Virgil Abloh
Fot. Juan Naharro Gimenez/Getty Images
ZE ŚWIATA MODY

Virgil Abloh nie żyje. Projektant marek Louis Vuitton i Off-White miał 41 lat

Artysta przegrał wieloletnią walkę z chorobą

Oscar Dąbkowski 29 listopada 2021 08:55
Virgil Abloh
Fot. Juan Naharro Gimenez/Getty Images

W wieku 41 lat zmarł Virgil Abloh, projektant i dyrektor kreatywny męskich kolekcji Louis Vuitton oraz założyciel marki Off-White. Zgodnie z oświadczeniem opublikowanym na koncie projektanta, Abloh zmagał się „z rzadką, agresywną formą nowotworu — naczyniakomięsaka serca”. Projektant walczył z nią od 2019 roku, choć nigdy się do tego publicznie nie przyznał. O śmierci artysty poinformowano na profilach marek Louis Vuitton i Off-White oraz na jego prywatnym profilu na Instagramie.

ZOBACZ TEŻ: Kreacje Lady Gagi w filmie „Dom Gucci” to arcydzieło!

Virgil Abloh nie żyje

W niedzielny wieczór w social mediach pojawił się komunikat wyjaśniający, że Virgil Abloh od 2019 roku walczył z rzadką postacią raka - naczyniakomięsakiem serca. Niestety projektant przegrał trzyletnią walkę z chorobą: 

Jesteśmy zdruzgotani, gdy ogłaszamy odejście naszego ukochanego Virgila Abloha, niezwykle oddanego ojca, męża, syna, brata i przyjaciela. Pozostawił kochającą żonę Shannon Abloh, dzieci Lowe Abloh i Gray Abloh, siostrę Edwinę Abloh, rodziców Nee i Eunice Abloh oraz wielu mu drogich przyjaciół i kolegów. Przez ponad dwa lata Virgil dzielnie walczył z rzadką, agresywną postacią raka – naczyniakomięsakiem serca. Od momentu diagnozy w 2019 roku zdecydował się znosić swoją walkę prywatnie, przechodząc liczne wyczerpujące terapie, jednocześnie kierując kilkoma ważnymi instytucjami, które obejmują modę, sztukę i kulturę. Przez to wszystko jego etyka pracy, nieskończona ciekawość i optymizm nigdy się nie zachwiały. Virgil napędzało oddanie dla rzemiosła i swojej misji otwierania drzwi dla innych oraz tworzenia ścieżek dla większej równości w sztuce i projektowaniu - napisano na prywatnym koncie Abloha w sieci.

Virgil Abloh
Fot. Alexander Tamargo/Getty Images for Ketel One

CZYTAJ WIĘCEJ: John Galliano obchodzi urodziny. Jak wyglądała jego przewrotna kariera?

Virgil Abloh – projektant i wizjoner

Virgil Abloh uchodził za jednego z największych wizjonerów współczesnego świata mody. Zupełnie zmienił spojrzenie na to, jak się można nosić i ubierać. Rewolucją na rynku modu było pojawienie się w 2013 roku jego autorskiej streeatwerowej marki Off-White. Po jej wielkim sukcesie do współpracy zaprosił go Bernard Arnault, prezes LVMH, który zaoferował mu stanowisko dyrektora artystycznego linii męskiej. Projektant często powtarzał, że „wszystko, co robi, robi dla 17-letniej wersji samego siebie”. Wierzył, że sztuka może inspirować przyszłe pokolenia. A nauczył się tego w czasie, kiedy w ogóle nie myślał o karierze w przemyśle mody. Swoje kształcenie zaczął bowiem od studiów architektonicznych. Abloh pracował także jako DJ oraz producent muzyczny.

Virgil Abloh
Fot. Stephane Cardinale - Corbis/Corbis via Getty Images

Virgil Abloh – pożegnanie projektanta

Abloha już opłakuje świat mody. Jako jeden z pierwszych pożegnał go Bernard Arnault, prezes LVMH:

Wszyscy jesteśmy zszokowani tą straszną wiadomością. Virgil był nie tylko genialnym projektantem, wizjonerem, ale także człowiekiem o pięknej duszy i wielkiej mądrości. Rodzina LVMH jednoczy się w tej chwili wielkiego smutku i wszyscy myślimy o jego bliskich po śmierci ich męża, ojca, brata czy przyjaciela - napisał.

W ślad za nim swój żal z powodu odejścia projektanta wyrazili najważniejsi przedstawiciele świata mody. W sieci pożegnali go już m.in. Jacquemus, Carine Roitfeld, Donatella Versace, Alessandro Michele, Peter Dunda, Anna Wintour, Pharrell Williams, Olivier Rousteign, Kim Kardashian, Kanye West, Anja Rubik, Raf Simons, Kim Jones, Liya Kebede, Coco Roch a także największe domy mody i najważniejsze branżowe media.

Póki co nie podano, kiedy ani w jakiej formie miałyby się odbyć uroczystości pogrzebowe. 

Virgil Abloh
Fot. Josh Brasted/FilmMagic

Virgil Abloh
Fot. Juan Naharro Gimenez/Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…