Francja walczy z anoreksją w świecie mody
Fot. East News
ZE ŚWIATA MODY

Koniec z wychudzonymi modelkami na wybiegach? Francja walczy z anoreksją i wprowadza surowe przepisy!

Marcin Brzeziński 10 maja 2017 20:15
Francja walczy z anoreksją w świecie mody
Fot. East News

Tygodnie mody odbywają się w Nowym Jorku, Londynie, Mediolanie… Ale najwięcej oskarżeń o promowanie anorektycznych modelek od lat wywołuje ten w Paryżu. Dwa razy w roku prasę zalewają historie omdleń z wyczerpania oraz opisy wystających obojczyków i kościstych kolan. Nie pomogły szczytne apele i deklaracje skruszonych projektantów. W sprawę musiało wkroczyć państwo. We Francji weszło właśnie w życie prawo nakazujące dostarczenie organizatorom pokazów dokumentów poświadczających wskaźniki masy ciała modelek. O tym, czy ten wskaźnik jest właściwy dla danego wzrostu i budowy ciała zadecyduje lekarz. Dom mody, który zdecyduje się na zatrudnienie modelki z niedowagą, będzie musiał zapłacić karę do 75 tysięcy euro. Za recydywę przewidziana jest nawet sankcja… 6 miesięcy pozbawienia wolności.

 

Francja walczy z anoreksją w świecie mody
Fot. East News

Wychudzone modelki na pokazach wielkich domów mody.

 

Polecamy też: Kobiety plus size odtwarzają reklamy znanych domów mody! Podoba wam się ta akcja?

 

Piękno bez retuszu

Od października zostaną też zmienione francuskie przepisy dotyczące zdjęć reklamowych. Jeśli fotografie będą retuszowane, będą musiały zawierać stosowną informację. Francuska minister zdrowia Marisol Turaine uważa, że ograniczenie promowana nierealistycznych wyobrażeń ludzkiego ciała pozwoli walczyć z epidemią zaburzeń odżywiania, która przetacza się przez jej kraj. Czy te przepisy zmienią jednak sytuację modelek? Mamy nadzieję, bo ich sytuacja czasem rzeczywiście bywa dramatyczna. Przypomnijmy tylko na przykład, co o swoich doświadczeniach opowiadała VIVIE! Marysia Góralczyk: „Głodziłam się tylko raz, w Mediolanie. Włoska bookerka, czyli opiekunka, codziennie mierzyła mnie i stawiała na wadze. Wrzeszczała, że mam chudnąć. Codziennie płakałam z bezsilności. Po trzech tygodniach wróciłam do Polski”. Niestety nie wszystkie modelki mają w sobie tyle siły. Niektóre historie kończą się tragicznie, jak ta Rusłany Korszunowej, która w czerwcu 2008 rzuciła się z okna apartamentu na Manhattanie...

 

Rusłana Korszunowa
Fot. Pinterest

Rusłana Korszunowa zmarła po upadku z dziewiątego piętra swojego apartamentu. Miała 20 lat.

 

Polecamy też: Pozują do zdjęć, chodzą po wybiegach u najlepszych. Dziewczyny w rozmiarze XXL podbiły świat mody!

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BOJARSKA-FERENC, CHODAKOWSKA, LEWANDOWSKA, RUBIK, JĘDRZEJCZYK, SKURA… – ich wspaniałe figury, zdrowie, niesamowita energia, kreatywność to efekt wyrzeczeń, restrykcyjnych diet, a może dobrych genów? Nowa gwiazda modelingu KAROLINA PISAREK zdradza, czemu zawdzięcza sukces. Kierowca rajdowy LESZEK KUZAJ – ryzyko to jego specjalność! A także intrygująca historia JOGI oraz skąd się wzięło SPA.