kobieta z dzieckiem
Fot. Adobe Stock
Partner

Jak poradzić sobie z atopowym zapaleniem skóry? 

Ten problem może dotyczyć nawet co 5 dziecka!

Artykuł sponsorowany 16 października 2018 11:38
kobieta z dzieckiem
Fot. Adobe Stock

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła, zapalna, i nawrotowa choroba, która coraz częściej pojawia się w gabinetach pediatrycznych. Objawia się uporczywym świądem, suchością skóry, wysoką skłonnością do podrażnień, a w fazie ostrej – charakterystycznymi zmianami skórnymi. Czasami przyczyną AZS mogą być alergie pokarmowe, a lekarze dowodzą, że schorzenie to ma wiele wspólnego z nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego oraz że jest dziedziczne.

dziecko
Fot. Adobe Stock

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry - objawy

U dzieci do 2 roku życia atopowe zapalenie skóry objawia się głównie, grudkami i strupkami a także suchością i świądem. Zmiany atopowe najczęściej występują na policzkach, czole i skórze owłosionej głowy dziecka. Ze względu na uporczywe swędzenie maluch może mieć problemy ze snem.

Najbardziej dokuczliwym objawem jest silny świąd, który wywołuje niepokój. Skóra dziecka jest bardzo sucha i skłonna do podrażnień. Ponieważ AZS to choroba nawracająca, to z wiekiem bywa coraz trudniej. Często do zaczerwienień, świądu i rumienia dochodzą też problemy związane z brakiem pewności siebie i z samoakceptacją,  które szczególnie pojawiają się u nieco starszych dzieci.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry u dziecka?

Atopowe zapalenie skóry wymaga odpowiedniej pielęgnacji, tym bardziej, że nie istnieje lekarstwo, które mogłoby całkowicie wyleczyć tę chorobę. Dziecku, które cierpi na AZS, nie pomoże zwykły balsam. W tym przypadku potrzeba natłuszczać skórę emolientem - preparatem, który wytwarza ochronną warstwę lipidową, chroniącą tym samym skórę przed utratą wody.
Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja dziecka z AZS?

  1. Dziecko powinno brać kąpiel w niezbyt ciepłej wodzie (27-30 stopni) z dodatkiem emolientu.
  2. Ciało należy wysuszyć czystym ręcznikiem, przykładając ręcznik do ciała (nie należy pocierać nim o skórę).
  3. Na suchą skórę należy nałożyć krem z serii kosmetyków do skóry atopowej. Preparaty miejscowe (kremy, balsamy) można stosować 3-4 razy na dobę.
  4. Pamiętaj o higienie ubrań. Małe dziecko powinno być częściej przewijane. Ubrania za to należy prać w hipoalergicznym proszku bez detergentów.

Jakie kosmetyki wybrać, aby pomóc dziecku?

Skóra dziecka różni się pod wieloma względami od skóry dorosłych. Ze względu na to, że jest bardziej delikatna i skłonna do podrażnień, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jakie kosmetyki zatem warto wybrać, aby pomóc dziecku?

Kosmetyki do skóry atopowej powinny mieć odczyn pH 5,5. To właśnie one pomogą odbudowywać naturalną barierę ochronną skóry, będą zapobiegały przesuszaniu i, złagodzą świąd. W sklepach i aptekach możemy znaleźć całkiem dużo kosmetyków do skóry atopowej. Który zatem wybrać?


Linia ATOPIANCE Mixa Baby to kosmetyki do pielęgnacji najbardziej wymagającej skóry atopowej niemowląt i dzieci. Łagodzący olejek do mycia ciała i włosów nie tylko chroni barierę lipidową, ale również łagodzi atopową skórę zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Olejek został wzbogacony w odżywczy i łagodzący kompleks Omega-8, zawierający 8 kwasów tłuszczowych, które długotrwale koją skórę. To kosmetyk, który nie tylko doceniły mamy, ale również otrzymał certyfikat Fundacji Europejskiego Centrum Badania Alergii - ECARF. Używaj go w duecie z emulsją łagodzącą do twarzy i ciała z tej samej serii, a będziesz spokojna o kondycję skóry twojego dziecka. Produkty Atopiance to też świetna rozwiązanie dla każdego, kto boryka się z problemem bardzo suchej i skłonnej do atopii.

Artykuł powstał przy współpracy z marką Mixa

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANJA RUBIK przed czterdziestką robi podsumowanie. Jakie ma marzenia, co jeszcze pragnie osiągnąć? Czy chce założyć rodzinę? Muzyk BARTEK KRÓLIK zdradza, jak przetrwał trudne momenty i odnalazł szczęście. MANUELA GRETKOWSKA w wyjątkowej rozmowie o AGNIESZCE OSIECKIEJ. Specjalnie na lato: sztuka gotowania blogerki DARII ŁADOCHY, w czym tkwi magia ZAKOPANEGO oraz aktorka KATARZYNA ZAWADZKA w kreacjach od ZIENIA w sesji nad polskim morzem.