Wystawa o modzie “Items: Is Fashion Modern?”w nowojorskiem muzeum MoMa w Nowym Jorku
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA SZTUKI I MODY

Słynne nowojorskie muzeum MoMa zapowiada wystawę poświęconą modzie. Poprzednią pokazało… 73 lata temu!

Marcin Brzeziński 2 sierpnia 2017 18:00
Wystawa o modzie “Items: Is Fashion Modern?”w nowojorskiem muzeum MoMa w Nowym Jorku
Fot. Materiały prasowe

Jedno z najsłynniejszych i najbardziej prestiżowych muzeów świata The Museum of Modern Art (MoMa) w Nowym Jorku zapowiada wystawę poświęconą modzie. Ekspozycja zatytułowana „Items: Is Fashion Modern?” będzie kontynuacją poprzedniej modowej wystawy, która miała miejsce w tym muzeum w… roku 1944! Co się na niej znajdzie? Na szóstym piętrze MoMy zostanie zaprezentowanych 111 ubrań oraz dodatków, które ukształtowały współczesną wrażliwość i stały się niezbędnym składnikiem naszego życia. Znajdą się wśród nich m.in.: dżinsy Levi’s 501, stanik Wonder Bra, bielizna Calvina Kleina, buty Nike Air Force 1 i Converse All-Stars, kapelusz Panama, zegarek Casio, buteleczka Chanel No.5 oraz klapki Havaianas.

 

Wystawa o modzie “Items: Is Fashion Modern?”w nowojorskiem muzeum MoMa w Nowym Jorku
Fot. Materiały prasowe

Dżinsy Levi’s 501 (1980) i skórzana ramoneska z lat 50 tych.

 

Polecamy też: Suknie Huberta de Givenchy na wystawie w Calais! Uwielbiały je Audrey Hepburn i Jackie Kennedy!

 

Moda zmienia świat

Nie zabraknie też przedmiotów znacznie droższych takich, jak torebka Hermes Birkin, smoking Yves Saint Laurent Rive Gauche, kurtka Moncler i bransoletka Cartier. Specjalne miejsce ekspozycji zajmą „małe czarne sukienki” domów mody i marek Givenchy, Rick Owens, Arnold Scaasi, Chanel, Nervous System, Christian Dior, Thierry Mugler i Versace. Wszystkie te przedmioty zdaniem twórców wystawy - Paoli Antonelli i Millar Fischer - w ostatnich dziesięcioleciach zmieniły nasz świat. „MoMA pokazywała historię współczesności i dzisiejszej sztuki na wiele sposobów. Nie można ich jednak opisać w pełni bez odwołania się do mody. Stąd nasza wystawa”, tłumaczy Paola Antonelli. A my nie możemy się jej doczekać! Nowy Jorku, przybywamy!

“Items: Is Fashion Modern?”, The Museum of Modern Art, Nowy Jork. Wystawa czynna od 1 października 2017 do 28 stycznia 2018.

 

Wystawa o modzie “Items: Is Fashion Modern?”w nowojorskiem muzeum MoMa w Nowym Jorku
Fot. Materiały prasowe

Modelka w sari (2017), „mała czarna sukienka” projektu Thierry Mugler (1981), ażurowa sukienka (2014).

 

Polecamy też: Wielka wystawa Balenciagi w Londynie już otwarta! Dlaczego warto ją odwiedzić?

 

 

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.