ZE ŚWIATA MODY

56 lat temu urodził się George Michael!

Te stylizacje wokalisty przeszły do historii!

Marcin Brzeziński 25 czerwca 2019 13:32

To właśnie 56 lat temu w Londynie urodził się brytyjski piosenkarz, producent muzyczny i kompozytor George Michael. Był (wciąż trudno uwierzyć, że piszemy o nim w czasie przeszłym, choć od jego śmierci minęły już trzy lata…) nie tylko jednym z najważniejszych wokalistów muzyki rozrywkowej XX wieku, ale także niekwestionowaną ikoną stylu. Czasem podążał za trendami, a czasem je kreował. Zdjęcia z ponad 30. lat jego scenicznej kariery pokazują dobitnie, jak zmieniała się w tym czasie męska moda. Przypomnijmy parę niezapomnianych stylizacji wielkiego wokalisty.

Bliźnięta z Wham!

Wszystko zaczęło się na początku lat 80. George Michael i Andrew Ridgeley zapoczątkowali w zespole Wham! modę na… sceniczne bliźnięta. Co to znaczy? Bardzo często ubierali się identyczne, a były to stroje dość prowokujące np. ultrakrótkie białe szorty i osłaniające brzuchy T-shirty. W teledysku do piosenki Wake Me Up Before You Go-Go zamienili je na koszulki z napisem Choose Life (Wybierz życie). Ich autorką była zyskująca w tym czasie popularność brytyjska projektantka Katharine Hammett. W ten sposób Wham! przyczyniło się do wylansowania trendu na tak zwane „statement T-shirt” czyli „T-shirty z przesłaniem”.

George Michael i Andrew Ridgeley czyli zespół Wham!

Całkiem nowy George

Potem w życiu George’a Michaela przyszedł czas na luźne garnitury noszone z białym T-shirtem. Warty odnotowania jest również fakt, że ich obowiązkowym dopełnieniem były mokasyny i… białe skarpetki. Tak więc nie tylko Michael Jackson był ich ambasadorem! W roku 1985 podczas londyńskiego koncertu Live Aid poznaliśmy inny, ikoniczny wizerunek George’a Michaela. Składały się na na niego: czarna kurtka skórzana, biały T-shirt, jasne dżinsy i okulary Wayfarer marki Ray-Ban. Na pożegnalnym koncercie Wham! Michael pokazał czarną wersję tego zestawu. W niej rolę główną grała czarna skórzana kurtka z długimi frędzlami.

George Michael na pożegnalnym koncercie zespołu Wham!

Z krzyżykiem w uchu

Do najczęściej kopiowanych stylizacji z lata 80. należy bez wątpienia ta, którą George Michael zaprezentował w teledysku Faith z 1988 roku. Znowu zobaczyliśmy skórzaną kurtkę, biały koszulka na ramiączkach i dżinsy. Ale były też nowości. Pojawiły się skórzane bransolety z łańcuchami, a wayfarery zastąpiły lustrzane aviatory. Z jednego ucha wokalisty zwisał srebrny krzyżyk. I był to chyba najbardziej naładowany męskim seksapilem wizerunek, jaki kiedykolwiek stworzył. Na początku lat 90. George Michael eksperymentował zaś ze stylem słonecznego chłopca z Kalifornii (tu pokazywał nieco ciała) i dżinsowym mundurkiem.

George Michael w czasie pracy nad albumem „Faith".

W stronę klasyki

W 1992 roku George Michael wystąpił na Freddie Mercury Tribute Concert for AIDS Awareness, który był hołdem dla zmarłego lidera Queen. Piosenkarz wybrał na tę okazję świetnie skrojoną, pomarańczową marynarkę, do której przypiął czerwoną wstążkę - znak walki z AIDS. I ta stylizacja najlepiej zapowiadała drogę, którą dalej podążył. A była to wyrafinowana, klasyczna elegancja z okresu płyty Older i późniejszego. Szkoda, że nie poznamy dalszego ciągu tej modowej historii. A teraz zapraszamy do naszej galerii z niezapomnianymi stylizacjami George’a Michaela! ZOBACZ ZDJĘCIA

W 1992 roku George Michael wystąpił na Freddie Mercury Tribute Concert for AIDS Awareness.

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BARBARA KURDEJ-SZATAN wyznaje: „Zasuwając intensywnie, oczekiwałam, że gdy wrócę do domu, będę mogła się zrelaksować. Tymczasem były awantury…”. GREG i RAFAŁ COLLINS – od happy endu do tragedii był tylko krok. W VIVIE! na Lato w cyklu Ona o Niej – KRYSTYNA CIERNIAK-MORGENSTERN o ELŻBIECIE CZYŻEWSKIEJ: „Szamotała się psychicznie. Z jednej strony niedawno poślubiony mąż, a z drugiej Polska…”. W cyklu Sztuka gotowania – HANNA LIS. Czy spełni swoje „kulinarne” marzenie i wybierze się do Peru? W Podróżach z Historią: tajemnice KASZUB.