barbie
Fot. materiały prasowe
VIVA! Tylko u nas

Zabawa lalkami ma moc… zmieniania świata?

Nie tylko gry edukacyjne wpływają korzystnie na rozwój dziecka

WSPÓŁPRACA REKLAMOWA 15 listopada 2021 13:38
barbie
Fot. materiały prasowe

Dzieci uczą się przez cały czas – w domu, w szkole, poznając otoczenie, czy obserwując dorosłych. Niebagatelny wpływ na ich rozwój ma również zabawa i - jak potwierdzają badania - także zabawa lalkami! Daje ona przestrzeń do mówienia o sobie, swoich spostrzeżeniach, a nawet obawach i lękach oraz oswaja najmłodszych z rzeczywistością, dając poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Zabawa lalkami, jak udowadniają naukowcy z Uniwersytetu Cardiff, to także szansa na rozwijanie umiejętności społecznych, w tym empatii, które będą kluczowe dla przyszłości naszych dzieci.

Więcej niż zabawa

Nauka przez zabawę sprawdza się nie tylko w przybliżaniu dzieciom nowych, często trudnych dla nich zagadnień. Także z zabawy, nawet samodzielnej, dzieci mogą wynosić cenne lekcje. Bawiąc się lalkami dzieci najczęściej odgrywają różne sceny tworząc lub odtwarzając historie. Takie zabawy, z pozoru mogące sprawiać wrażenie błahych, w rzeczywistości dają dzieciom możliwość rozwoju licznych kompetencji.

Oto 4 obszary, które rozwija zabawa lalkami:

1. Uczucia i emocje

Dzieci w zabawie naśladują zachowania innych, uczą się odczytywać ich intencje czy nastrój i nieświadomie zaczynają rozumieć te emocje. Dzięki temu w rzeczywistości łatwiej jest im radzić sobie z emocjami i trudnymi sytuacjami, ponieważ mieli okazję je „przećwiczyć” z lalkami. Dotyczy to także tworzenia relacji i postaw wobec innych osób, a także reakcji na ich zachowania i uczucia. Zabawa lalkami to także sposób na nauczenia małego człowieka empatii. Właśnie na tę szczególną rolę lalek w kształtowaniu umiejętności społecznych wskazują neurobiolodzy z Uniwersytetu Cardiff, którzy wykorzystali technikę neuroobrazowania do zbadania wpływu zabawy lalkami Barbie na dzieci. Ich zdaniem lalki zachęcają dzieci do myślenia o innych ludziach i o tym, jak powinny wyglądać wzajemne relacje.

barbie
Fot. materiały prasowe

2. Zdolności manualne i motoryczne

Zdejmowanie i zakładanie ubranek dla lalek rozwija cierpliwość i zdolności manualne. Pozwala też zapoznać się z suwakami, guzikami czy fakturami materiałów. Czesanie, mycie, jedzenie, spanie czy wymyślone zadania domowe, które dzieci mogą inscenizować w domku dla lalek to wspaniałe okazje, aby oswoić je z codziennymi obowiązkami. Z kolei układanie poszczególnych czynności w całe sekwencje imitujące porządek dnia, to dodatkowo świetne ćwiczenie myślenia kognitywnego i krok do nauki organizacji.

3. Wyobraźnia i kreatywność

Dzieci potrzebują zachęty i wsparcia w rozwijaniu swojego potencjału, dlatego Barbie, jako jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, nie tylko inspiruje, ale także motywuje je do odnalezienia wymarzonych wzorców poprzez zabawę. Marzenia mają w sobie ogromną moc kreowania rzeczywistości. Nawet z pozoru niewielkie fantazje, mogą stać się początkiem drogi do wielkiej przyszłości. Rozwijanie w dzieciach świata wyobrażeń przełamuje strach przed nieznanym i sprawia, że wszystko staje się możliwe. Snucie marzeń i planów rozwija kreatywność, wzmacnia poczucie pewności siebie i daje motywację do działania. Warto więc wspierać ten drzemiący w dzieciach potencjał i rozwijać go także podczas zabawy.

barbie
Fot. materiały prasowe

4. Mowa i język

Zabawa lalkami jest wyjątkowym oknem na życie naszych dzieci. Pozwalając dziecku na swobodną zabawę lalkami, obserwując co robi i mówi w jej trakcie możemy odkryć jego myśli, zainteresowania czy zmartwienia. Zachęcajmy dzieci do takiej zabawy i słuchajmy ich. Warto zaoferować im do zabawy różnorodne lalki i wsłuchiwać się w tworzone przez nie dialogi. Zabawa lalkami to dobra drogą do odkrycia, jakie są i o czym marzą nasze dzieci.

Marka Barbie, która oferuje nie tylko szeroką gamę różnorodnych lalek, ale także domków, pojazdów i innych akcesoriów, pomaga dzieciom w odgrywaniu i kreowaniu rzeczywistości, w której jedynym ograniczeniem jest ich wyobraźnia. Jeśli weźmiemy pod uwagę lalki Barbie, które reprezentują różne zawody, pasje, profesje oraz przedstawiają różne wzorce kulturowe i inspirujące osobowości, możemy mieć pewność, że to o wiele więcej niż zabawa.

Materiał powstał z udziałem marki Barbie

TAGI #Barbie

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

OMENAA MENSAH: Prowadzi trzy fundacje, organizuje aukcje charytatywne, a kilka razy w miesiącu… zapowiada pogodę. W jej słowniku nie ma słowa „niemożliwe”! JAN A.P. KACZMAREK: O czym marzy kompozytor i laureat Oscara? Niezwykła rozmowa! KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA i ANNA ZALESKA: Matka i córka. Dziennikarka i prawniczka. Zawsze w kontakcie, lecz jest jedno „ale”. VITO BAMBINO: O muzyce, życiu na emigracji, miłości, ukochanym synku i o tym, jak to jest żyć pomiędzy.