Katharine Hepburn żyła według swoich zasad, prywatnie i zawodowo
Zdobyła cztery statuetki i żadnej z nich nie odebrała
Katharine Hepburn - ekscentryczka, która świat filmu podbiła dzięki nietuzinkowej urodzie i osobowości. Ikoną wielkiego ekranu stała się w latach 30., a jej kariera trwała ponad sześć dekad. Zdobyła cztery Oscary i aż dwanaście nominacji w kategorii Najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Wśród najważniejszych filmów w jej karierze wymienia się „Filadelfijską opowieść” George’a Cukora, „Kobietę roku”, czy „Afrykańską królową”. Ale wyróżniała się nie tylko na ekranie. Do dziś uważa się ją za symbol kobiecej niezależności. Poznaj jej niezwykłą historię.
Życie Katharine Hepburn: dzieciństwo, kariera
Katharine urodziła się w 1907 roku w Hartford w Connecticut jako córka sufrażystki Katharine Marthy Houghton i urologa dr. Thomasa Norvala Hepburna. Liberalni rodzice nauczyli Katharine mówić głośno i odważnie, cenić przede wszystkim przymioty umysłu i korzystać z życia na tyle na ile to możliwe, na przekór społecznym normom. Jej szczęśliwe dzieciństwo skończyło się brutalnie w 1921, gdy brat Katherine Tom popełnił samobójstwo. Aktorka długo nie mogła sobie poradzić z traumą (podobno nawet podawała datę urodzin Toma jako swoją). Jednak gdy jej się to udało, zdobyła siłę, która pomogła jej zrobić wielką karierę w konserwatywnym świecie filmu. Nie zachowywała się jak typowa hollywoodzka gwiazda - nie lubiła makijażu, unikała mediów i sławy.
CZYTAJ TEŻ: Sukienka Audrey Hepburn ze „Śniadania u Tiffany’ego” wciąż robi wrażenie! Jakie skrywa sekrety?
Katharine Hepburn nosiła się po męsku, czym wzbudzała kontrowersje. Słowa krytyki kwitowała:
Zobacz także
Jak trzymasz się zasad, tracisz całą zabawę
W latach 30. kobietom, które nosiły spodnie, groził areszt za „przebieranie się za mężczyzn”. Za Freudem, który widział w męskim ubiorze kobiet „zazdrość o penisa” uważano to za perwersyjne. Katharine w swoich eleganckich rozszerzanych spodniach od garnituru lub ogrodniczkach szokowała. Ale też wywarła wpływ na tysiące kobiet, na których zrobiła wrażenie swoją siłą i bezkompromisowością. Setki kobiet kopiowały jej styl. Mówiono nawet, że wprowadziła rewolucję. „Katharine była świętą patronką niezależnych amerykańskich kobiet” - napisała po śmierci aktorki Mary McNamara w „Los Angeles Times”.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć Katharine Hepburn w naszej galerii.
1 z 5
Katharine Hepburn swojej biografce Charlotte Chandler powiedziała: "Miałam w dzieciństwie czas, gdy chciałam być chłopcem, ponieważ uważałam, że chłopcom wolno więcej. Chciałam, by nazywano mnie Jimmy”. W wieku dziewięciu lat ogoliła sobie głowę i chodziła w ubraniach swojego starszego brata. Jednak twierdziła: „w środku nigdy nie czułam się Jimmy’im”.
Często zarzucano Katharine, że jest zbyt męska i szorstka. Reżyser filmu „Alice Adams” z 1935 roku George Stevens musiał nauczyć ją jak grać sceny miłosne. „W scenach miłosnych stała wyprostowana, patrzyła prosto w oczy i mówiła do partnera stanowczo” - wspominał w biografii aktorki. Reżyserka Dorothy Arzner mówiła z kolei „Kate nie była kimś, na kogo można było łatwo wpłynąć, nie dało się jej kontrolować. Jej ton był zbyt stanowczy; musiałam ją nieustannie strofować”.
