Marcin Brzeziński 16 stycznia 2018 14:30
1/8
Domy projektantów mody, które można odwiedzić
Copyright @Materiały prasowe/Ritz
1/8

Przedstawiamy 7 domów światowych projektantów, które można odwiedzić! Po co, zapytacie? Otóż tak się składa, że projektanci zwykle mają dobre wyczucie nie tylko do mody, ale też do architektury i wystroju wnętrz. Dysponują też potężnymi środkami finansowymi. Dlatego ich domy czy apartamenty są naprawdę wyjątkowe. Większość z nich pozostaje jednak niedostępna dla publiczności. Wspaniałą neoklasycystyczną willę pod Antwerpią Driesa Van Notena czy urządzony w starym klasztorze dom Alessandro Michele z domu mody Gucci w Civita di Bagnoregio można podziwiać tylko z daleka. My wybraliśmy obiekty, które - za mniejszą lub dużo, dużo większą opłatą - są dostępne dla zwiedzających. Zobaczcie sami!

 

Polecamy też: We Florencji otwarto Gucci Garden! Muzeum, sklep i… restaurację w jednym!

2/8
Domy projektantów mody, które można odwiedzić, Willa Yves Saint Laurent, Marrakesz
Copyright @Pinterest/Willa Yves Saint Laurent, Marrakesz
2/8

1. Willa Yves Saint Laurent, Marrakesz

Projektant pokochał Maroko już w latach 60. XX wieku. I przez dziesięciolecia pozostawał mu wierny. W roku 1980 on i jego partner Pierre Bergé kupili w Marrakeszu jeden z najwspanialszych ogrodów świata - Jardin Majorelle. W nim po śmierci Yves Saint Laurenta w 2008 roku zostały rozsypane prochy projektanta. „Marrakesz nauczył mnie kolorów”, mawiał Saint Laurent. „Przed nim wszystko było czarne”. O jakich kolorach mówił projektant? Zobaczcie stojącą w Jardin Majorelle jego kobaltowo-żółtą willę Oasis!
 

 

Polecamy też: W Marrakeszu otwarto Muzeum Yves Saint Laurent! Czy różni się od tego paryskiego?

3/8
Domy projektantów mody, które można odwiedzić, Apartament Coco Chanel w hotelu Ritz, Paryż
Copyright @Materiały prasowe/Ritz
3/8

2. Apartament Coco Chanel w hotelu Ritz, Paryż

W jednym z najsłynniejszych hoteli świata, paryskim Ritzu można przy odpowiednich środkach finansowych wynająć apartamenty noszące nazwy Mozart, Proust i Maria Callas. Ale najsłynniejszy z apartamentów nosi nazwę Coco Chanel. Bo w nim przez długie dziesięciolecia rezydowała wielka projektantka. Tu zresztą również zmarła w 1971 roku… Cztery lata temu apartament został gruntownie wyremontowany osiągając niewyobrażalny wręcz poziom luksusu. Wystarczy powiedzieć, że aby spędzić w nim noc trzeba zapłacić aż 18 tysięcy euro.

 

Polecamy też: Dziś rocznica śmierci Coco Chanel. Które z rzeczy, jakie wymyśliła zawsze znajdziecie w kolekcjach jej domu mody?

4/8
Domy projektantów mody, które można odwiedzić,Posiadłość Salvatore Ferragamo, Toskania
Copyright @Materiały prasowe/Il Boro
4/8

3. Posiadłość Salvatore Ferragamo, Toskania

Posiadłość Il Boro ma historię sięgającą aż XIII wieku. Należała do Medyceuszy, a potem do księżniczki Hohenlohe-Waldenburg-Schillingsfürst z dynastii sabaudzkiej. W 1993 roku daleki potomek księżniczki o tym jakże długim nazwisku sprzedał ją rodzinie Ferragamo. A ta urządziła w IL Boro luksusowy hotel i spa.

 

Polecamy też: Ten XVIII-wieczny francuski pałac powoli zamienia się w... luksusowy, butikowy hotel!

