VIVA! VIDEO

Wieczorna pielęgnacja maluszka – krok po kroku

Dowiedz się, jak zadbać o delikatną skórę dziecka!

Artykuł sponsorowany 24 kwietnia 2020 16:12

Codzienna powtarzalność zdarzeń i towarzyszące im rytuały dają dziecku poczucie bezpieczeństwa. Pomagają też rodzicom uporządkować schemat dnia. Jednym z najważniejszych, a zarazem najprzyjemniejszych momentów jest nic innego, jak... wieczorna kąpiel!

Wieczorna kąpiel dziecka w 5 krokach

Kilka minut, ciepła woda i delikatny kosmetyk - to podstawa prawidłowej kąpieli maluszka, ale czy tylko to? O czym jeszcze należy pamiętać?

Krok 1: Przygotowanie

Przed przystąpieniem do zabiegów pielęgnacyjnych, należy zatroszczyć się o miejsce kąpieli. Niezależnie od tego, czy będzie to łazienka, pokój maluszka czy wspólny salon – warto, aby zarówno dziecku, jak i rodzicowi, było wygodnie. Nie tylko podczas samej kąpieli, ale również przed i po.

Wskazówka: Wkładając i wyjmując maluszka z wanienki, zadbaj o to, abyś nie musiała się za mocno pochylać czy gimnastykować. Zatroszcz się również o to, by bezpiecznie przenieść dziecko po kąpieli do miejsca wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych.

Szykując kąpiel pamiętaj, że w pomieszczeniu termometr powinien wskazywać około 24 st. C. Z kolei temperatura wody w przypadku niemowlęcia musi być cieplejsza i wynosić około 37 st. C.

Katarzyna Płudowska, położna, Centrum Medyczne Unicare: Temperatura wody i powietrza w pomieszczeniu, w którym kąpiemy niemowlę jest bardzo ważna. Maluszki podczas kąpieli bardzo szybko się wychładzają, dlatego musimy zapewnić im komfort cieplny zarówno w trakcie, jak i po wyjęciu z wanienki. Ponadto kąpiel ma być przyjemnością i sprzyjać rozluźnieniu, a ciężko o to, gdy jest nam chłodno.

Aby sprawdzić, czy temperatura wody jest odpowiednia, możesz zastosować specjalny termometr kąpielowy, który wkłada się do wody, lub wykorzystać… własny łokieć! Komfortowa, nie za ciepła ani nie za zimna, woda dla zamoczonego w wodzie łokcia, to idealna woda dla niemowlaka.

kosmetyki-emolium
Fot. Adobe Stock

Krok 2: Kąpiel

Przed włożeniem maluszka do wanny zadbaj o higienę buzi. Potrzebne będą waciki i sól fizjologiczna, niezbędne do przetarcia oczu i przemycia buzi. Pamiętaj o tym, aby oczka przecierać od zewnątrz w kierunku wewnętrznym. Wilgotnym wacikiem umyj również „fałdki” i okolice intymne. Kluczowa jest także pielęgnacja pępka.

Katarzyna Płudowska, położna, Centrum Medyczne Unicare: Do pielęgnacji pępka używamy wody i preparatu, który stosujemy do kąpieli – nasączonym wacikiem przecieramy skórę, a następnie dokładnie ją osuszamy. Podczas kąpieli w miarę możliwości staramy się nie moczyć kikuta – jeśli tak się stanie, nie panikujmy, wystarczy dokładnie osuszyć go po wyjęciu dziecka z  wanienki. Warto także po każdej zmianie pieluszki delikatnie odwinąć jej brzeg, by uniknąć podrażnień. Jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, pępek nie jest zaczerwieniony, nie sączy się z niego żadna wydzielina, to nie ma potrzeby stosowania środków odkażających.

Wskazówka: Wybierając kosmetyki dla maluszka miej pewność, że mogą być one stosowane już od 1. dnia życia. Idealnie sprawdzi się nowa linia Emolium Pure o biodegradowalnej, wegańskiej formule.  Kosmetyki są hipoalergiczne, bezzapachowe, opracowane we współpracy z dermatologami i przebadane dermatologicznie. Do kąpieli przeznaczony jest Emolium PURE żel do mycia. Delikatnie oczyszcza skórę, nie naruszając jej naturalnego pH. Wystarczy nanieść odrobinę preparatu na dłonie i delikatnie rozprowadzić na zwilżonej skórze, a następnie delikatnie spłukać. Żel nawilża i przynosi skórze ukojenie.

emolium
Fot. Mat.prasowe

Sama kąpiel nie powinna też trwać zbyt długo. Do umycia całego ciała malucha wystarczy zaledwie kilka minut w wanience. Zbyt długie przebywanie w wodzie nie tylko wychładza, ale także wysusza delikatną skórę - dodaje Katarzyna Płudowska.

