Małgorzata cieszyła się większą swobodą w wyborze garderoby niż królowa

Gabriela Czernecka 21 października 2021 13:09

Księżniczka Małgorzata cieszyła się ogromną popularnością wśród poddanych. Zawsze wzbudzała duże emocje, potrafiła odnaleźć się w każdym towarzystwie i świetnie radziła sobie w trudnych sytuacjach. Młodsza o cztery lata siostra królowej Elżbiety II wiedziała, jak wzbudzić miłość Brytyjczyków. Zachwycała poczuciem humoru, luzem, ale i stylem. Przy pomocą garderoby księżniczka Małgorzata wyrażała swoją osobowość. Nie było to jednak dla niej zbyt trudne, bowiem cieszyła się większą swobodą w jej wyborze niż królowa, która musiała stosować się do zasad etykiety. Małgorzata do perfekcji opanowała balansowanie między tym, co wypada jej jako księżniczce, a tym, co sama uważa za piękne i odpowiednie. Nie bez powodu nazwana została ikoną stylu! 

Stylizacje księżniczki Małgorzaty

W wieku nastoletnim uświadomiono ją, że przyjdzie jej wieść życie w cieniu siostry. „Skoro była siostra dobra, więc musiała być i zła. To byłam ja”, wyznała kiedyś księżniczka Małgorzata. Nie było jej łatwo przyzwyczaić się do tego, że od teraz musi grać drugie skrzypce, ale odnalazła swoje miejsce w rodzinie królewskiej. Młodsza córka króla Jerzego VI wiodła prawdziwie królewskie życie. Tańczyła rumbę, szalała w nocnych klubach, romansowała na potęgę. Mówi się, że po przebudzeniu odpalała papierosa i brała do ręki gazetę. Po jej przeczytaniu rzucała ją niedbale na ziemię. Ze swoich pokoi wychodziła dopiero późnym popołudniem, najczęściej znów z papierosem w ręku. 

Zobacz również: Księżniczka Małgorzata próbowała popełnić samobójstwo?! Umierała w samotności i cierpieniu...

Styl księżniczki Małgorzaty

Siostra królowej doskonale wiedziała, co to dobra zabawa, słynęła z romansów i burzliwych związków, ale i wyczucia stylu. Chętnie eksperymentowała z modą, wzorami i kolorami. „Księżniczka tworzy własne zasady”, pisali dziennikarze. Uwielbiała barwne dodatki, nowoczesne stylizacje i ogromne okulary. Magazyn Picture Post nazywał ją nawet „przywódczynią świata mody”, a The Margaret Look stał się w latach 50. najczęściej kopiowanym stylem w Wielkiej Brytanii.

Zobacz: Jej życie było pełne romansów, skandali i nałogów. Intrygujące obliczeksiężniczki Małgorzaty

 „W latach 50. miała najpiękniejsze suknie koktajlowe, które po pewnym czasie zaczynały jej się nudzić […]. Musiałam więc szukać bardziej modowych elementów, rodem z lat 60.”, tłumaczyła Jane Petrie, kostiumografka nagrodzonego Złotym Globem serialu The Crown.  „Była Rihanną swoich czasów”, pisał o niej w 2010 roku dziennikarz mody, Tim Blanks. W czym tkwił sekret stylu księżniczki Małgorzaty? Oto 5 zasad, do których się stosowała!  

1/7
Styl księżniczki Małgorzaty
Copyright @Hulton Archive/Getty Images
1/7

Modą należy się bawić - to była złota zasada księżniczki Małgorzaty. Patrząc na jej stylizacje chyba nikt nie ma wątpliwości, że nie brała mody na poważnie i czasami jej wybory były mocno zaskakujące i...nieprzewidywalne, ale czy nie taka była właśnie Małgorzata?

2/7
Styl księżniczki Małgorzaty kolorowe stylizacje
Copyright @Alex Lentati / Evening Standard /EAST NEWS
2/7

Lubiła łączyć proste elementy garderoby ze zjawiskowymi balowymi kreacjami. Nie bała się eksperymentować. To właśnie sprawiło, że baczniej zaczęto przyglądać się jej modowym wyborom.

3/7
Styl księżniczki Małgorzaty
Copyright @ASSOCIATED PRESS/East News
3/7

2. Eksperymenty ze wzorami są jak najbardziej wskazane - dla Małgorzaty nie było elementu garderoby, który uważała za „niegodny księżniczki”. W końcu żyła w przeświadczeniu, że wolno jej wszystko, więc  miksowanie pastelowych kreacji ze wzorzystymi nie stanowiło dla niej problemu. 

4/7
Styl księżniczki Małgorzaty wzoru
Copyright @Tim Graham Photo Library via Getty Images
4/7

Mówiło się, że to ona pokazała światu, że można nosić centki, kropki, kwafdraty do wszystkiego. Wzorzyste stylizacje odzwierciedlały jej skomplikowany charakter, ale pomagały też wyróżnić się w tłumie.

5/7
Styl księżniczki Małgorzaty nakrycie głowy
Copyright @Tim Graham Photo Library via Getty Images
5/7

3. Nakrycie głowy to też część garderoby - księżniczka Małgorzata pokazywała, że nakrycie głowy nie musi być nudne. Od toczków przez opaski po czapki i berety - Małgorzata każdy element swojego stylu traktowała jako szansę do podkreślenia swej osobowości. 

6/7
Styl księżniczki Małgorzaty monochromatyczny look
Copyright @Tim Graham Photo Library via Getty Images
6/7

4. Czasem mniej znaczy więcej - choć Małgorzata była niezwykle barwną postacią i takie były też jej stylizacje, to doskonale zdawała sobie sprawę z tego, że monochromatyczny look ma swoje plusy, szczególnie gdy chciała pojawić się na wydarzeniu i nie grać pierwszych skrzypiec, a jednocześnie wyglądać elegancko.

7/7
Styl księżniczki Małgorzaty biżuteria
Copyright @ Illustrated London News/Mary Evans Picture Library/East News
7/7

5. Biżuteria to podstawa - bez niej Małgorzata nie wychodziła z domu. Najczęściej widywana była z perłowym naszyjnikiem, ale równie chętnie sięgała po ogromne okulary, które dodawały jej tajemniczości, ale także po długie rękawiczki, gdy chciała dodać stylizacji seksapilu. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.