książki o historii mody
Fot. adobe.stock.com
Styl życia

10 niezwykłych książek o modzie

Świetne pozycje, które poszerzą twoją wiedzę o świecie fashion! 

Aleksandra Trendak 28 stycznia 2023 14:30
książki o historii mody
Fot. adobe.stock.com

Świat mody jest fascynujący nie tylko wizualnie – kryje w sobie także wiele niezwykłych historii i biografii. Nie ma lepszego sposobu na jego poznanie, niż poprzez książki i albumy. Oto lista dziesięciu książek o modzie, które powinna znać każda fashionistka.

PRZECZYTAJ O: Najnowsza kolekcja haute couture do góry nogami Viktor & Rolf

10 najlepszych książek o historii mody

Polskie piękno, sto lat mody (Karolina Żebrowska) 

Karolina Żebrowska to niekwestionowana specjalistka historii mody. W swojej książce przedstawia jak odważne pomysły, śmiałe kreacje i przełamywanie tabu przez kobiety sprawiły, że moda wraz z biegiem lat ewoluowała i zmieniała się. Ostatnie sto lat w historii to prawdziwa rewolucja, ponieważ nigdy wcześniej damski strój tak szybko i drastycznie się nie zmieniał. Jeśli chcesz odkryć, jak zmieniały się oblicza mody, koniecznie sięgnij po tę książkę!  

Książki o modzie Polskie piękno
Fot. Materiały prasowe

Dress Scandinavian (Pernille Teisbæk) 

Książka Dress Scandinavian to niezwykła pozycja pełna inspiracji, która pomoże odkryć Ci styl w duchu slow fashion. Pernille Teisbæk, która na co dzień jest duńską stylistką i trendsetterką, świetnie doradza, jak stać się prawdziwą it-girl. To poradnik, dzięki któremu nie tylko dowiesz się, jak stworzyć swój unikalny styl, ale także doda Ci pewności siebie. 

Książki o modzie Dress scandinavian
Fot. Materiały prasowe

To nie są moje wielbłądy: o modzie w PRL (Aleksandra Boćkowska) 

Autorka w swojej książce stara się zrozumieć i wytłumaczyć czytelnikowi, dlaczego w PRL moda miała tak ogromne znaczenie dla państwa oraz obywateli. Świetna pozycja, która przedstawia nie tylko historię mody w danym okresie historycznym, ale także przedstawia przemiany społeczne, które zachodziły także za jej sprawą. 

Książki o modzie To nie moje wielbłądy
Fot. Materiały prasowe

Królowie mody: historia haute couture (Rudolf Kinzel) 

Kinzel w swojej książce przedstawił sylwetki najwybitniejszych krawców i projektantów, którzy przyczynili się do powstania haute couture. Autor skupia się przede wszystkim na wieku XIX i XX i za pomocą fotografii oraz szkiców projektantów pokazuje, w jaki sposób dane looki stały się one kluczowe dla historii mody. Wszyscy fani haute couture powinni zdecydowanie sięgnąć po tę pozycję! 

Książki o modzie Królowie mody
Fot. Materiały prasowe

Coco Chanel: legenda i życie (Justine Picardie) 

Coco Chanel to niekwestionowana ikona mody, a książka Justine Picardie to misternie skonstruowany portret projektantki, który przedstawia jej burzliwe związki oraz historie powstania kultowych projektów jak „mała czarna” i perfumy Chanel No 5. Nie jest to tylko opowieść o porzuconym dziecku wychowanym w sierocińcu, ale także o wschodzącej legendzie.

Książki o modzie Coco Chanel
Fot. Materiały prasowe

Historia mody. Od krynoliny do mini (Irma Kozina) 

Irma Kozina w swojej książce proponuje czytelnikowi nowe spojrzenie na historię mody. Poza analizami zmieniających się na przestrzeni lat trendów, autorka sięga także do wielu społecznych kontekstów tych procesów, które często zapoczątkowywały nowe rozdziały w świecie mody. W książce możemy także znaleźć interesujące relacje z kultowych pokazów mody, motywacje i inspiracje projektantów oraz ponad 700 ilustracji i zdjęć, które doskonale uzupełniają tę historię. Jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników mody zafascynowanych niezwykłymi procesami, które wpłynęły na bieg historii. 

Książki o modzie Historia mody od krynoliny do mini
Fot. Materiały prasowe

Odpowiedzialna moda. Guilt-free przewodnik po slow fashion (Katarzyna Zajączkowska) 

Katarzyna Zajączkowska to projektantka i wykładowczyni w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru, która postanowiła napisać nietypową książkę o modzie. Dlaczego nietypową? Bo ma być ona zaproszeniem dla czytelnika do odkrycia drogi, jaką pokonują nasze ubrania. Przedstawia mechanizmy przemysłu modowego, który dewastuje naturę oraz społeczeństwo. Warto sięgnąć po tę książkę i zobaczyć, jak robić zakupy świadomie i tak, by nie były szkodliwe dla środowiska oraz jak zbudować stylową garderobę, która zawsze będzie na czasie. 

Książki o modzie Odpowiedzialna moda
Fot. Materiały prasowe

Gentleman: moda ponadczasowa (Bernhard Roetzel) 

Bernahrd Roetzel to światowy autorytet w dziedzinie mody męskiej, który postanowił w swoim poradniku pokazać, jak powinien ubierać się i zachowywać prawdziwy gentleman. Oprócz typowych dla tego typu publikacji porad, między innymi jak wiązać krawat lub jakie buty wybierać do danego typu spodni, można dowiedzieć się także jak odpowiednio zadbać o włosy i zarost, co jest bardzo ważne w kreowaniu całego męskiego wizerunku.

Książki o modzie Gentelman moda ponadczasowa
Fot. Materiały prasowe

Alexander McQueen: Unseen (Clarie Wilcox) 

Pięknie wydany album autorstwa Claire Wilcox, która postanowiła pokazać i przybliżyć czytelnikowi magiczny świat projektów mistrza, czyli Alexandra McQueena. Autorka bardzo dokładnie analizuje każdą kolekcję w karierze McQueena i ujawnia zakulisowe momenty, które uchwyciły modelki, wizażystki oraz fryzjerzy. Świetna pozycja dla wszystkich fanów twórczości tego projektanta, który zapisał się złotymi zgłoskami w historii mody. 

Książki o modzie Alexander McQueen
Fot. Materiały prasowe

Dior by Dior (Christian Dior) 

Autobiografia Christiana Diora, która zabiera czytelnika za kulisy kultowego domu mody. Opisuje on swoje dzieciństwo w Granville, rodzinę i przyjaciół, ale nie pomija najtrudniejszych lat swojej działalności oraz dużych sukcesów. Jest to pełna skromności biografia, która w niezwykły sposób przybliża czytelnikowi sylwetkę Christiana Diora i pokazuje go z zupełnie innej strony. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć, jeśli chcecie odkryć fakty z prywatnego życia założyciela kultowego domu mody i odkryć jego tajemnice. 

Książki o modzie Dior
Fot. Materiały prasowe

Powyższe pozycje to świetne lektury na wakacyjny czas dla każdego miłośnika mody. Albumy, poradniki, biografie - każdy znajdzie coś dla siebie. Po którą książkę sięgniesz? 

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.