pielegnacja-w-ciazy-czego-nie-wolno
Fot. adobe.stock.com
VIVA! Mama

Jak dbać o skórę w ciąży?

Te sposoby pomogą uniknąć rozstępów!

Redakcja VIVA! 20 listopada 2020 17:30
pielegnacja-w-ciazy-czego-nie-wolno
Fot. adobe.stock.com

Pielęgnacja ciała w ciąży wymaga dużych zmian. Dotyczy bowiem nie tylko zastąpienia balsamów do ciała tymi zapobiegającymi powstawaniu rozstępów. Pod lupę należy wziąć także płyny do higieny intymnej, a także kosmetyki do twarzy, bo niektóre z ich składników są w ciąży niewskazane. Jakie? Już wyjaśniamy!

Jakich kosmetyków nie wolno stosować w ciąży?

Zakazane jest między innymi używanie witaminy A (retinol i retinoidy), która może powodować wady rozwojowe u płodu. Nie należy stosować również tetracyklin, kwasu salicylowego i triklosanu – te składniki z kolei często obecne są w preparatach do skór tłustych, mieszanych i trądzikowych. W takim wypadku najlepiej więc skonsultować się z lekarzem, na jakie kosmetyki wymienić te dotychczas stosowane. Będąc w ciąży, poświęć więcej czasu na czytanie składów na opakowaniach – powinnaś dokładnie je studiować, by mieć pewność, że wybierasz produkt w pełni bezpieczny. Szczególnie jeśli chcesz kupić kosmetyk nieprzeznaczony typowo dla kobiet w ciąży. Wtedy zwróć szczególną uwagę na to, czy nie zawiera parabenów. To popularne konserwanty, które mogą mieć jednak wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu, a tego należy unikać.

Pielęgnacja ciała w ciąży
Fot. adobe.stock.com

Jak zapobiegać rozstępom w ciąży?

Większość kobiet, zachodząc w ciążę, najbardziej obawia się właśnie rozstępów. I choć te zmiany na skórze powstają u 70 procent kobiet, to można ich powstaniu zapobiegać. Trzeba jednak przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim zacznij stosować kosmetyki jak najszybciej – nie czekaj, aż brzuch zacznie rosnąć. Chodzi o to, by wzmocnić uelastycznienie skóry od początku. W tym celu stosuj regularnie, najlepiej dwa razy dziennie, odpowiednie balsamy lub olejki uelastyczniające. Do tego stosuj specjalistyczny, delikatny masaż brzucha, pośladków, ud i ramion kolistymi ruchami. To właśnie tam najczęściej skóra może ulec uszkodzeniu. Masaż także świetnie zapobiegnie powstawaniu rozstępów. Ale sama pielęgnacja to nie wszystko. Aby uelastycznić skórę, warto też stosować właściwą dietę bogatą w wartościowe witaminy i składniki mineralne, a bezwzględnie unikać nadmiernej ilości soli, produktów wysoko przetworzonych, a także bogatych w tłuszcz i cukier. Warto również uprawiać sport – chodzić na spacery lub uczęszczać na zajęcia sportowe przeznaczone dla kobiet w ciąży. Jeśli nie możesz chodzić na nie do klubu, skorzystaj z treningów on-line. Równie ważne jak dieta, pielęgnacja i ruch jest także właściwe nawodnienie skóry, która przecież w 60 procentach składa się z wody. Dlatego staraj się wypijać przynajmniej 1,5 litra wody dziennie, a najlepiej 2 litry. 

Jakich kosmetyków używać w ciąży?

Poza balsamami przeciw rozstępom stosuj też kosmetyki typowo nawilżające, bo skóra potrzebuje także natłuszczenia i odżywienia. Możesz też co kilka dni zafundować sobie relaksującą kąpiel, ale nie powinna ona trwać za długo. Woda nie powinna mieć też więcej niż 38 stopni! Nie zapominaj również, że w czasie ciąży niezwykle ważna jest ochrona przed słońcem, bo pod wpływem światła UV mogą powstać zmiany pigmentacyjne na twarzy, dekolcie, ramionach i ciele. Należy na to zwrócić szczególną uwagę oczywiście latem, ale zimą też powinnaś uważać na promieniowanie słoneczne, szczególnie jeśli spadnie śnieg, od którego promienie odbijają się mocniej niż od ziemi. Jeśli mimo ochrony zauważysz na skórze przebarwienia, do ich leczenia możesz przystąpić dopiero po porodzie. I najlepiej każde działanie, szczególnie to zaplanowane w gabinecie medycyny estetycznej, skonsultuj z lekarzem prowadzącym. Bo nie wszystkie zabiegi są bezpieczne w trakcie karmienia piersią! To samo dotyczy zresztą procedur niwelujących rozstępy. Na nie przyjdzie czas, gdy maleństwo podrośnie.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.