Olimpiada mn
Fot. mat. pras. 4F
ZE ŚWIATA MODY

4F ubierze olimpijczyków. W czym Polacy polecą na Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022?

Początek olimpiady już 4 lutego. Zobacz zdjęcia kolekcji

Oscar Dąbkowski 26 stycznia 2022 14:45
Olimpiada mn
Fot. mat. pras. 4F

Już 4 lutego zapłonie olimpijski znicz na XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022. Polska reprezentacja po raz kolejny wystąpi w strojach 4F. Prace nad przygotowaniem kolekcji trwały ponad trzy lata. Koncepcja opracowana została przez zespół kilkunastu specjalistów z departamentu kolekcji olimpijskich 4F. Przed zespołem stanął szereg wyzwań: konieczność dopasowania ubrań do różnych potrzeb w zależności od uprawianej dyscypliny sportowej, warunków atmosferycznych panujących w Pekinie czy możliwości zestawiania asortymentu i jego kolorów tak, aby sportowcy dowolnie i w łatwy sposób mogli tworzyć różne stylizacje w ramach jednej kolekcji. Projektanci koncentrowali się również na najważniejszym dla zawodników aspekcie - funkcjonalności odzieży. Zawodnikom pomóc ma w tym specjalna aplikacja. Po zeskanowaniu kodu QR olimpijczyk zostanie przeniesiony na stronę z dostępem do setów dopasowanych do warunków atmosferycznych.

ZOBACZ: Sportowa moda na zimę 2022. Jak się ubrać na trening na świeżym powietrzu?

Kolekcja 4F Pekin 2022: w tym wystąpią olimpijczycy

Kolekcja 4F Pekin 2022 to odzież na najwyższym poziomie jakości i dopracowania zarówno w aspekcie koncepcyjnym, jak i produkcyjnym, zapewnia nas Wojciech Harus, Head Designer kolekcji olimpijskich 4F.

Ze względu na zróżnicowane temperatury panujące w różnych częściach Pekinu, projektanci postawili na wysoką oddychalność przy utrzymaniu wysokich parametrów wodoodporności. Część asortymentu zaprojektowana została z myślą o modułowości. Przykład stanowią odpinane kaptury, nogawki, rękawy, które pozwalają na dopasowanie strojów do indywidualnych potrzeb.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ferie 2022 czas start! Co zabrać ze sobą na stok narciarski?

Kolekcje męska i damska składają się z 51 elementów każda (w tym odzież, akcesoria i buty) przeznaczonych na różne okazje: stroje na ceremonię otwarcia, stroje startowe oraz zestawy do treningu, czy użytku codziennego.

Olimpiada 1
Fot. mat. pras. 4F

Kolekcja 4F Pekin 2022: inspiracje

Projektanci 4F w 2022 postawili na przełamanie schematu dominacji bieli i czerwieni w strojach zawodników. Pojawił się zatem zimny błękit i morski granat. Inspiracją dla kolekcji olimpijskiej były skojarzenia z zimową ekspedycją, lodem, Arktyką, a także ekstremalnymi warunkami pogodowymi i futurystycznymi wizjami świata w obliczu ocieplenia klimatu. Stąd propozycja palety kolorystycznej opierającej się na czystej bieli, lodowym błękicie (arctic blue) oraz morskim granacie, które mocno eksponują narodowy odcień czerwieni w detalach, opowiada o procesie twórczym Wojciech Harus, główny projektant kolekcji olimpijskich 4F.

Olimpiada 2
Fot. mat. pras. 4F

Kolekcja 4F Pekin 2022: materiały z recyklingu

Jedna trzecia kolekcji składa się z materiałów pozyskanych z recycklingu – w elementach strojów wykorzystane zostały m.in. przetworzone ziarna kawy, przetworzone odpady konsumenckie. Dresy reprezentacyjne dla PKOL zostały wykonane z materiału, którego 36 proc.włókien pochodzi z recyklingu. Materiał ten dzięki swojej konstrukcji jest bardzo elastyczny i odporny na uszkodzenia. Został on także użyty do stworzenia krótkich spodenek funkcyjnych oraz części kurtki hybrydowej.

