ZE ŚWIATA MODY

75 lata temu urodził się Gianni Versace. Co zawdzięcza mu świat mody?

"Styl to sposób wyrażenia siebie bez konieczności otwierania ust"

Redakcja Viva! 2 grudnia 2021 13:45

Gianni Versace, geniusz mody, urodził się 74 lata temu we włoskim Reggio Calabria. Powtarzał, że "styl to sposób na wyrażenie kim jesteś bez konieczności otwierania ust." Jego własny styl cechował przepych, nadmiar, bogactwo. Kochał barokowe wzory i zwierzęce cętki. Znakiem domu mody Versace stała się głowa Meduzy. Ale w wydaniu Versace ten mitologiczny potwór nie tyle przerażał, co kusił, powodował, że miało się wrażenie, że obcuje się z czymś eleganckim, pompatycznym, wszechwładnym. Gianniuważał bowiem, że jedną z największych mocy, które rządzą nie tylko modą, ale i całym światem, jest seksapil. Nie bał się go wykorzystywać w swoich kolekcjach. Ba! Niektóre z nich wprost nim ociekały!

ZOBACZ TEŻ: Skandale, morderstwo, groźba bankructwa, czyli blaski i cienie imperium Versace

Gianni Versace - piękne życie, tragiczna śmierć

Swoją karierę Gianni Versace zaczynał w pracowni krawieckiej matki. W wieku dziewięciu lat zaprojektował pierwszą sukienkę. Po maturze przeniósł się do Mediolanu, gdzie jego talent szybko doceniły liczne domu mody. W 1978 stworzył swoją własną markę. I wcielił w życie nowatorską strategię, która łączyła w sobie wysokiej klasy krawiectwo, nowoczesny marketing i pop kulturę. Dom mody Versace zaledwie w ciągu kilku lat stał się jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych na świecie, a ubrania jego projektu stały się obiektem pożądania, a niekiedy nawet kultu. Marka zaczęła coraz więcej zarabiać, jej produkty stały się jednym z głównych włoskich towarów eksportowych, a do biznesu dołączyło rodzeństwo Giannego - jego brat Santo, który zajął się stroną biznesową, i siostra Donatella, która pomagała mu tworzyć kolekcje, a po jego śmierci objęła stery w założonej przez Gianniego marce.

CZYTAJ TEŻ: Mija 24. rocznica śmierci Gianni’ego Versace. Kim był jego zabójca?

Gianni Versace był jednak nie tylko sprawnym biznesmenem, ale przede wszystkim artystą i kreatorem. To on przywrócił wybiegom blichtr, połysk, złoto, srebro, zwierzęce wzory, motywy nawiązujące do antyku i baroku. To jemu zawdzięczamy modę na neonowe kolory i srebrne sukienki z małych i cienkich metalowych blaszek. Jemu zawdzięczamy też kult top modelek takich jak Naomi Campbell, Claudia Schiffer, Linda Evangelista, Karen Mulder czy Carla Bruni, gwiazdy w pierwszych rzędach pokazów i przesycone erotyzmem reklamy, które tworzyli najwięksi fotografowie: Richard Avedon, Bruce Weber, Herb Ritts i Helmut Newton.

Gianni Versace został zamordowany na schodach swojego domu w Miami 15 lipca 1997 roku przez swojego byłego kochanka Andrew Cunanana, owładniętego obsesją na jego punkcie. Świat mody nie zdawał sobie zapewne jeszcze wtedy, jak dużej doznaje straty. Dziś wiemy już na pewno, że Gianni był jednym z największym projektantów w historii współczesnej mody. A dowody na to przytaczamy w naszym wideo powyżej. 

Wideo

Oscary 2022: oto 5 filmów nominowanych za kostiumy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Odkrywamy zaskakującą szafę Małgosi Kożuchowskiej
Supermodelka Anna Jagodzińska i jej szaleństwa