Waris Dirie
Fot. Europa Press/Europa Press via Getty Images
Modelki świata

Modelka Waris Dirie samotnie przemierzyła pustynię w Somalii, aby przeżyć

Ofiara obrzezania, która swoją historię opisała w książce i wystąpiła w kalendarzu Pirelli

Aleksandra Frankowska 17 sierpnia 2022 17:27
Waris Dirie
Fot. Europa Press/Europa Press via Getty Images

Aby przeżyć, pieszo o gołych stopach przemierzała jako dziecko pustynię. Była ofiarą obrzezania, z którym tak walczy ONZ. Jedna z najpiękniejszych kobieta świata, Waris Dirie swoją historię opisała w książce Kwiat Pustyni. Przed laty zakochała się też w Gdańsku, gdzie ma swój dom i regularnie mieszka. Mimo trudnej przeszłości, udowodniła, że szczęście można osiągnąć, jeśli tylko się go pragnie. Jaka historia kryje się za modelką? Ile przeszła, aby wzbić się na szczyt?

ZOBACZ TEŻ: Miała dwa miesiące, gdy ojciec oblał ją kwasem solnym. Dziś Anmol Rodriguez jest modelką!

Kim jest Waris Dirie?

Urodziła się w rodzinie nomadów, czyli plemieniu prowadzącym koczowniczy tryb życia na terenie aktualnej Somalii. Miała 11 rodzeństwa. Jej imię oznacza Kwiat Pustyni i taki też tytuł otrzymała jej późniejsza książka opisująca jej życie. Wśród członków jej plemienia do tej pory praktykuje się nielegalną infibulację, czyli obrzezanie. W wieku 5 lat i ją dotknął ten straszny rytuał okaleczania, a przeżyła niemal cudem, nie wykrwawiając się na śmierć w przeciwieństwie do swoich dwóch sióstr. Kiedy miała 13 lat postanowiła położyć temu kres. Rodzina chciała wydać ją za mąż za 61-letniego mężczyznę. Nastolatka wzięła sprawy w swoje ręce i uciekła przez pustynię, wędrując boso aż do Mogadiszu. Przebywała tam u rodziny, jednak na jej ucieczkę patrzono niezbyt przychylnie. Jeden z jej wujów, ambasador Somalii w Wielkiej Brytanii poszukiwał pokojówki w Londynie. Zabrano ją więc do Londynu, gdzie za niewielkie pieniądze pomagała w domu. W ten sposób udało jej się uciec z trwające koszmaru do świata, który mógł zaoferować jej wszystko.

Waris Dirie
Fot. Carlos Alvarez/Getty Images

Modowe odkrycie

Jej życie wywróciło się do góry nogami, kiedy dostrzegł ją znany fotograf, Terence Donovan. To dzięki niemu pojawiła się w 1987 roku w kalendarzu Pirelli. W ten sposób trafiła na światowe wybiegi w Nowym Jorku, Mediolanie i Paryżu, pracując dla takich marek, jak Chanel, L'Oreal czy Revlon. Pozowała dla Vogue, Elle oraz Glamour, a jej twarz stawała się coraz bardziej rozpoznawalna.

O obrzezaniu prosto z serca

Po raz pierwszy ma temat okaleczenia kobiet, Dirie opowiedziała dla magazynu Marie Claire w 1997 roku. Jej słowa obiegły cały świat i stały się manifestem walki z tym rażącym łamaniem prawa kobiet w Afryce. W tym samym roku Dirie objęła posadę wysłannika ONZ ds. zniesienia obrzezania. W międzyczasie wróciła do Somalii spotkać się z matką.

Waris Dirie
Fot. Florian Seefried/Getty Images

Kwiat Pustyni

Po tym, jak Waris Dirie opowiedziała światu swoją tragiczną historię, czuła w sobie misję zmiany. Wiedziała, że może więcej i że pod wieloma względami los tysięcy afrykańskich dziewczynek zależy właśnie od niej. Napisała więc książkę, której współautorką była Cathleen Miller, nadając jej tytuł Kwiat Pustyni. Sprzedała się ona w ponad 11 milionach egzemplarzy. Dirie wiedziała, że jej głos znaczy wiele. W 2022 roku założyła Fundację Kwiat Pustyni w Wiedniu, która zbiera pieniądze na podnoszenie świadomości na całym świecie w związku z problemem okaleczania żeńskich narządów płciowych. W 2007 roku została zaproszona do arabskiej telewizji Al. Jazeera do talk show Riz Khana. Waris jako muzułmanka, opowiedziała o obrzezaniu i traumie, jaką przeszła jako dziecko. Świat chciał wiedzieć więcej, dlatego bestsellerowa książka została zekranizowana. W rolę Waris wcieliła się Liya Kebede, etiopska supermodelka.

CZYTAJ TEŻ: Od programistki do światowej sławy modelki. Historia Karlie Kloss

Waris Dirie
Fot. Florian Seefried/Getty Images

Waries Dirie współcześnie

Modelka aktywnie angażuje się w swoje działania charytatywne na rzecz walki z obrzezaniem. Na co dzień dzieli swoje życie pomiędzy Austrię i Polskę – ma dom w Gdańsku, który skradł jej serce kilka lat temu. Jest również matką dwóch synów i czuje się spełniona. Wie, że jej historia odmieniła wiele żyć. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…