Wystawa o modzie “Items: Is Fashion Modern?”w nowojorskiem muzeum MoMa w Nowym Jorku
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA SZTUKI I MODY

Słynne nowojorskie muzeum MoMa zapowiada wystawę poświęconą modzie. Poprzednią pokazało… 73 lata temu!

Marcin Brzeziński 2 sierpnia 2017 18:00
Wystawa o modzie “Items: Is Fashion Modern?”w nowojorskiem muzeum MoMa w Nowym Jorku
Fot. Materiały prasowe

Jedno z najsłynniejszych i najbardziej prestiżowych muzeów świata The Museum of Modern Art (MoMa) w Nowym Jorku zapowiada wystawę poświęconą modzie. Ekspozycja zatytułowana „Items: Is Fashion Modern?” będzie kontynuacją poprzedniej modowej wystawy, która miała miejsce w tym muzeum w… roku 1944! Co się na niej znajdzie? Na szóstym piętrze MoMy zostanie zaprezentowanych 111 ubrań oraz dodatków, które ukształtowały współczesną wrażliwość i stały się niezbędnym składnikiem naszego życia. Znajdą się wśród nich m.in.: dżinsy Levi’s 501, stanik Wonder Bra, bielizna Calvina Kleina, buty Nike Air Force 1 i Converse All-Stars, kapelusz Panama, zegarek Casio, buteleczka Chanel No.5 oraz klapki Havaianas.

 

Wystawa o modzie “Items: Is Fashion Modern?”w nowojorskiem muzeum MoMa w Nowym Jorku
Fot. Materiały prasowe

Dżinsy Levi’s 501 (1980) i skórzana ramoneska z lat 50 tych.

 

Polecamy też: Suknie Huberta de Givenchy na wystawie w Calais! Uwielbiały je Audrey Hepburn i Jackie Kennedy!

 

Moda zmienia świat

Nie zabraknie też przedmiotów znacznie droższych takich, jak torebka Hermes Birkin, smoking Yves Saint Laurent Rive Gauche, kurtka Moncler i bransoletka Cartier. Specjalne miejsce ekspozycji zajmą „małe czarne sukienki” domów mody i marek Givenchy, Rick Owens, Arnold Scaasi, Chanel, Nervous System, Christian Dior, Thierry Mugler i Versace. Wszystkie te przedmioty zdaniem twórców wystawy - Paoli Antonelli i Millar Fischer - w ostatnich dziesięcioleciach zmieniły nasz świat. „MoMA pokazywała historię współczesności i dzisiejszej sztuki na wiele sposobów. Nie można ich jednak opisać w pełni bez odwołania się do mody. Stąd nasza wystawa”, tłumaczy Paola Antonelli. A my nie możemy się jej doczekać! Nowy Jorku, przybywamy!

“Items: Is Fashion Modern?”, The Museum of Modern Art, Nowy Jork. Wystawa czynna od 1 października 2017 do 28 stycznia 2018.

 

Wystawa o modzie “Items: Is Fashion Modern?”w nowojorskiem muzeum MoMa w Nowym Jorku
Fot. Materiały prasowe

Modelka w sari (2017), „mała czarna sukienka” projektu Thierry Mugler (1981), ażurowa sukienka (2014).

 

Polecamy też: Wielka wystawa Balenciagi w Londynie już otwarta! Dlaczego warto ją odwiedzić?

 

 

Wideo

Najpiękniejsze prezenty dla niej na Boże Narodzenie 2020

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.