Polecamy: Na śmierci można świetnie zarobić. Oto gwiazdy, które nie żyją, a zgarniają fortunę.
2 z 5
Katharine Hepburn miała jednego męża - biznesmena Ludlowa Ogdena Smitha, z którym żyła zaledwie cztery lata. Była zbyt skupiona na karierze, by poświęcić się małżeństwu. Łączono ją też z agentem Lelandem Haywardem i słynnym przedsiębiorcą Howardem Hughesem. Jednak prawdziwą miłością jej życia był aktor Spencer Tracy. Poznała go w 1942 roku na planie hitu „Kobieta roku”. Zrobili razem jeszcze osiem filmów. Byli razem 27 lat, bez ślubu. Gdy się poznali Tracy miał już żonę z którą nie chciał się rozwieść, czego Katharine nie mogła mu wybaczyć. Do śmierci żony Spencera w 1983 roku nie mówiła publicznie o ich związku. Relacja Spencera i Katherine była wyboista. Nie pokazywali się razem publicznie, mieszkali w osobnych domach. Tracy był alkoholikiem, który cierpiał na nawracającą depresję. Jednak gdy w latach 60. zachorował, Hepburn na pięć lat przestała pracować i opiekowała się nim aż do jego śmierci.
Na zdjęciu: Katharine Hepburn i Spencer Tracy w filmie "Kobieta roku".
Polecamy też: Pola Raksa, czyli serialowa Marusia z „Czterech pancernych i psa”, kończy dziś 75 lat. Jak się zmieniała i co teraz robi?
3 z 5
Po odejściu Spencera Tracy w 1967 roku Katharine Hepburn nie związała się z nikim przez 36 lat. „Kobieta w moim wieku nie jest w naszym społeczeństwie postrzegana jako interesująca” - mówiła. Jednak samotność jej nie przerażała. „Nie żyłam jako kobieta, tylko jako mężczyzna. Osiągnęłam co chciałam, zarobiłam wystarczająco dużo pieniędzy, by się utrzymać i nie boję się samotności” - powiedziała w jednym z wywiadów.
Polecamy: Mija 60 lat od bajkowego ślubu Grace Kelly i księcia Rainiera z Monako. Przypominamy zdjęcia pary.
4 z 5
Katharine Hepburn zainteresowała się aktorstwem w szkole dla kobiet Bryn Mawr w Filadelfii, do której uczęszczała. Po uzyskaniu dyplomu z historii przez kilka lat grała w sztukach w Nowym Jorku. Katharine na wielkim ekranie zadebiutowała gdy pracownik wytwórni RKO Radio Pictures wypatrzył ją na Broadwayu i zaprosił na casting w filmie „A Bill of Divorcement”. Rolę oczywiście zdobyła i od razu zaproponowano jej kontrakt. Wytwórnia wiedziała co robi. Katharine już rok później dostała pierwszego Oscara za film „Poranna chwała”.
Na zdjęciu: Katharine Hepburn w filmie "Mary Stuart" w 1936 roku.
Polecamy też: Codziennie przed snem dziękowała Bogu, że przeżyła kolejny dzień. Agata Mróz w kwietniu skończyłaby 34 lata.
5 z 5
Katharine Hepburn zdobyła cztery Oscary (za filmy: „Nad złotym stawem”, „Lew w zimie”, „Zgadnij kto przyjdzie na obiad” i „Poranna chwała”) i w sumie 12 nominacji do tej nagrody (więcej ma na koncie jedynie Meryl Streep). Między pierwszym i ostatnim Oscarem Katharine jest rekordowa rozpiętość 48 lat.
Podczas trwającej 66 lat kariery, Hepburn wystąpiła w ponad 50 filmach i 33 sztukach teatralnych. Dobrze radziła sobie zarówno w komediach, jak i dramatach kostiumowych.
Na zdjęciu: Katharine Hepburn i John Wayne w filmie "Rooster Cogburn".
Polecamy także: Siostra żony prezydenta Kennedy'ego, żona polskiego księcia, kochanka Micka Jaggera. Lee Radziwiłł wspomina swoje życie.