L'Wren Scott
Fot. Donato Sardella/WireImage
Moda 2022

Niezwykła kariera i tajemnicza śmierć ukochanej Micka Jaggera, L'Wren Scott

Kim była mierząca aż 193 cm wzrostu modelka i projektantka?

Aleksandra Frankowska 2 sierpnia 2022 18:27
L'Wren Scott
Fot. Donato Sardella/WireImage

Wyróżniał ją wzrost, gdyż mierzyła aż 193 cm. Niezwykłej urody modelka i projektantka prowadziła życie pełne luksusu, ale i problemów. Nigdy nie poznała swoich biologicznych rodziców, wychowała się w rodzinie adopcyjnej. Prywatnie związana z Mickiem Jaggerem, również nie kryła, że w jej związku nie działo się dobrze. Jak wyglądało życie L'Wren Scott?

ZOBACZ TEŻ: Od programistki do światowej sławy modelki. Historia Karlie Kloss

Kim była L'Wren Scott?

Modelka i projektantka urodziła się w 1964 roku jako Laura Bambrough. Nigdy nie poznała swoich biologicznych rodziców. Została adoptowana jeszcze jako dziecko i w niej się wychowywała. Wyróżniała się ponadprzeciętną inteligencją i wzrostem, którego nie sposób było nie zauważyć. Sama szyła dla siebie ubrania, ponieważ było jej ciężko dopasować coś do swojego wzrostu i figury. O tym jak zaczęła się jej kariera krąży wiele historii. Według niektórych w Utah wypatrzył ją Bruce Weber, który polecił jej spróbować kariery modelki w Paryżu. Kiedy L’Wren skończyła szkołę, wyjechała do Los Angeles. W wieku 21 lat wystąpiła w teledysku dla Playboya, a już rok później chodziło po paryskich wybiegach.

L'Wren Scott
Fot. Dimitrios Kambouris/Getty Images

Zmiana imienia i kariera w świecie mody

Aby jej imię było bardziej modowe, jej agent zasugerował pewną zmianę. Tak została L’Wren Scott. Swoją karierę w Europie rozpoczęła bardzo szybko, ale nie bez przeszkód. Z uwagi na swój wzrost, projektanci odmawiali jej udziału w pokazach. Wyglądała dość nieproporcjonalnie w porównaniu do pozostałych modelek. Zgodził się na nią dopiero Thierry Mugler. Została również twarzą marki Pretty Polly tworzącej rajstopy. Znacznie lepiej powidło jej się w fotomodelingu. Pozowała dla takich fotografów, jak Gyu Bourdin, Keith Haring oraz Helmut Newton.

Moda od innej strony

Ponieważ kariera na wybiegu nie była jej pisana, L’Wren postanowiła pozostać w modzie, ale w zupełnie innej dziedzinie. Od 1992 roku zajmowała się PR-em Prady. Pracowała jako stylistka gwiazd oraz freelancerka organizująca sesje zdjęciowe i wydarzenia. Pracowała z Demi Moore, Nicole Kidman, Oprah czy Sarah Jessicą Parker. W 2001 roku poznała Micka Jaggera, a różnica wzrostu nie była dla nich żadną przeszkodą do wejścia w stałą relację. 5 minut L’Wren trwało!

L'Wren Scott
Fot. Craig Barritt/Getty Images

Własna marka modowa

Światło dzienne w 2006 roku ujrzała jej autorska marka modowa. Pierwsza kolekcja okazała się hitem, a zachwyciła się nią sama Madonna. Znaleźć można w niej było ołówkowe sukienki i spódnice, a także idealnie skrojone do sylwetki koszule. Jej dryg modowy został zauważony, do tego stopnia, że zaproponowano jej stworzenie kapsułowej kolekcji dla Lancome. Zgodziła się. Rozpoczęła również współpracę z Banana Republic oraz Bobbi Brown.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Valentina Sampaio, pierwsza transseksualna supermodelka

Tajemnicza i tragiczna śmierć

W lutym 2014 roku odwołała jeden ze swoich pokazów w Londynie. Zaledwie miesiąc później, 17 marca jej asystentka znalazła ją w nowojorskim apartamencie. Projektantka powiesiła się na czarnej apaszce z dnia na dzień, nie zostawiając żadnego listu. Dla wielu osób był to szok. Niedługo potem wszyscy dowiedzieli się, że od dawna zmagała się z depresją i stanami lękowymi. Według nieoficjalnych informacji, powodem mogły być również kwestie finansowe. Podobno jej firma była zadłużona na 9 milionów dolarów. Problemów doszukiwano się również w jej relacji z Mickiem Jaggerem. Związek nie był idealny. Ciągłe trasy koncertowe i rozłąki sprawiły, że czuła się bardzo samotna. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.