Ciąża
Fot. Adobe Stock
VIVA! Tylko u nas

Ciąża i poród – 3 ważne wskazówki, o których powinnaś wiedzieć

Dzięki nim będziesz przygotowana do narodzin dziecka

WSPÓŁPRACA REKLAMOWA 2 czerwca 2020 10:12
Ciąża
Fot. Adobe Stock

Ciąża to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety. Niestety strach, który nierzadko mu towarzyszy, wciąż jest tematem tabu. Tymczasem to zupełnie naturalne, że martwisz się o prawidłowy rozwój swojego dziecka, czy że czujesz lęk przed porodem. Mimo wszystko, próbuj skoncentrować się na sobie i swoim maleństwie. Zaufaj sobie i jemu – twoje ciało jest mądre, wie, jak się przygotować do porodu, połogu i karmienia, dziecko też na pewno sobie poradzi. Możesz jednak wesprzeć się (i swoje maleństwo) w tym wysiłku. Podpowiadamy, jak to zrobić, dzięki odpowiedniemu przygotowaniu.

1. Zadbaj o właściwą suplementację

W czasie ciąży zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze wzrasta. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest istotne dla rozwoju dziecka. W jego maleńkim ciele zachodzi wiele procesów, kształtują się narządy i układy, zaś organizm matki pracuje na najwyższych obrotach i wymaga wsparcia. Nie bez powodu zaleca się kobietom uzupełnienie diety o dodatkową suplementację specjalnymi preparatami przeznaczonymi dla ciężarnych. Eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego zalecają kobietom w ciąży składniki o udowodnionym działaniu jak kwas foliowy, witamina D, jod, żelazo, DHA. Co ważne, suplementację można rozpocząć jeszcze na etapie planowania ciąży, gdyż już w czasie starania się o dziecko, dobrze jest zadbać o swoje zdrowie i być przygotowanym na ten wyjątkowy stan. Warto przyjmować preparaty dedykowane przyszłym mamom, których skład jest starannie dobrany i oparty na dowodach Evidence Based Medicine, zawierające: kwas foliowy, witaminę D, jod, cynk, cholinę, witaminę B6 oraz witaminę B12.

Szczególnie ważnym składnikiem do prawidłowego rozwoju mózgu płodu oraz niemowląt karmionych piersią, jest kwas tłuszczowy omega-3 (DHA). Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 200 mg DHA ponad zalecane spożycie 250 mg kwasów tłuszczowych omega-3 dziennie. Odpowiednia suplementacja DHA jest szczególnie istotna w przypadku diety ubogiej w ryby, gdyż organizm sam nie potrafi wytworzyć dostatecznej ilości tej substancji. Ponieważ maluszek w czasie ciąży i karmienia pobiera DHA od matki, zapotrzebowanie kobiety się zwiększa. Układ nerwowy dziecka zaczyna rozwijać się bardzo wcześnie, dlatego tak istotna jest podaż DHA od samego początku ciąży.

Wybieraj tylko produkty sprawdzone, bezpieczne i o wysokiej jakości. Warto zwracać uwagę na formy chemiczne składników od których zależy ich wchłanialność oraz tolerancja ze strony układu pokarmowego. Preparaty marki Pregna wytwarzane są w zakładach farmaceutycznych z certyfikatem GMP. Weryfikowane są pod względem zawartości substancji czynnych, alergenów, czystości mikrobiologicznej oraz pochodzenia surowców, aby były jak najwyższej jakości.

Pregna Start – przygotowanie do ciąży

Zawiera kompozycję starannie dobranych składników odżywczych, dla przyszłych mam przed planowanym poczęciem, w tym kwas foliowy, witaminę D, jod, cynk, cholinę, witaminę B6 oraz witaminę B12

Pregna Plus – ciąża i karmienie piersią

Rekomendowane przez PTG składniki o udowodnionym działaniu - zawiera wyłącznie 5 najważniejszych i zalecanych kobietom w ciąży składników: kwas foliowy, witamina D, jod, żelazo, DHA.

