potoczyło się jego życie?

ZOBACZ TAKŻE:  Przeżył wybuch bomby atomowej, został sławnym projektantem. Issey Miyake o wojennej traumie

Issey Miyake - japoński projektant, który połączył dwa światy

Miyake studiował projektowanie graficzne na Uniwersytecie Sztuki Tama w Tokio, który ukończył w 1964 roku. Następnie przeniósł się do Paryża, gdzie pracował dla Guy'a Laroche'a i Huberta de Givenchy. Następnie Miyake przeniósł się do Nowego Jorku i rozpoczął współpracę z amerykańskim designerem Geoffrey'em Beene. Po paru latach zdecydował się na powrót do rodzinnej Japonii. Miyake pojawił się w Tokio w 1970 roku. Czas spędzony w Europie i USA sprawił, że Miyake dobrze rozumiał potrzeby tamtejszych konsumentów. A jednocześnie nigdy nie zrezygnował z japońskiego DNA w projektowaniu.

Postanowił połączyć japońską tradycję i zachodnie inspiracje i założył Miyake Design Studio. Początkowo skupiał się na odzieży damskiej, a swoją pierwszą kolekcję wypuścił w 1971 roku, prezentując ją w… Nowym Jorku. Jego pierwszy pokaz przedstawiał modelkę rozbierającą się z jego projektu. Sensacyjny pokaz sprawił, że Miyake z dnia na dzień stał się rozpoznawalny na całym świecie.

 Issey Miyake na wybiegu z modelkami, prezentującymi jego kolekcję, 1985 rok.

Issey Miyake biografia 2
Fot. Richard Kalvar / Magnum Photos / Forum

Od roku 1973 roku Miyake pokazuje swoje kolekcje w Paryżu, który był (i w pewnym sensie nadal jest) najbardziej nobilitującą dla designera lokalizacją na pokazy. W 1974 roku Miyake otworzył swój pierwszy sklep w Japonii. Rok później - w Paryżu. Od 1976 roku projektuje też kolekcję męską.

W latach 80. Miyake dbał o to, by pozostać w centrum uwagi, wzbudzając nieustające zainteresowanie swoimi kontrowersyjnymi pokazami. Miyake zorganizował wystawę Bodywork, na której pojawiły się czarne silikonowe modelki podwieszone pod sufitem.

CZYTAJ TEŻ: Zobaczcie książkę - torebkę Issey Miyake, o której marzą miłośnicy mody

W 1993 roku Miyake został odznaczony przez rząd francuski Legią Honorową, a następnie uhonorowany przez londyński Royal College of Art - tytułem doktora honoris causa. W tym samym roku eksperymenty Miyake z plisowaniami (projekt poświęcił się temu tematowi już w latach 80.) zaowocowały kolekcją „Pleats Please”, w której do tworzenia ubrań zastosowano nową technikę plisowania.

Miyake podczas prezentacji swojej kolekcji podczas Paryskiego Tygodnia Mody w 1993 roku.

Issey Miyake biografia projektanta
Fot. PL Gould/Images/Getty Images

W 1994 roku w domu mody Miyake doszło do dużej zmiany - Naoki Takizawa przejął odpowiedzialność za markę Issey Miyake, dając samemu Miyake większą swobodę w badaniach i tworzeniu swoich projektów. Po 30 latach od powstania marki, w 2000 roku Miyake przekazał pełną kontrolę nad projektami Naoki Takizawie. Takizawa został mianowany Głównym Projektantem i pełnił tę funkcję do 2007 roku, a jego ostatnią kolekcją była ta na wiosnę/lato 2007. W kolejnych latach u sterów domu mody stawali różni designerzy. Jednak marka nadal zachowuje wyjątkowy charakter, który nadał jej Issey Miyake. Wizjoner, który ponad modę zawsze stawia… formę. Jego odważne kolekcje są futurystyczne i wykorzystują najnowsze technologie. Miyake przeżył koszmar ataku atomowego na Hiroszimę, ale nigdy nie oglądał się w przeszłość, zawsze patrzył w piękną przyszłość. 

Issey Miyake biografia 1
Fot. AFP PHOTO / TORU YAMANAKA

Issey Miyake biografia
Fot. AFP PHOTO / TORU YAMANAKA

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.