Odkrywamy Polskę 2020, VIVA
Fot. Sesja VIVA!
DZIEŃ KOBIET

Kobiety, które nas inspirują! To one rządzą polskim światem mody!

Baczyńska, Chylak... Kogo jeszcze musisz znać?

Marcin Brzeziński 8 marca 2020 11:33
Odkrywamy Polskę 2020, VIVA
Fot. Sesja VIVA!

To one rządzą polskim światem mody! Polska moda od zawsze miała szczęście do niezwykłych kobiet. W PRL-u przedsiębiorstwem Moda Polska żelazną ręką kierowała Jadwiga Grabowska i starała się, na ile było to możliwe, wprowadzać na polski rynek światowe tendencje. Barbara Hoff w tygodniku Przekrój pokazywała, jak zrobić coś z niczego. Kreowała nowe trendy i jako pierwsza podpatrywała styl ulicy. Wreszcie stworzyła firmę Hoffland, która przez dziesięciolecia uczyła mody kolejne pokolenia Polaków. Ta dobra passa wciąż trwa. To głównie kobiety tworzą dziś polską modę i sprawiają, że staje się znana na całym świecie. A oto one!

1. Gosia Baczyńska

Mistrzyni wyrafinowanej, kunsztownej i przemyślanej w każdym detalu mody. W 2013 roku jako pierwsza Polka w historii, zaprezentowała swoją kolekcję na Paris Fashion Week. A potem wielokrotnie była gościem tej imprezy. Jej pokazy odbywały się w tak prestiżowych miejscach jak paryska École Nationale Superieure des Beaux Arts. Gosia Baczyńska, prawdziwy klejnot w koronie polskiej mody.

Gosia Baczyńska, VIVA! 21/2014
Fot. Zuza Krajewska/LAF AM

2. Anja Rubik

Najsłynniejsza polska modelka, ikona stylu, działaczka społeczna. W 2016 roku mówiła VIVIE! MODZIE: „Oczywiście zmieniłam się przez te 17 lat, wielu rzeczy doświadczyłam. Mam nadzieję, że jestem mądrzejsza (śmiech). Ale to wciąż jestem ja, nie przeszłam totalnej metamorfozy. Te początki, które nie były łatwe, sprawiły, że mam grubszą skórę. Kiedy zaczęłam moją przygodę z modą, tak naprawdę nie wiedziałam, w co się pakuję, nie miałam pojęcia, czym jest prawdziwy świat mody. W tej chwili dziewczyny, które debiutują, wiedzą o niej wszystko, bo mają przez internet dostęp do informacji. Ja jechałam w świat całkowicie nieznany”.

Anja Rubik na premierze  nowego filmu Almodovara w Cannes 2019
Fot. ons.pl

3. Joanna Przetakiewicz

Właścicielka domu mody La Mania i jedna z najlepiej ubranych Polek. „Miłość do mody nie oznacza gotowości do zmiany siebie każdego sezonu. Ubrania oceniam zero-jedynkowo: albo ze mną współgrają, albo nie. Moda ma uwydatnić nasz charakter i pokazać osobowość. Indywidualny styl jest widoczną wizytówką, międzynarodowym językiem, który każdy rozumie bez słów”, powiedziała w jednym z wywiadów. I temu przesłaniu pozostaje wierna.

Joanna Przetakiewicz, Viva! 2010
Fot. Cameron Krone

4. Zofia Chylak

Na torebki jej marki czeka się dłużej niż na Birkin Hermesa! „Projektując torebkę, nie można myśleć wyłącznie o jej wyglądzie. Torebka, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, to coś więcej niż tylko ładny dodatek. To przedmiot użytkowy, który musi spełniać konkretne wymagania. Zależy mi na tym, żeby te funkcje połączyć, żeby każda torebka była zarówno praktyczna jak i ładna, ponadczasowa i modna jednocześnie”, mówi. I może właśnie to podejście jest najlepszym wytłumaczeniem zawrotnej kariery jej marki.

