ZE ŚWIATA MODY

Jackie Kennedy skończyłaby dziś 90 lat.

Była i wciąż pozostaje prawdziwą ikoną stylu!

Marcin Brzeziński 28 lipca 2019 15:29

Jackie Kennedy, a właściwie Jacqueline Lee „Jackie” Bouvier Kennedy Onassis była i wciąż pozostaje prawdziwą ikoną mody. Dziś to określenie mocno straciło na wartości. Media przyznają ten tytuł bez mała każdej aktorce, która trzy razy pokaże się na czerwonym dywanie w przyzwoicie wyglądającej sukience. Ale w wypadku Jackie Kennedy, żony 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna F. Kennedy’ego tytuł „ikona mody” naprawdę ma swój sens i swoją rangę. Pierwsza Dama USA stworzyła bowiem własny rozpoznawalny styl, którego oddziaływanie możemy obserwować przez dziesięciolecia. Podczas zaprzysiężenia Donalda Trumpa, właśnie do Jackie Kennedy porównywano Melanię Trump. A wcześniej za komplement takie porównania traktowały Michelle Obama czy księżna Kate. Spróbuję więc odkryć sekrety ponadczasowego stylu Jacqueline Lee „Jackie” Bouvier Kennedy Onassis.


Ten dzień, ten kostium

Taką ją zapamiętamy. Różowy kostium bouclé ze złotymi guzikami i toczek w tym sam odcieniu różu. Do tego białe rękawiczki. Taki zestaw wybrała Pierwsza Dama 22 listopada 1963 roku na prezydencką wizytę w Dallas. Ten elegancki, gustowny, lecz skromny strój przeszedł do historii. I choć na zawsze będzie się kojarzył z tragicznym dniem w historii Ameryki, dniem, w którym został zastrzelony John F. Kennedy jest też perfekcyjnym przykładem stylu tej wyjątkowej Pierwszej Damy. Tego możemy być pewni. Jackie Kennedy kochała jednokolorowe zestawy i proste akcesoria: toczki, perły i białe rękawiczki.

Jackie Kennedy w dniu tragicznej wizyty w Dallas, 1963 rok.

Amerykańska królowa

Świetnie prezentowała się też w kreacjach wieczorowych. To również zasługa stylisty i projektanta Olega Cassini, który zajmował się jej garderobą w latach 1961-1963, a więc wtedy, gdy była mieszkanką Białego Domu. On sprawił, że zaczęto ją nazywać „Amerykańską królową”. Zaprojektował na przykład brzoskwiniową jedwabną suknię, w której Jackie Kennedy zaprezentowała się w indyjskim Delhi. Być może również z tego powodu jej wizyta w Indiach i Pakistanie okazała się tak dużym sukcesem, że Amerykańska Agencja Informacyjna nakręciła propagandowy film zatytułowany Jacqueline Kennedy’s Asian Tour. Dzięki Pierwszej Damie Amerykanki poznały też projekty wielkich europejskich domów mody: Dior, Givenchy, Chanel. Jakże odważna i nowoczesna musiała im się wydać różowa suknia Diora z odkrytymi ramionami, w której Jackie Kennedy wystąpiła na przyjęciu w Białym Domu w 1962!

Jackie Kennedy w brzoskwiniowej jedwabnej kreacji w czasie wizyty w Indiach.

Zestaw obowiązkowy

Jackie Kennedy rozumiała jak mało kto, że są rzeczy, które nigdy nie wychodzą z mody i dlatego zawsze warto mieć je pod ręką. Należały do nich apaszki Hermèsa, trencze z paskiem i… skórzana torba marki Gucci. Z wdzięczności za to oddanie włoski dom mody zmienił nazwę jej ulubionego modelu torebki na The Jackie. By chronić swą prywatność po śmierci męża do tego zestawu klasyków Pierwsza Dama dorzuciła jeszcze duże przeciwsłoneczne okulary. I mówi się, że właśnie jej oversizowe oprawki zawdzięczają w tamtym czasie swoją popularność. Miała też Jackie Kennedy swoje ulubione kolory. A były to biel, róż, czerń, granat i kolor piaskowy.

Jackie Kennedy w latach 60-tych.


Nowa Jackie

Po śmierci męża Jackie Kennedy dokonała znaczącej zmiany w swojej garderobie. Już wiemy, że nie pokazywała się bez dużych przeciwsłonecznych okularów. Zrezygnowała też z wyrafinowanych projektów Diora czy Chanel, a także pożegnała się z Cassinim. Bliski stał się jej styl lat 70. Polubiła spodnie z rozszerzanymi nogawkami, sukienki boho, marynarki z dużymi klapami, czarne golfy i wiązane na głowie chusty. Wciąż jednak pozostała wierna torebce Gucci. Ale nie zmieniło się też coś jeszcze. Każde z jej wcieleń, czy to z krótkiego pobytu w Białym Domu czy z lat późniejszych, miało w sobie ten sam nieuchwytny urok. Urok prawdziwej ikony mody. ZOBACZ ZDJĘCIA

Jackie Kennedy w latach 70-tych.

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Ciąża Małgosi to ukoronowanie tego, o co walczyliśmy”, mówi RADOSŁAW MAJDAN i nie ukrywa, że z powodu epidemii on i jego żona są pełni obaw. LESZEK MILLER z wnuczką MONIKĄ o tym, jak dziś wygląda ich życie po bolesnej stracie syna i ojca. Legendarny aktor WITOLD SADOWY niedawno skończył sto lat i zdobył się na niezwykle szczere wyznanie. „Widziałam, jak czai się śmierć” – ELISABETH REVOL wspomina ostatnie chwile z TOMKIEM MACKIEWICZEM podczas wspinaczki na Nanga Parbat.