Ile kosztowały kostiumy w seriali The Crown trzeci sezon
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA MODY

Ile kosztowały kostiumy Elżbiety II z serialu The Crown?

Co było najbardziej kosztowne?

Marcin Brzeziński 2 grudnia 2019 17:29
Ile kosztowały kostiumy w seriali The Crown trzeci sezon
Fot. Materiały prasowe

Za nami premiera kolejnych odcinków trzeciego sezonu serialu Netflixa The Crown. Jak podaje brytyjski dziennik The Guardian każdy z sezonów opowiadający historię brytyjskiej monarchini Elżbiety II serialu kosztował 50 milionów funtów, czyli około 64 milionów dolarów. Nie są to sumy rekordowe, ale ciekawe jest to, że większość tej kwoty pochłonęła garderoba rodziny królewskiej i samej Elżbiety II! A jak się za chwilę przekonamy szczególnie kosztowne były... kapelusze brytyjskiej monarchini!

Najdroższy kostium w serialu The Crown

W pierwszym sezonie The Crown za kostiumy odpowiadała Michele Clapton, która zasłynęła wcześniej stworzeniem wyjątkowych strojów mieszkańców Siedmiu Królestw w Grze o tron. Ekipa, którą dowodziła Michele Clapton liczyła czasami aż 100 osób. I nic dziwnego! Musieli oni stworzyć około 350 kostiumów dla głównych bohaterów. Jakby tego było mało pod ich opieką pozostawały również stroje siedmiu tysięcy statystów! Nad uszyciem i ozdobieniem samej sukni ślubnej Elżbiety II sześć osób pracowało kilka tygodni. Oryginalną kreację z satyny zaprojektowaną przez Hartnella ozdabiało 10 tysięcy pereł. Co ciekawe, dwór królewski musiał zgromadzić kupony na satynę, bo w 1947 roku, dwa lata po wojnie materiały były wciąż ściśle reglamentowane. Kopia sukni była tańsza niż oryginał (nie użyto prawdziwych pereł), ale i tak kosztowała 30 tysięcy funtów czyli ok. 151 tysięcy złotych.

Myślałam, że umrę pod jej ciężarem

powiedziała grająca w dwóch pierwszych sezonach Elżbietę II Claire Foy.

Kto zaprojektował kostiumy do serialu The Crown?

W sezonie drugim The Crown obowiązki Michele Clapton przejęła Jane Petrie, kostiumografka z wielkim dorobkiem. To ona odpowiadała m.in. za stroje w filmach Król (2019), Gwiezdne wojny: Część I - Mroczne widmo (1999) i Wierny ogrodnik (2005). Kostiumy z odcinka The Crown opowiadającego o wizycie Prezydenta USA Johna Kennedy'ego i jego żony w Londynie w 1961 roku przyniosły jej nagrodę Emmy.
W sezonie trzecim przyszła zaś kolej na Amy Roberts. Kostiumografka jako pierwsza pracowała z nową obsadą: grającą Elżbietę II Olivią Colman i wcielającą się w księżniczkę Małgorzatę Heleną Bonham-Carter.

Helena Bonham-Carter zagrała księżniczkę Małgorzatę w trzecim sezonie serialu „The Crown” (na zdjęciu w różowym płaszczu).

Ile kosztowały kostiumy w seriali The Crown trzeci sezon
Fot. Materiały prasowe

Kapelusze na wagę złota w trzecim sezonie The Crown

Jak opowiedziała w wywiadzie telewizyjnym Amy Roberts szczególną przyjemność sprawiało jej odtwarzanie kultowych nakryć głowy monarchini. Jednym z nich był ozdobiony perłami kapelusz (a może hełmofon?), który Elżbieta II założyła podczas inwestytury księcia Karola. Tu potrzebne jest małe dopowiedzenie. Książę Karol otrzymał tytuł księcia Walii 26 lipca 1958 roku kiedy miał zaledwie 10 lat. W związku z tym oficjalna inwestytura odbyła się dopiero 11 lat później, 1 lipca 1969 roku na Zamku Caernarfon w Walii. Młody Karol musiał poznać kulturę Walii oraz nauczyć się języka walijskiego, w którym mówił część swojej oficjalnej mowy. Kilka miesięcy przed ceremonią uczył się więc na University College of Wales w Aberystwyth. Transmisję uroczystości (i niezwykłe nakrycie głowy Elżbiety II) oglądało na całym świecie... 500 milionów osób, z czego 19 w samej Wielkiej Brytanii. Inny ekstrawagancki kapelusz monarchini zaprezentowała podczas swojego srebrnego jubileuszu w 1977 roku. Był to różowy toczek z przytwierdzonym z tytuł pękiem różowych ozdób, które przypominały... wtyczki elektryczne. Te wszystkie i wiele innych kosztownych dzieł Amy Roberts zobaczymy w kolejnych odcinkach trzeciej serii The Crown!

Olivia Colman zagrała królową Elżbietę II w trzecim sezonie serialu „The Crown”. Na zdjęciu kultowym kapeluszu ozdobionym perłami.

Ile kosztowały kostiumy w seriali The Crown trzeci sezon
Fot. Materiały prasowe

Kostiumy do trzeciego sezonu serialu ”The Crown„ zaprojektowała Amy Roberts.

Ile kosztowały kostiumy w seriali The Crown trzeci sezon
Fot. Materiały prasowe

Ile kosztowały kostiumy w seriali The Crown trzeci sezon
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.