5. Agnieszka Maciejak

Mało który designer nie tylko w Polsce, ale i na świecie może się pochwalić tym, czym ona. Udało jej się stworzyć wyjątkowy projekt, który nieodmiennie kojarzy się z jej nazwiskiem. Gdy widzimy osobę w leginsach z charakterystycznym skórzanymi wstawkami mówimy: „O, to rzecz od Agnieszki Maciejak!”. I prawie zawsze mamy rację.

Garderoba projektantki Agnieszki Maciejak w magazynie VIVA! MODA na jesień 2018
Fot. Kasia Bielska

6. Katarzyna Sokołowska

Kobieta wielu talentów. Reżyserka najważniejszych polskich pokazów mody, wielokrotna jurorka show Top Model i właścicielka marki Emeralds and Crocodiles. „Moją markę dedykuję kobietom, które kochają wyzwania i które niczego nie udają”, powiedziała niedawno. Czyżby mówiła również o sobie?

Power Women, Siła Kobiet, Kasia Sokołowska, VIVA! wrzesień 2018
Fot. Bartek Wieczorek / LAF AM

7. Natalia Maczek

Stworzona przez Natalię Maczek polska marka streetwearowa Misbhv ma na swoim koncie niejeden sukces. Kiedy wprowadzała na rynek debiutancką kolekcję butów o tym fakcie, jak o wyjątkowym w świecie mody wydarzeniu informował portal internetowy byłej naczelnej francuskiego Vogue’a Carine Roitfeld, Crfashionbook.com. Markę kochają również gwiazdy. Ubrania Misbhv noszą Rihanna, A$AP Rocky czy Gigi i Bella Hadid.

Natalia Maczek i Tomek Wirski założyciele marki Misbhv.

MISBHV
Fot. East News

8. Ania Kuczyńska

Królowa „ozdobnego minimalizmu" i autorka projektu kultowej torby. Prestiżowe portale Style.com i Vogue.uk nazwały ją „nadzieją Wschodu”, magazyn Wallpaper określił „najjaśniej błyszczącą gwiazdą polskiego designu”.

Mieszkanie Ani Kuczyńskiej w najnowszym numerze VIVA! MODA
Fot. Piotr Stokłosa/Warsaw Creatives

9. Magda Butrym

O polskiej projektantce, której kreacje nosiła m.in. Kim Kardashian tak pisał portal crfashionbook.com: „Przeciwności piętrzą się na drodze młodych projektantów pragnących zaistnieć na rynku. Twoje szanse są jeszcze mniejsze kiedy mieszkasz w Warszawie. Magda Butrym jest jednak jedyną polską projektantką luksusowych kolekcji ready-to-wear, która uczestniczy w modowym biznesie na równoprawnych warunkach. Jej coraz intensywniejsza obecność na rynku jest dowodem, że wielka moda może powstawać poza Paryżem, Mediolanem i Nowym Jorkiem”.

Magda Butrym
Fot. Materiały prasowe

10. Agnieszka Ścibior

Uznana stylistka, redaktor mody, dyrektor kreatywna magazynu VIVA! MODA. I osoba świetnie ubrana. „Projektant Zoran wymyślił kiedyś, że szafa kobiety powinna mieścić się w walizce. To mój niedościgniony wzór, bo mam w szafie dużo rzeczy całkiem niepotrzebnych. Na przykład suknię Yves Saint Laurent z lat 70., kultowy model w czerwone serca. Jakoś wcale na mnie nie leży. Ciągle ma metkę i myślę, że już tak zostanie”, opowiadała Katarzynie Sielickiej na łamach VIVY! MODY. Od niedawna Agnieszkę Ścibior możemy oglądać także w roli jurorki w programie Stylowy projekt w TVN Style.

Garderoba Agnieszki Ścibior w VIVA! MODA zima 2018
Fot. Kasia Bielska

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.