Historia domu mody Prada będzie tematem wystawy w Londynie
Fot. IMAXTREE/FREE
ZE ŚWIATA MODY

Chcecie poznać historię domu mody Prada?

Koniecznie zobaczcie tę wystawę!

Marcin Brzeziński 24 listopada 2019 16:29
Historia domu mody Prada będzie tematem wystawy w Londynie
Fot. IMAXTREE/FREE

W 2020 roku w Design Museum w Londynie zostanie otwarta wystaw poświęcona historii i teraźniejszości włoskiego domu mody Prada. Ekspozycja zatytułowana Prada. Front and Back  zaprezentuje najwspanialsze projekty istniejącej od 1913 marki. Oczywiście punktem centralnym wystawy będzie też postać kierującej brandem od 1978 roku Miucci Prady. To ona bowiem sprawiła, że firma znana głównie z produkcji skórzanych toreb zaczęła dyktować trendy i współtworzyć historię współczesnej mody.

Miuccia Prada kariera

Miuccia Prada urodziła się 10 maja 1949 roku. Zanim słynna Włoszka przejęła rodzinną firmę po dziadku Mario Pradzie chciała się poświęcić karierze naukowej. Skończyła politologię na uniwersytecie w Mediolanie. Miała też ambicje polityczne.

Gdy miałam dwadzieścia parę lat, byłam bardzo zaangażowana w życie społeczne kraju. Jeśli tylko szykował się gdzieś jakiś wiec organizowany przez komunistów, z którymi się utożsamiałam, od razu na niego biegłam

opowiada. W latach 70. roku za namową najbliższych dołączyła do rodzinnej firmy. Swoją przygodę z modą zaczęła bardzo ostrożnie. Kontynuowała dotychczasową politykę marki, skoncentrowała się na produkcji toreb i dodatków.
Pewnego razu na targach akcesoriów skórzanych Miuccia zauważyła torebki niezwykle podobne do... jej własnych. Były dziełem niejakiego Patrizia Bertellego. Zamiast iść do sądu, zatrudniła Bertellego i przeniosła produkcję do jego fabryki. Świetnie się uzupełniali. Miuccia miała wizję, a Patrizio niezawodny instynkt handlowy. Po ośmiu latach od pierwszego spotkania pobrali się. Bertelli powtarza żartem, że z biznesowego punktu widzenia było to najrozsądniejsze wyjście.
W 1988 roku Miuccia Prada zaprezentowała wreszcie swoją pierwszą kolekcję ubrań. Jej oszczędny, wyrafinowany i zanurzony w przeszłości mody styl szybko stał się nowym symbolem włoskiego szyku. Jeśli chodzi o wyczucie koloru, umiejętność łączenia wzorów i umiejętność kreowania przebojowych dodatków włoska projektantka wciąż nie ma sobie równych.

Miuccia Prada jest też kolekcjonerką sztuki współczesnej i... udręką dla dziennikarzy, którzy muszą mierzyć się z jej błyskotliwą inteligencją. Ludzi, którzy źle się ubierają, nazywa ignorantami. O projektowaniu mówi, że jest idiotyczne, ale to jej praca. Nie oszczędza też kolegów po fachu i gwiazd, którym inni zwykli się bezwstydnie podlizywać.

Projektanci mnie zazwyczaj drażnią. Nie mam o czym z nimi rozmawiać. Nie lubię ich pretensjonalnych dyskusji o dalekich podróżach do Azji, gdzie znajdują inspirację do kolejnych kolekcji. Naprawdę lepiej się nie odzywać

powiedziała kiedyś. A tak wyobraża sobie współpracę z gwiazdami: „Dziwię się Roberto Cavalliemu czy Donatelli Donatelli, że godzą się szyć kreacje na zamówienie aktorek czy piosenkarek. To niewłaściwe. Uważam, że każdy, nawet hollywoodzka gwiazda, może pofatygować się do najbliższego sklepu ulubionego projektanta i wybrać coś odpowiedniego dla siebie”.

Historia domu mody Prada. Przeszłość i przyszłość

Miuccia Prada wciąż ma wiele pomysłów. Ogłosiła właśnie, że w grudniu wypuści kolekcję butów stworzoną wspólnie z Adidasem. Fashionistki mogą więc już modele z tej kolekcji wpisywać na swoją listę prezentów gwiazdkowych. A czy londyńska wystawa Prada. Front and Back stanie się takim samym przebojem jak wcześniejsze ekspozycje poświęcone Diorowi czy Balenciadze? Na odpowiedź niestety będziemy musieli poczekać aż do listopada 2020 roku, kiedy wystawa otworzy swe podwoje w Design Museum w Londynie...

Pokaz Prady na wiosnę 2020.

Prada na wiosnę 2020
Fot. IMAXTREE/FREE

Wideo

Tomasz Ossoliński pokazał nam swoje nowe atelier!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Odkrywamy zaskakującą szafę Małgosi Kożuchowskiej
Supermodelka Anna Jagodzińska i jej szaleństwa