Krok 3: Osuszanie

Przed kąpielą kosmetyki, z których będziesz korzystać, a także ręcznik (najlepiej z kapturkiem), piżamkę i inne akcesoria ustaw „pod ręką”. Uszykuj również pieluszkę, którą założysz dziecku na noc.

Wskazówka: Wyjmując maluszka z wanienki jedną ręką podtrzymuj jego główkę i kark, drugą podłóż pod pupę. Pamiętaj, żeby otulając malucha ręcznikiem delikatnie osuszyć jego skórę dociskając tkaninę do ciała – absolutnie nie pocierając jej. Zacznij od główki, pamiętaj o uszkach, fałdkach szyjnych, pod pachami oraz w okolicach pośladków.

Krok 4: Pielęgnacja po kąpieli

Równie ważna, o ile nie ważniejsza od samej kąpieli, jest pielęgnacja delikatnego i wrażliwego ciałka dziecka już po.

Wskazówka: Skóra dziecka jest dużo cieńsza i bardziej wrażliwa niż skóra dorosłego człowieka. Ponieważ łatwo ją uszkodzić i podrażnić, potrzebuje odpowiedniego zabezpieczenia. Później kolej na nawilżenie – zarówno krem jak i emulsja do ciała z nowej linii Emolium Pure będą odpowiednie dla małego ciałka. 

kosmetyki-emolium
Fot. Adobe Stock
 

Linia Emolium Pure to idealna, kompleksowa „zielona pielęgnacja” dla osób, które cenią sobie ekologiczne rozwiązania i poszukują naturalnego wsparcia skóry dla całej rodziny.

Na oczyszczoną i osuszoną skórę nanieść można Emolium PURE emulsję do ciała, która intensywnie nawilża i zapewnia komfort skóry na cały dzień. Emulsja przywraca i wspiera równowagę mikrobioty, czyli zewnętrznej warstwy na skórze odpowiedzialnej za szkodliwy wpływ środowiska. Emulsja koi, daje efekt odżywienia skóry, pozostawiając ją miękką i gładką.

Linię uzupełnia Emolium PURE krem. Dzięki składnikom aktywnym daje intensywnie i długotrwałe uczucie nawilżenia i komfortu. Krem zapobiega podrażnieniom oraz przesuszeniom skóry, poprawiając jej nawilżenie i natłuszczenie. Można go również stosować miejscowo.

Katarzyna Płudowska, położna, Centrum Medyczne Unicare: Każdą wątpliwość co do wyglądu skóry maluszka warto skonsultować z położną lub lekarzem pediatrą, szczególnie jeśli jest zaczerwieniona, sucha, ucieplona i sprawia dziecku dyskomfort, a codzienna pielęgnacja nie poprawia jej kondycji.

Krok 5: Czułość i spokój

Od początku do końca staraj się pamiętać o tym, że to wyjątkowy czas dla was i bardzo, bardzo szybko minie…

Wskazówka: Każda z czynności pielęgnacyjnych może mieć swoje dodatkowe rytuały. Myjąc maluszka, możesz opowiadać mu po kolei o częściach ciała. Z kolei kiedy go smarujesz mleczkiem czy ubierasz do snu, towarzyszyć wam może ulubiona kołysanka, wyszeptany wierszyk lub czule opowiadana bajka.

Pamiętaj, że jednym z wieczornych rytuałów może być masowanie – idealne  połączenie z nawilżaniem! Istnieje wiele technik masażu, których można nauczyć się na kursach lub z książek czy nagrań. Nie jest to jednak najważniejsze – można masować dziecko również bez ich znajomości i zaufać swojej intuicji. Najlepiej rozpocząć od nóżek, które są najbardziej oswojone z dotykiem. A później kolejno klatka piersiowa, rączki, plecy i buźka. Czuły dotyk ma zrelaksować dziecko, ale pamiętaj, że rolą masażu jest też rozluźnienie – konieczna jest więc odrobina ugniatania. Na każdym etapie mile widziane będą również całuski. Pamiętaj, że maluszek wyczuwa twoje nastroje. Jeśli będziesz spokojna oraz opanowana, dziecko to wyczuje i udzieli mu się twój stan.

Konsultacja treści: Katarzyna Płudowska, położna, Centrum Medyczne Unicare

Artykuł powstał z udziałem marki Emolium Pure

SAPL.EMO.20.05.0584

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.