czy-koronawirusem-mozna-zarazic-sie-w-przymierzalni-ktore-przymierzlanie-sa-otwarte-zara-reserved-4
Fot. Adobe.Stock.com
o tym się mówi!

Czy koronawirusem można zarazić się w przymierzalni?

W których sklepach przymierzysz ubrania i czy to na pewno bezpieczne?

Redakcja VIVA! 13 maja 2020 12:33
czy-koronawirusem-mozna-zarazic-sie-w-przymierzalni-ktore-przymierzlanie-sa-otwarte-zara-reserved-4
Fot. Adobe.Stock.com

Ponowne otwarcie galerii handlowych 4 maja jest tylko jednym z pierwszych kroków na drodze do odmrażania gospodarki w czasie pandemii koronawirusa. Jak się okazało przepis o ograniczonej ilości osób, które mogą przebywać teraz na terenie galerii to wcale nie największy problem wielkich malli. Kupujących wcale nie ma tak dużo. Oczywiście obawa przed zarażeniem koronawirusem to jeden z czynników takiego stanu rzeczy, ale nie jedyny. Przymierzalnie w większości sklepów odzieżowych są zamknięte, a co za tym idzie kupowanie ubrań jest mocno utrudnione. Dlaczego nie możemy przymierzać ubrań? Przepisy są niezwykle restrykcyjne w tej kwestii - obowiązkowe jest "wyłączenie z użytku lub dokładne czyszczenie, po każdym kliencie, środkami chemicznymi przebieralni w sklepach na terenie obiektu handlowego". Nie każdy sklep może sobie pozwolić na takie działania - ograniczona ilość personelu nie jest w stanie wykonać tego zalecenia i jednocześnie pełnić innych obowiązków.

W Zarze i Reserved przymierzysz ubrania!

W sklepach sieci Zara przymierzanie ubrań jest możliwe. „Stosując się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia, wdrożyliśmy środki bezpieczeństwa i prewencji, aby zapewnić naszym klientom jak najlepsze doświadczenie podczas zakupów na etapie przywracania działalności sklepów. Klienci mogą korzystać z przymierzalni przygotowanych tak, aby zapewnić zachowanie bezpiecznej odległości. Ponadto przymierzalnie (w tym kotary) są dezynfekowane po każdym użyciu. Odzież przymierzana i pochodząca ze zwrotów jest dezynfekowana wysoką temperaturą przez zastosowanie parownicy do ubrań (steamera). W przypadku obuwia przeprowadzane są specjalne zabiegi dostosowane do każdego z nich” – czytamy w oświadczeniu Inditexu, właściciela sieci Zara.

W sklepach, należących do polskiego koncernu LPP, w tym w Reserved też możliwe jest przymierzanie ubrań. W oświadczeniu firmy czytamy, że swoje salony przygotowała w oparciu o wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz regulacje i rekomendacje rządowe: „Zgodnie z nimi dopuszcza się w sklepach korzystanie z przymierzalni pod warunkiem ich regularnego odkażania po każdym kliencie. W salonach, w których nasze obsady będą wystarczające do wypełnienia tego wymogu, będziemy udostępniali nasze przymierzalnie. W przeciwnym wypadku klienci będą proszeni o przymierzanie ubrań wyłącznie w domu. W takich sytuacjach oczywiście zachowujemy procedury zwrotów i każdy ewentualnie nietrafiony zakup, będzie mógł zostać swobodnie oddany” – czytamy w komunikacie.

Sklepy, w których nie działają przymierzalnie

W H&M i KappAhl przymierzalnie są zamknięte. Oznacza to, że zakupione ubrania możemy przymierzyć tylko w domu. To samo dotyczy butów. Natomiast w sklepach obuwniczych sytuacja jest trochę prostsza - wiele marek pozwala przymierzać obuwie po założeniu jednorazowych skarpetek, dostępnych na miejscu. Tak jest na przykład w salonach CCC.

Czy w przymierzalni można zarazić się koronawirusem?

Oczywiście nie ma w tej kwestii jednoznacznych informacji. Dezynfekcja samej powierzchni garderób zapewnia pewną dozę bezpieczeństwa. Pamiętajmy jednak, że wirus utrzymuje się na plastiku czy innych materiałach. Teoretycznie więc, jeśli osoba, która przymierzała daną rzecz przed nami jest zarażona, a np. zsunęła się jej maseczka i zainfekowana została ta rzecz, to my, dotykając tej rzeczy, a potem zbliżając palce np. do oczu możemy ulec zarażeniu.

czy-koronawirusem-mozna-zarazic-sie-w-przymierzalni-ktore-przymierzlanie-sa-otwarte-zara-reserved-1
Fot. Adobe.Stock.com

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.