katar-u-dziecka-jak-leczyc
Fot. adobe.stock.com
VIVA! Mama

Katar u maluszka to nie problem!

Oto najlepsze metody na odetkanie małego noska

Redakcja VIVA! 21 listopada 2020 17:15
katar-u-dziecka-jak-leczyc
Fot. adobe.stock.com

Katar u niemowlaka i małego dziecka może trwać długo, nawet dwa tygodnie. Żeby mu pomóc, nawilżaj powietrze i starannie oczyszczaj mały nosek. Co jeszcze można zrobić, by ulżyć maluchowi?

Co zrobić, jak dziecko ma katar?

Błona śluzowa nosa to „okno na świat” organizmu. Czy wiesz, jak dbać o nos dziecka? I czy wiesz, że tak naprawdę zawsze ma katar? Nie wierzysz? Przeczytaj, co to jest katar, a wszystko będzie jasne! Te sposoby i triki pomogą ci go leczyć u twojego dziecka.

Nieżyt nosa, popularnie nazywany katarem, to silny obrzęk błony śluzowej (wyściela nos i zatoki czołowe), który powoduje nadmierne pobudzenie gruczołów wytwarzających śluz. Są różne rodzaje kataru. Nieżyt nosa wywoływany jest głównie przez infekcje wirusowe i zazwyczaj występuje podczas przeziębień i zapalenia zatok. Błona śluzowa zawsze wytwarza śluz. Jej zadaniem jest nawilżanie powietrza dostającego się do organizmu i wychwycenie nieczystości, np. w postaci pyłków, wirusów i bakterii. Występuje zawsze, nie tylko podczas choroby, i służy nawilżeniu nosa i utrzymaniu w czystości jamy nosowej. Czyszczenie nosa i kichanie to naturalne reakcje organizmu i nie zawsze oznaczają stany zapalne.

Ile trwa katar u dziecka?

Często słyszymy, że katar nieleczony trwa tydzień, a leczony siedem dni. Jest w tym tylko trochę prawdy. Przeziębienie u niemowląt i najmłodszych dzieci trwa od 10 do 14 dni, a dopiero starsze dzieci chorują 5–7 dni. 

Dlaczego u malucha katar utrzymuje się tak długo? 

To, że katar u niemowlaka i małego dziecka trwa dłużej, wynika głównie z niedojrzałego systemu odpornościowego, delikatnej śluzówki, która nie umie jeszcze sprawnie się oczyszczać. Dlatego konieczne jest wsparcie rodzica w zachowaniu higieny i nawilżaniu nosa.

6 trików pomocnych przy katarze u dziecka

Zastosuj te sposoby na katar, żeby twoje dziecko nie męczyło się z zatkanym noskiem: 

* Regularnie czyść nos dziecka! Koniecznie i bezwarunkowo. Zanim nauczy się
wydmuchiwać katar, korzystaj z aspiratora. Jeśli dziecko jest starsze, wystarczy woda morska w sprayu i mocne wydmuchiwanie. 

* Niemowlaka kładź na brzuchu, kiedy nie śpi, a ty masz go na oku. Starsze dziecko zachęcaj do leżenia na brzuchu, np. kiedy ogląda bajkę lub słucha czytanej przez ciebie książki. Dzięki tej pozycji katar samoistnie wypływa z nosa, bo pomaga mu grawitacja. Pamiętaj, że leżenie na brzuchu nie jest bezpieczną pozycją do snu niemowlaka.

* Nawilżaj powietrze. Pamiętaj, że szczególnie zimą w ogrzewanych pomieszczeniach szybko wysuszają się błony śluzowe, a to prowadzi do nasilenia się ilości wydzieliny. Nawilżacze powietrza czy nawet mokre ręczniki powieszone na kaloryferze przyniosą ulgę śluzówce nosa.

* Pozycja U. Zalecana także dla dorosłych. Lekko unosimy plecy i główkę dziecka oraz podpieramy ją poduszką lub kocykiem. Podobnie unosimy nogi dziecka. Katar nie spływa do gardła i nie powoduje dalszego rozszerzania się infekcji.

* Po pierwszych urodzinach możesz smarować plecy dziecka niektórymi olejkami eterycznymi. Olejki uwalniają substancje lotne, które obkurczają przekrwioną śluzówkę nosa i w efekcie katar staje się mniejszy, ale musisz z nimi postępować ostrożnie, bo mogą być niebezpieczne dla dzieci.

* Maść majerankowa pod nos! Delikatnie uwalnia olejki eteryczne, co zmniejsza obrzęk śluzówki. Dodatkowo ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Można stosować ją 2–4 razy dziennie i nie powinna podrażniać skóry dziecka.
* Przy starszym dziecku możesz zastosować aerozol odblokowujący zatkany nos. Przyda się zwłaszcza przed spaniem!

TAGI #zdrowie

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.