Mama z dzieckiem
Fot. Adobe Stock
VIVA! Tylko u nas

Kłopotliwy problem każdej mamy

Gwiazdy nie chwalą się nim w mediach społecznościowych...

Artykuł sponsorowany 23 listopada 2020 06:46
Mama z dzieckiem
Fot. Adobe Stock

Macierzyństwo jest piękną częścią naszego życia. To nie tylko czas tuż po urodzeniu dziecka, ale bardzo długi proces, podczas którego tworzymy pełnowartościowego człowieka. Jak każdy proces twórczy, tak i ten ma swoje jasne i ciemne strony. Te jasne są powodem do dumy, ale o ciemnych mówimy niechętnie. A przecież wśród młodych mam nie powinno być żadnych tajemnic.

Piękne obrazki kontra tematy tabu

Świat mediów społecznościowych stworzył nam wielkie możliwości zbliżenia się do gwiazd kina i estrady. Aktorki, piosenkarki i celebrytki chętnie dzielą się obrazkami ze swojego macierzyństwa. Na zdjęciach maluszki są ślicznie ubrane, mają modne gadżety, śpią spokojnie lub się śmieją, a zadbane i pięknie wystylizowane mamy promienieją szczęściem. Psychologowie ostrzegają, że kreowanie takiej cukierkowej wizji macierzyństwa źle wpływa na miliony innych matek, które czują się przytłoczone własną codziennością i zmaganiem się z problemami, choćby tak prozaicznymi, jak zaparcia u dzieci.

Tylko nieliczne gwiazdy publicznie przyznają się do tego, że bycie mamą to nie jest sama słodycz. Ogromne poruszenie wywołała Amy Schumer, amerykańska aktorka, scenarzystka i stand-uperka, publikując w internecie swoje zdjęcia z okresu połogu i wczesnego macierzyństwa. Amy wygląda na nich jak miliony innych matek – nie ma makijażu, jest nieuczesana, ubrana w szpitalną bieliznę i wyraźnie zmęczona.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @amyschumer

Piosenkarka Adele publicznie przyznała się natomiast do depresji poporodowej. Do tego, że stałe bycie z dzieckiem ją obciążało, że mając obsesję na punkcie synka, wciąż czuła się kiepską matką, która nie umie sprostać wyzwaniu.

Adele z synem w Nowym Jorku
Fot. Facebook

Prawda jest taka, że wielkie gwiazdy zmagają się z tymi samymi kłopotami, które dotykają każdej z nas. Również one wstają nocą, by utulić płaczące dziecko. I ich maluszki też cierpią na kłopoty z wypróżnianiem. Macierzyństwo, to nie tylko śliczne obrazki, ale głównie najczystsza fizjologia. Tu nie ma tematów zakazanych czy wstydliwych.

Zaparcia - częsty problem u dzieci

Organizm małego dziecka natychmiast reaguje na każdą zmianę i każdy błąd żywieniowy. Wystarczy wprowadzić lub usunąć jeden składnik z diety, a idealnie pracujący dotąd układ pokarmowy może się rozregulować i zareagować zaparciem. Dobrze skomponowana dieta musi zawierać produkty bogate w błonnik pokarmowy, a więc świeże owoce, warzywa, pełnoziarniste pieczywo i kasze. Należy też zadbać o to, by organizm maluszka był odpowiednio nawodniony.

Zadbaj o nawodnienie organizmu maluszka
Fot. Adobe Stock

Jednak przyczyn zaparcia może być znacznie więcej. Trudności z wypróżnieniem bywają skutkiem przejścia z karmienia piersią na sztuczne mieszanki, jak również braku ruchu, choćby z powodu kilkudniowej choroby z gorączką. Czasem pojawiają się wtedy, gdy dziecko wstrzymuje stolec. Zdarza się tak w przypadku zbyt szybkiego odpieluchowania i sadzania na nocniku, ale też gdy dziecko idzie do żłobka lub przedszkola. Niezależnie od przyczyn, gdy maluszek nie wypróżnia się regularnie, robi kupę z wyraźnym wysiłkiem i bólem, należy zacząć działać.

