Peter Lindbergh
Fot. Getty Images
Z OSTATNIEJ CHWILI

To on uwiecznił supermodelki na zdjęciach dla Vogue'a.  Nie żyje Peter Lindbergh

Autor kultowych zdjęć supermodelek miał 74 lata...

Gabriela Czernecka 4 września 2019 11:46
Peter Lindbergh
Fot. Getty Images

Nie żyje Peter Lindbergh. Jeden z najwybitniejszych fotografów mody odszedł we wtorek 3 września w wieku 74 lat. O jego śmierci za pośrednictwem social mediów poinformowała rodzina: „Pozostawił po sobie żonę Petrę, pierwszą żonę Astrid, czterech synów, Benjamina, Jérémy'ego, Simona i Josepha oraz siedmioro wnucząt”. To on na początku lat 90. unieśmiertelnił supermodelki na zdjęciach dla Vogue'a.

Peter Lindbergh nie żyje. Miał 74 lata

Genialne zdjęcia mody i zjawiskowe portrety były jego znakiem rozpoznawczym. Peter Lindbergh to fotograf, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. To on uwiecznił supermodelki lat 90. na zdjęciach dla Vogue'a. Pracował z największymi nazwiskami świata Hollywood - Cate Blanchett, Penelope Cruz, Nicole Kidman czy Helen Mirren. Ostatnio pracował także z Tomaszem Kotem.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Peter Lindbergh (@therealpeterlindbergh)

Jego zdjęcia wyróżniało to, że były prawdziwe i w pełni pozbawione retuszu, bo jak mówił jest to „wybór zarówno etyczny jak i estetyczny. Wraz z bezładnym retuszowaniem zdjęć przyzwyczailiśmy się do tego, że osobowości pozbawiane są swojej indywidualności, ale jednak uważamy je za prawdziwe. Oznaki wieku i doświadczenia są wymazywane z twarzy mężczyzn i kobiet. Jestem głęboko przekonany, że prawdziwe piękno wypływa z akceptacji samego siebie, ze świadomości tego, kim naprawdę jesteśmy”.

Dziś dotarła do mediów smutna wiadomość, że Peter Lindbergh nie żyje. Miał 74 lata. Zmarł we wtorkowy wieczór.  „Pozostawił po sobie żonę Petrę, pierwszą żonę Astrid, czterech synów, Benjamina, Jérémy'ego, Simona i Josepha oraz siedmioro wnucząt”, napisano na oficjalnym profilu Lindbergha na Instagramie.

Jego twórczość charakteryzował realizm, co uwieczniał na czarno-białych fotografiach.  To on miał przyjemność wykonania fotografii do Kalendarza Pirelli w 2017 roku: „Chciałem za pośrednictwem Kalendarza 2017 przekazać inny rodzaj piękna. Ponieważ jest oparty na konsumpcji, obecny system oferuje jeden rodzaj piękna, który jest w istocie oparty na młodości i doskonałości, ponieważ jego celem jest, aby ludzie konsumowali. Jednak ta idea piękna nie ma nic wspólnego ani realnym światem ani z kobietami”, mówił w jednym z wywiadów. Niedawno jego prace mieliśmy okazję podziwiać w brytyjskim Vogue'u, który prowadziła księżna Meghan.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Peter Lindbergh (@therealpeterlindbergh)

„Pozostaje po nim pustka”, napisano w krótkim oświadczeniu. Peter Lindbergh miał 74 lata... 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Peter Lindbergh (@therealpeterlindbergh)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Peter Lindbergh (@therealpeterlindbergh)

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.