medela_laktator
Fot. Adobe Stock
VIVA! Tylko u nas

Laktacja bez tajemnic! 

Czyli wszystko co powinnaś o niej wiedzieć!

Artykuł sponsorowany 28 kwietnia 2019 11:06
medela_laktator
Fot. Adobe Stock

Jak skutecznie odciągać pokarm? To pytanie zadaje sobie wiele mam. Podpowiadamy! Bezpośrednio po porodzie organizm matki cechuje się wysokim poziomem prolaktyny– hormonu kluczowego dla laktacji. Wczesne i częste karmienie piersią lub odciąganie pokarmu pozwala na wykorzystanie wysokiego poziomu prolaktyny, co umożliwia długotrwałą produkcję mleka u matek zarówno donoszonych niemowląt, jak i wcześniaków. Aby produkcja mleka była optymalna, mamy powinny najpierw zainicjować proces laktacji, a następnie zadbać o jej rozwój i utrzymanie na odpowiednim poziomie. W ciągu pierwszego miesiąca takiego postępowania ilość mleka będzie się stopniowo zwiększać. Sprawdź, jak korzystać z laktatora, aby rozwinąć i utrzymać laktację!  

Jak pobudzić laktację? 

laktator_medela
Fot. Mat.prasowe

Po przystawieniu do piersi niemowlę zaczyna ssać bardzo szybko, aby wywołać wypływ mleka. Technologia 2-Phase Expression w laktatorze odwzorowuje naturalny rytm ssania dziecka, dlatego możemy stymulować laktację. Co więcej, odciąganie z obu piersi jednocześnie z zastosowaniem tej technologii zapewnia matkom wiele korzyści. Jakich? Przede wszystkim pozwala uzyskać przeciętnie, aż o 18% mleka więcej niż w przypadku odciągania pojedynczego z każdej piersi. Co ciekawe, zawartość tłuszczu w łącznej ilości odciągniętego pokarmu jest wyższa niż w przypadku odciągania pojedynczego! Warto pamiętać, że stan zrelaksowania ułatwia przepływ mleka. Stres i adrenalina hamują wydzielanie oksytocyny – hormonu niezbędnego do wypływu pokarmu z piersi.


Skuteczne odciąganie mleka 

medela_laktator
Fot. Mat.prasowe

Gdy mleko zaczyna wypływać z piersi, niemowlę ssie z mniejszą częstotliwością w celu pobrania pokarmu. Takie zachowanie można naśladować, stosując w fazie odciągania pokarmu laktator z częstotliwością ok. 60 cykli/minutę, która wspomaga opróżnianie piersi. Odciąganie powinno być kontynuowane nie przez określony czas, ale do pojawienia się uczucia opróżnionej i miękkiej piersi oraz ustania wypływu. W przypadku korzystania z laktatora 8 razy na dobę, odciąganie podwójne pozwala zaoszczędzić 2 godziny dziennie w porównaniu do odciągania pojedynczego. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie Medela.pl 

Materiał powstał we współpracy z marką Medela
 

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.