Natalie Portman Oscary 2020
Fot. Getty Images
OSCARY 2020

Poruszający manifest Natalie Portman na Oscarach 2020!

Zobacz niesamowitą kreację z przesłaniem

Jan Kędziora 10 lutego 2020 20:00
Natalie Portman Oscary 2020
Fot. Getty Images

Laureatka Oscara postanowiła wesprzeć kobiety z branży filmowej. Natalie Portman nie tylko wyglądała zjawiskowo, ale również zabrała głos w istotnej sprawie. Pojawiła się na ceremonii rozdania Nagród Akademii Filmowej w wyjątkowej kreacji. Miała na sobie pelerynę Diora, na której umieszczono nazwiska reżyserek, nie wziętych pod uwagę w nominacjach do Oscarów.  

Manifest na Oscarach 2020

Na wyhaftowanej liście Portman znalazły się: Lorene Scafaria (Ślicznotki), Lulu Wang (Kłamstewko), Greta Gerwig (Małe Kobietki), Marielle Heller (Cóż za piękny dzień), Melina Matsoukas (Queen & Slim) Alma Har'el (Słodziak), Céline Sciamma (Portret kobiety w ogniu) i Mati Diop (Atlantyk).  

Natalie Portman Oscary 2020
Fot. East News

“Chciałam w subtelny sposób przypomnieć o kobietach, które nie zostały uznane za ich niesamowitą pracę w tym roku” - powiedziała Portman.

To nie pierwszy raz, kiedy Natalie Portman wyraża swój niepokój w związku z pozycją kobiet w środowisku reżyserów Hollywood. Aktorka prezentowała nominacje w kategorii Najlepszy reżyser podczas rozdania Złotych Globów w 2018 roku. - Oto wszyscy nominowani mężczyźni - podkreśliła zapowiadając filmowców. Podobnie jest w przypadku Oscarów. Żadna z wymienionych przez Portman kobiet nie uzyskała w tym roku nominacji. Greta Gerwig również została pominięta, pomimo dużego uznania dla jej filmu. Małe Kobietki dostały aż 6 nominacji, m.in. w kluczowej kategorii Najlepszy film. W niemal stuletniej historii Nagród Akademii Filmowej tylko jednej kobiecie udało się zdobyć statuetkę za osiągnięcia w sztuce reżyserii. Była to Kathryn Bigelow w 2008 roku.  

Natalie Portman Oscary 2020
Fot. Elizabeth Goodenough/Everett Collection

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Trener personalny DANIEL QCZAJ zdobył się na coming out. Co mu dała ta decyzja, a co zabrała? ALŻBETA LENSKA dwa lata temu o mało nie umarła. To wydarzenie w zaskakujący sposób zmieniło jej życie. W VIVIE! na Lato cykl Ona o Niej – MAŁGORZATA POTOCKA o KALINIE JĘDRUSIK: „Przez jednych kochana, przez innych nienawidzona. Polska Marilyn Monroe…”. W cyklu Sztuka gotowania – AGNIESZKA MACIĄG zdradza, jak zatrzymać młodość. W Podróżach z Historią – kultowe miejsca: magiczna leśniczówka w Praniu, Krzyże „lepsze niż Paryże…”.