Natalie Portman Oscary 2020
Fot. Getty Images
OSCARY 2020

Poruszający manifest Natalie Portman na Oscarach 2020!

Zobacz niesamowitą kreację z przesłaniem

Jan Kędziora 10 lutego 2020 20:00
Natalie Portman Oscary 2020
Fot. Getty Images

Laureatka Oscara postanowiła wesprzeć kobiety z branży filmowej. Natalie Portman nie tylko wyglądała zjawiskowo, ale również zabrała głos w istotnej sprawie. Pojawiła się na ceremonii rozdania Nagród Akademii Filmowej w wyjątkowej kreacji. Miała na sobie pelerynę Diora, na której umieszczono nazwiska reżyserek, nie wziętych pod uwagę w nominacjach do Oscarów.  

Manifest na Oscarach 2020

Na wyhaftowanej liście Portman znalazły się: Lorene Scafaria (Ślicznotki), Lulu Wang (Kłamstewko), Greta Gerwig (Małe Kobietki), Marielle Heller (Cóż za piękny dzień), Melina Matsoukas (Queen & Slim) Alma Har'el (Słodziak), Céline Sciamma (Portret kobiety w ogniu) i Mati Diop (Atlantyk).  

Natalie Portman Oscary 2020
Fot. East News

“Chciałam w subtelny sposób przypomnieć o kobietach, które nie zostały uznane za ich niesamowitą pracę w tym roku” - powiedziała Portman.

To nie pierwszy raz, kiedy Natalie Portman wyraża swój niepokój w związku z pozycją kobiet w środowisku reżyserów Hollywood. Aktorka prezentowała nominacje w kategorii Najlepszy reżyser podczas rozdania Złotych Globów w 2018 roku. - Oto wszyscy nominowani mężczyźni - podkreśliła zapowiadając filmowców. Podobnie jest w przypadku Oscarów. Żadna z wymienionych przez Portman kobiet nie uzyskała w tym roku nominacji. Greta Gerwig również została pominięta, pomimo dużego uznania dla jej filmu. Małe Kobietki dostały aż 6 nominacji, m.in. w kluczowej kategorii Najlepszy film. W niemal stuletniej historii Nagród Akademii Filmowej tylko jednej kobiecie udało się zdobyć statuetkę za osiągnięcia w sztuce reżyserii. Była to Kathryn Bigelow w 2008 roku.  

Natalie Portman Oscary 2020
Fot. Elizabeth Goodenough/Everett Collection

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.