5/8
Domy projektantów mody, które można odwiedzić,Dom Pierre’a Cardina, Lazurowe Wybrzeże
Copyright @Materiały prasowe/ Le Palais Bulles
5/8

4. Dom Pierre’a Cardina, Lazurowe Wybrzeże

To chyba jeden z najoryginalniejszych budynków w całej Francji. Le Palais Bulles został zbudowany przez architekta Antti Lovaga dla pewnego ekscentrycznego przemysłowca. Teraz jednak kojarzony bywa z nazwiskiem swego drugiego właściciela, słynnego w latach 60. projektanta Pierre’a Cardina. Świat przypomniał sobie o tym architektonicznym hołdzie dla linii krzywej w 2015 roku, kiedy to dom mody Dior pokazał w nim swą kolekcję Resort. Od zeszłego roku krągły dom jest wystawiony na sprzedaż. Ponieważ wciąż nie znalazł się chętny by zapłacić 350 milionów dolarów można go wynajmować. Cena za noc? 24 tysiące euro!

 

Polecamy też: Pokoje do wynajęcia w... pałacu we Florencji z największym prywatnym ogrodem miejskim w Europie!

6/8
Domy projektantów mody, które można odwiedzić, Pałac Balmain, Marrakesz
Copyright @Materiały prasowe/Restauracja Dar Moha
6/8

5. Pałac Balmain, Marrakesz

XIX wieczny pałac w Marrakeszu był dla Pierre’a Balmain taką samą inspiracją, jak Jardin Majorelle dla Yves Saint Laurent. Dziś w w otwartych dziedzińcach tej tradycyjnej marokańskiej budowli mieści się uznana restauracja Dar Moha. Nazwa lokalu brzmi po polsku znajomo. Ale nie dajcie się zwieść! Dar Moha do tanich nie należy!

 

Polecamy też: Co z restauracją w najbardziej luksusowym hotelu w Paryżu zrobił wielki projektant Philippe Starck? Zobaczcie sami!

7/8
Domy projektantów mody, które można odwiedzić,  Willa Anny Fendi, Rzym
Copyright @Pinterest/ Villa Laetitia
7/8

6. Willa Anny Fendi, Rzym

Położoną nad Tybrem Villa Laetitia zaprojektował niejaki Armando Brasini. Było to jednak na długo przed tym nim został jednym z ulubionych architektów Mussoliniego… Ale porzućmy historię! Teraz piękny budynek jest w posiadaniu jednej z pięciu sióstr Fendi, Anny. Urządziła ona w Villa Laetitia luksusowy hotel wypełniony po brzegi przedmiotami z kolekcji Fendi Casa. Ci, którym mody jeszcze za mało, mogą wybrać apartament o nazwie Karl. To oczywiście hołd dla aktualnego dyrektora kreatywnego Fendi, Karla Lagerfelda.

 

Polecamy też: Dom mody Fendi otworzył luksusowy hotel w Rzymie. Zaglądamy do jego niezwykłych wnętrz

8/8
Domy projektantów mody, które można odwiedzić, Willa Gianniego Versace, Miami
Copyright @Dzięki uprzejmości The Villa Casa Casuarina
8/8

7. Posiadłość Gianniego Versace, Miami

Legendarny dom Gianniego Versace w Miami Beach stał się luksusowym hotelem! Trzeba na wstępie powiedzieć, że otacza go raczej zła legenda. To bowiem właśnie przed jego wejściem 20 lat temu zginął z rąk seryjnego mordercy Gianni Versace. Projektant kupił posiadłość przy Ocean Drive w Miami Beach w 1993 roku i wydał… 33 miliony dolarów na jego przebudowę i remont. Teraz posiadłość przejęła sieć Victor Hotels, a dawny dom Gianniego Versace zyskał nazwę Villa Casa Casuarina.

 

Polecamy też: Legendarny dom Gianniego Versace w Miami Beach został zamieniony w luksusowy hotel! Jesteście ciekawi, ile kosztuje noc?

Wideo

Czy to już koniec matowych pomadek

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Po raz pierwszy Joanna Krupa z mamą! Rozmawiają o kobiecości, mężczyznach i… mężach!