Oto nasz przewodnik po najbardziej potrzebnych akcesoriach

Malwina Małecka 30 października 2019 14:41

Czym pielęgnować noworodka, aby był zdrowy i dobrze się rozwijał? Jakie kosmetyki i akcesoria będą potrzebne od pierwszych dni życia twojego dziecka? Sprawdź, zanim wybierzesz się do sklepu.

Lista kosmetyków i akcesoriów do pielęgnacji niemowląt

Krem do buzi
Jeśli skóra na twarzy noworodka i niemowlęcia nie jest przesuszona, nie trzeba jej niczym smarować (w przeciwnym wypadku pielęgnuj ją, stosując krem nawilżający przeznaczony dla dzieci od pierwszego dnia życia). Wyjątkiem są jesienne czy zimowe spacery. Kwadrans przed wyjściem z domu trzeba posmarować twarzyczkę cienką warstwą kremu ochronnego do buzi. Zabezpieczy on delikatną skórę przed wiatrem czy zimnem.  


Kosmetyk do kąpieli
To jeden z najważniejszych produktów, który powinien znaleźć się w waszej łazience. Najlepsze będą te przeznaczone od pierwszego dnia życia, a także emolienty, które działają natłuszczająco. Co ważne, większość tych produktów nadaje się także do mycia główki malucha.


Balsam nawilżający
Pediatrzy radzą, by – jeśli skóra noworodka jest zdrowa – niczym jej nie smarować, nawet po kąpieli. Często jednak, zwłaszcza gdy w domu grzeją kaloryfery, cera malca jest przesuszona. Wtedy wymaga dodatkowego nawilżania kremem, balsamem czy emulsją (nie stosuj w tym celu oliwki, która nie natłuszcza, ale zatrzymuje na skórze wilgoć, oliwkę zachowaj do masażu dziecka). Najlepiej robić to bezpośrednio po kąpieli, po wyjęciu noworodka z wanienki i osuszeniu jego ciała. Chyba że do kąpieli stosujesz emolienty – wówczas nie sięgaj po inne kosmetyki.


Jałowe gaziki
Są potrzebne, wraz z solą fizjologiczną do przemywania oczu dziecka przez pierwsze tygodnie życia. Będziesz ich też potrzebować przy pielęgnacji kikuta pępowiny (do osuszania), a także przy jego ewentualnej dezynfekcji Octeniseptem, jeśli wda się stan zapalny. Jałowe gaziki z apteki dobrze nadają się również do przemywania dziąseł niemowlęcia po jedzeniu.


Nożyczki do paznokci
Muszą być koniecznie przeznaczone dla noworodków i niemowląt. W przeciwieństwie do twoich są zaokrąglone, a tym samym bezpieczne. 


Szczotka do włosów
Wbrew pozorom jest potrzebna, nawet jeśli noworodek nie ma bujnej czupryny. Pediatrzy zalecają, by czesać jego włoski albo łysą główkę miękką szczoteczką, najlepiej z naturalnego włosia, po każdej kąpieli dziecka. Codzienne czesanie umytej główki jest także podstawowym sposobem radzenia sobie z niewielką ciemieniuchą.


Waciki kosmetyczne
Zastępują jałowe gaziki po kilku pierwszych tygodniach życia przy przemywaniu oczu. Są niezastąpione również do przemywania niemowlęcej pupy przy przewijaniu.


Sól fizjologiczna
Jest potrzebna do przemywania oczu dziecka przez pierwsze tygodnie życia, ponieważ łagodzi ewentualne podrażnienia spowodowane wodą. Potem oczy niemowlęcia można przemywać przegotowaną wodą.

W galerii znajdziesz najbardziej potrzebne kosmetyki dla malucha! 

1/4
kosmetyki dla niemowląt
Copyright @materiały prasowe
1/4

Mleczko do twarzy i ciała Cotton Touch JOHNSON’S, 16 zł.

2/4
kosmetyki dla niemowląt
Copyright @materiały prasowe
2/4

Płyn do kąpieli, żel do mycia i szampon w jednym Dermocare EMOLIUM, 52 zł.

3/4
kosmetyki dla niemowląt
Copyright @materiały prasowe
3/4

Szampon/mydło do kąpieli Baby DERMA, 24,99 zł.

4/4
kosmetyki dla niemowląt
Copyright @materiały prasowe
4/4

Delikatny żel do mycia ciała Gel Lavant Doux MUSTELA, ok. 20 zł.

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.