Kolekcja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony PKOL-u. Zawsze z niecierpliwością i zaciekawieniem czekamy na kolekcję olimpijską przygotowaną przez 4F i nigdy się nie zawiedliśmy. 4F to jakość, kreatywność, najnowsze modowe trendyi technologie, interesujące i subtelne nawiązanie do specyfiki kraju gospodarza igrzysk oraz estetyka na najwyższym poziomie. Jesteśmy dumni, że znak polskiej firmy widnieje na strojach naszych olimpijczyków. Cieszy nas, że coraz częściej sięgają po nią także inne Narodowe Komitety Olimpijskie świata. To dowód siły, rozpoznawalności i międzynarodowego prestiżu 4F, mówi Andrzej Kraśnicki – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Olimpiada 3
Fot. mat. pras. 4F

Kolekcja 4F Pekin 2022: nie tylko Polska

Światowy poziom prezentowany przez 4F został doceniony także przez zagraniczne komitety olimpijskie. Liczba reprezentacji ubieranych przez markę od lat rośnie – na IO w Tokio 2020 w strojach od 4F wystąpiło aż osiem komitetów. W tym roku w strojach 4F w Pekinie wystąpią zawodnicy ośmiu komitetów olimpijskich i trzech paraolimpijskich. Poza Polakami na Igrzyskach w Pekinie stroje 4F będą nosić też sportowcy ze Słowacji, Litwy, Grecji, Chorwacji, Łotwy, Serbii czy Portugalii oraz polscy, słowaccy i chorwaccy paraolimpijczycy.

Olimpiada 4
Fot. mat. pras. 4F

Kolekcja 4F Pekin 2022: jakość doceniana przez sportowców

Sportowcy wysoko cenią kolekcję ze względu na jakość, funkcjonalność, zastosowane technologie oraz design. Jestem pozytywnie zaskoczony kolorystyką kolekcji. Jestem przywiązany do polskich barw zwłaszcza w kontekście Igrzysk Olimpijskich, a kolory zaproponowane przez 4F eksponują narodowe elementy w nowatorski sposób. Bardzo cieszy mnie dopasowanie i dbałość o funkcjonalne detale. Kolekcja jest zrobiona z bardzo przyjemnych i lekkich materiałów. Jest to piękna kolekcja w kolorach zimy, recenzuje stroje Kamil Stoch, reprezentant Polski w skokach narciarskich.

Olimpiada 5
Fot. mat. pras. 4F

Bliska współpraca pomiędzy Polskim Komitetem Olimpijskim oraz marką 4F trwa już 14 lat - obok Igrzysk Olimpijskich obejmuje także Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie, Europejskie Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie oraz Europejskie Igrzyska Olimpijskie.

Każda kolekcja to wyjątkowy projekt, który wymaga wielomiesięcznej pracy najlepszych specjalistów. Kolekcja olimpijska będzie dostępna w sprzedaży on-line na 4f.com.pl i w wybranych sklepach w Polsce już od 28 stycznia. 

Olimpiada 6
Fot. mat. pras. 4F

TAGI #4F #ferie 2022

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA WACHOWICZ o życiu po pięćdziesiątce, ukochanej córce i tym, co daje jej równowagę. MIKA URBANIAK I VICTOR DAVIES. Ona – wokalistka, malarka, córka Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka. On – ceniony brytyjski kompozytor. Opowiadają o niełatwej relacji. KRZYSZTOF BARANOWSKI o czerpaniu siły z miłości – do morza i do kobiety. JOANNA JAKUBAS o swojej muzycznej drodze i pierwszej płycie. Ponadto także: Czy biografia SHARON STONE ujawni całą prawdę o jej życiu?