Co zrobić, gdy dziecku dokuczają zaparcia?

Przede wszystkim należy poznać ich przyczynę. Jeśli powodem zaparć mogą być stany lękowe, niepewność, zmiana otoczenia lub zbyt prędkie odpieluchowanie, w miarę możliwości należy zadbać o czasowe przywrócenie warunków życia dziecka do stanu, gdy wypróżnienia były prawidłowe. Gdy jednak zaparcia trwają dłużej, należy:

  • Zachęcić dziecko do większej ilości ruchu (praca mięśni wzmaga ukrwienie i pobudza perystaltykę jelit. Ruch poprawia regularność wypróżnień i zapobiega zaparciom).
  • Wprowadzić do diety więcej surowych warzyw i owoców, pełnoziarniste pieczywo i kasze, a także kiszonki (wartościowy błonnik pokarmowy działa w jelitach jak czyszcząca szczotka i wypycha zawartość na zewnątrz).
  • Zadbać, by dziecko piło dużo wody (dobre nawodnienie, to rzadszy i bardziej miękki kał, a taki łatwiej wydalić bez bólu i wysiłku).
  • Zachęcać dziecko do próby wypróżnienia 15 minut po zjedzeniu posiłku (w tym czasie jelita są najbardziej aktywne i defekacja może nastąpić łatwiej).
  • Można również zadziałać doraźnie i zastosować łagodne i prędko działające czopki musujące EVAqu Bambini, przeznaczone dla dzieci pomiędzy 2. a 12. rokiem życia.

Jak działają czopki EVAqu Bambini?

Czopki zawierają substancje naturalne i nietoksyczne: dwuwęglan sodu i dwuwinian potasu, a także polietylenoglikol. Substancje te nie wchłaniają się, są więc obojętne dla organizmu. Działają miejscowo i powodują wypróżnienie już kilkanaście minut po aplikacji. Czopek rozpuszcza się, uwalniając wodę i mikropęcherzyki dwutlenku węgla, które powodują rozszerzenie ścianek odbytnicy i odruchowy skurcz. Musujące działanie czopka umożliwia fizjologiczne, bezbolesne wypróżnienie.

Mechanizm działania czopka EVAqu Bambini jest całkowicie fizjologiczny, bezpieczny i nie powoduje efektu uzależnienia. Dodatkowym atutem musujących czopków jest brak przeciwwskazań do stosowania przy hemoroidach, miejscowych zmianach chorobowych czy przy konieczności dłuższego ich stosowania.

Evaqu Bambini - sposób na zaparcia u dzieci
Fot. mat. prasowe

Jak aplikować czopki EVAqu Bambini?

  • Ułóż dziecko na boku w pozycji embrionalnej. Starsze może stać, wypinając pupę.
  • Jeśli dziecko cierpi na zmiany chorobowe odbytnicy, możesz posmarować czopek wazeliną lub oliwą.
  • Wsuń czopek do odbytnicy.
  • Jeśli dziecko jest małe, możesz ucisnąć ujście odbytnicy, by czopek się nie wyśliznął. Starsze dziecko powinno chodzić. Ruch wzmocni działanie czopka.
  • Potrzeba oddania stolca pojawi się już po kilkunastu minutach. Wydalenie nastąpi łatwo i bezboleśnie.

Dla kogo są czopki EVAqu Bambini? Czopki mogą być stosowane u wszystkich dzieci pomiędzy 2. a 12. rokiem życia. Również u dzieci obłożnie chorych i w okresie rekonwalescencji, niepełnosprawnych motorycznie, a także w podróży oraz przed zabiegami chirurgicznymi w celu opróżnienia jelit.

Jeśli problem zaparć będzie się utrzymywał długo lub nawracał pomimo zastosowanych środków, skonsultuj się z pediatrą. Zaparcia mogą być skutkiem poważniejszych chorób. Wczesna diagnostyka pozwoli lekarzowi je wykluczyć lub skutecznie leczyć.

Artykuł powstał we współpracy z marką EVAqu Bambini.

Wideo

Najpiękniejsze prezenty dla niej na Boże Narodzenie 2020

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.