kolki-u-dzieci-metody
Fot. adobe.stock.com
VIVA! Mama

Poznaj najlepsze sposoby na kolkę niemowlęcą

Dzięki nim szybko przyniesiesz maluszkowi ulgę

Redakcja VIVA! 22 listopada 2020 10:15
kolki-u-dzieci-metody
Fot. adobe.stock.com

Kolka jelitowa to jeden z częstszych powodów płaczu u noworodka. Jeśli niemowlę głośno płacze, zaciska piąstki i ma wzdęty brzuszek, prawdopodobnie zmaga się z bolesną kolką jelitową. Jak mu wtedy pomóc?

Objawy kolki u niemowlaka 

Atak kolki u dziecka objawia się w charakterystyczny sposób: niemowlę nagle zaczyna płakać, ma wzdęty brzuszek, kurczowo zaciska piąstki, próbuje podnieść nóżki do klatki piersiowej i gwałtownie porusza rączkami.

Kolki u niemowlaka pojawiają się zwykle wieczorami, po karmieniu, czasami także w trakcie ssania piersi. Dziecko przestaje jeść, wypuszcza brodawkę, odwraca główkę – na ogół w tej sytuacji ulgę przynosi odejście gazów.

Gazy u niemowlaka 

Przy kolce mogą być wypychane z impetem. Dzieje się tak, ponieważ układ trawienny kilkutygodniowego dziecka jest jeszcze niedojrzały. Takie odgłosy mogą towarzyszyć też wypróżnieniom. Staną się cichsze i rzadsze, kiedy dziecko rozpocznie drugi miesiąc życia lub później. 

Ile trwają kolki u dzieci?

Kolki przeważnie pojawiają się nie wcześniej niż około 2., 3. tygodnia życia i ustępują około 3., 4. miesiąca. Kolka trwa mniej więcej trzy miesiące. Stąd jej potoczna nazwa „koszmar 100 dni”.

Najlepsze sposoby na kolkę

Jest wiele sposobów, które mogą przynieść ulgę płaczącemu dziecku. Warto je wypróbować. Niestety, trzeba mieć świadomość, że czasem niemowlakowi nic nie pomoże. Choć bardzo trudno się z tym pogodzić, czasem tę bardzo przykrą dolegliwość po prostu trzeba przeczekać.

• Ciepły okład – przykładaj do brzucha niemowlaka ciepłą (ale nie gorącą) pieluszkę.
• Masaż antykolkowy – wykonywany zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

• Rowerek, czyli delikatne przyginanie nóżek dziecka do brzuszka i wykonywanie „rowerka”.

• Krople na kolki – jest wiele preparatów, które mogą przynieść ulgę maluszkowi. W ich składzie znajdziesz symetikon lub dimetikon, bakterie probiotyczne i laktazę. Podawanie kropli niemowlęciu zawsze skonsultuj z pediatrą.

• Pilnowanie, aby dziecku odbiło się po karmieniu. 

W ten sposób powietrze, którego niemowlę się nałykało, wydostaje się na zewnątrz (jego przemieszczanie w brzuchu wywołuje bolesne skurcze). Powietrze zawsze ucieka ku górze, dlatego po karmieniu trzymaj dziecko kilka minut oparte na ramieniu (nie odbije mu się, jeśli nie połknęło powietrza).  

TAGI #zdrowie

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.