Pregna DHA – ciąża i karmienie piersią

Pregna DHA to suplement diety dla kobiet w ciąży i mam karmiących piersią. Jest źródłem DHA - cennego kwasu omega-3, z oleju otrzymanego przy użyciu technologii PureMax, będącego podstawowym budulcem mózgu dziecka, który odpowiada za jego prawidłowy rozwój.

Pregna
Fot. Materiały prasowe

Pregna Vomi

Produkt w formie gumy do żucia z imbirem, który pomaga łagodzić dyskomfort w postaci mdłości. W skład Pregna Vomi® wchodzą składniki o udowodnionym działaniu: wyciąg z kłącza imbiru, witamina B6 oraz magnez.

Ciąża 2
Fot. Materiały prasowe

2. Pomyśl o uelastycznieniu krocza

Z pewnością zastanawiasz się, jak w czasie porodu główka dziecka przeciska się przez kanał rodny i masz mnóstwo obaw. Na szczęście możesz się do tej chwili przygotować. Masaż krocza możesz wykonywać samodzielnie i warto to robić codziennie przez kilka minut już od 34. tygodnia ciąży. Dzięki temu przygotujesz ściany pochwy, mięśnie i skórę na rozciągnięcia w trakcie porodu przez co zminimalizujesz ryzyko pęknięcia krocza, a to oznacza także mniej zmartwień w czasie połogu. Pamiętaj jednak, by do masażu używać produktów zapewniających nawilżenie, nigdy nie wykonuj masażu na sucho. Możesz sięgnąć po żel zawierający drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy, bo właśnie taki zapewnia nawilżenie. Kwas hialuronowy jako naturalny budulec ludzkiego organizmu wiąże się z wilgotną wydzieliną błony śluzowej pochwy i tworzy na jej powierzchni żelową powłokę. Stanowi ona barierę ochronną zabezpieczającą błonę śluzową pochwy i stwarzającą odpowiednie warunki do aktywacji naturalnych mechanizmów regeneracyjnych i obronnych.

ciezarna
Fot. Adobe Stock

3. Przyspiesz regenerację

Okolice krocza po porodzie jeszcze przez jakiś czas są nabrzmiałe i bolące. Ważne, by wspomóc procesy regeneracyjne w tym czasie. Pomocne będą oczywiście produkty dopochwowe i na zewnętrzne okolice intymne z wymienionym wcześniej kwasem hialuronowym, który przywraca naturalną wilgotność, ułatwia i przyspiesza procesy gojenia poprzez utworzenie filmu ochronnego na powierzchni skóry. Natomiast podczas higieny intymnej warto zastosować fizjoemulsję polecaną kobietom w trakcie połogu i po zabiegach ginekologicznych z kwasem hialuronowym, oktenidyną, pantenolem, kwasem mlekowym i gliceryną.

Ciąża 1
Fot. Materiały prasowe

Dzięki tym trzech wskazówkom zadbać o bezpieczeństwo swoje i malucha – nie tylko w czasie ciąży, ale także podczas porodu i w połogu. 

Artykuł powstał z udziałem marki Verco.

TAGI #ciąża #poród

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARCELA I MICHAŁ KOTERSCY: w styczniu powiedzieli sobie „tak”, ale to niejedyna rewolucja w ich życiu. KATARZYNA ŻAK: o tym, co jest jej największym szczęściem i czego najbardziej żałuje. ANDREA CAMASTRA: dla zdobywcy gwiazdki przewodnika Michelin gotowanie jest jak teatralny spektakl. ALDONA ORMAN Z CÓRKĄ IDALIĄ w rozmowie pełnej metafizyki, ale też zwykłej codzienności. SWIFT, CYRUS, EILISH, GOMEZ, DUA LIPA: idolki zbiorowej wyobraźni.