VIVA! Tylko u nas

Jak walczyć z katarem u malucha? Pomoże praktyczny gadżet

Te akcesoria ułatwiają życie młodym rodzicom.

Artykuł sponsorowany 23 listopada 2020 14:46

Pierwsze miesiące z dzieckiem to czas absolutnie niezwykły. Każdy dzień przynosi młodym rodzicom mnóstwo radości, zachwytów i zadziwień. Cieszy każdy gest maluszka, każde jego spojrzenie, uśmiech i gaworzenie. Ale młodzi rodzice muszą mierzyć się i z tymi chwilami, gdy dziecko jest w gorszej formie, płacze, marudzi i trudno je uspokoić.

Zwykły katar? Duży problem!

Przyczyny tego marudzenia są banalne. To katar. Jesienią i zimą może przytrafić się każdego dnia. Bez gorączki i innych objawów chorobowych. U starszego dziecka lub osoby dorosłej byłby przecież całkiem łatwy do opanowania. Ale noworodek czy niemowlak nie wydmucha grzecznie noska w chusteczkę. A gdy nosek jest zatkany, maluszek nie może normalnie oddychać. Gdy łapie powietrze przez usta, zasycha mu w buzi. Katar męczy, powoduje niedotlenienie i wybudza ze snu. Nikt tego nie lubi, tym bardziej małe dziecko, które nie umie samo sobie pomóc.

U małego, leżącego dziecka wydzielina z noska nie wypływa tak łatwo, jak u dorosłych, tylko gromadzi się wewnątrz. Jeśli dziecko nie kicha salwami, rodzice mogą nawet nie zauważyć kataru. Sygnałem alarmowym powinny być kłopoty maluszka ze ssaniem. Jeśli pijąc mleko, dziecko się złości i mamy wrażenie, że się dusi lub zachłystuje kolejnymi łykami, a między nimi łapczywie chwyta kolejne oddechy, przyczyną może być właśnie zatkany nosek.

Pomóc może zmiana pozycji – zakatarzone dziecko powinno leżeć z główką uniesioną powyżej linii ciała. Można zastosować też aromaterapię i nawilżać powietrze w pokoju. Ale to nie wystarczy, jeśli katar jest bardzo dokuczliwy. Wtedy rodzic musi przede wszystkim usunąć wydzielinę i odetkać drogi oddechowe.

Czysty nosek dzięki NoseFrida

Z pomocą rodzicom przyjdzie prosty aspirator marki Fridababy, zaprojektowany i zalecany przez szwedzkich pediatrów. Urządzenie jest bardzo proste – składa się z rurki, ustnika i wymiennej końcówki. Za każdym razem należy użyć nowego filtru, żeby nie przenosić wirusów i bakterii z powrotem do organizmu maleństwa.

Elastyczną końcówkę wystarczy przymocować do rurki i przyłożyć do noska dziecka. Umieszczonym po drugiej stronie rurki ustnikiem należy wyssać śluz ze starannym wyczuciem. Dzięki takiej metodzie rodzic wyczyści nosek dziecka naprawdę delikatnie i skutecznie. Po takim prostym zabiegu maluszek będzie spokojniej jadł, spał i odzyska dobry humor.

NoseFrida - sposób na katar u małego dziecka
Fot. mat. prasowe

Idą ząbki? Masuj dziąsła paluszkiem SmileFrida

Paluszek, to kolejne proste urządzenie, z pomocą którego rodzic może ulżyć cierpiącemu dziecku. Czas, gdy wyżynają się pierwsze zęby, to dla niemowlaka naprawdę trudny okres, związany z bólem i zmęczeniem. Gdy dziecko cierpi, cierpią też rodzice. Dziecku można podać środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, ale przyda się również działanie miejscowe.

Dobrze wykonany masaż dziąseł zwiększa ich ukrwienie i zmniejsza ból. Silikonowa nakładka na palec SmileFrida przypomina szczoteczkę ortodontyczną. Jej miękkie kolce delikatnie wymasują dziąsła, a gdy wyrżną się pierwsze ząbki, SmileFrida ułatwi ich czyszczenie.

Kolki – najczęstszy powód płaczu niemowląt

Uporczywy układ trawienny, niedostateczna i niewykształcona flora bakteryjna, błędy w żywieniu, stres… Powodów kolek u dziecka może być bardzo wiele, dlatego ten problem dotyka wszystkich dzieci i wszystkich rodziców. Często nieutulony płacz i cierpienie zdają się nie mieć końca. Podajemy wtedy kropelki i herbatki, które mają przynieść ulgę, masujemy też wzdęty brzuszek. Ale gazy długo zalegają w jelitach, powodując bolesne wzdęcie. Również w tej sytuacji możemy bardzo szybko pomóc niemowlakowi.

płaczące niemowlę
Fot. © detailblick-foto/Fotolia.com

Windi – szybka ulga dla dziecka i dla rodziców

Czym jest kateter rektalny marki Fridababy? To rurka doodbytnicza, którą można użyć jednorazowo. Gdy dziecko ma kolkę, tę końcówkę należy włożyć do jego odbytu, po wcześniejszym nawilżeniu olejkiem lub oliwką, dokładnie tak, jak termometr.

Nie trzeba się obawiać, że zrobi się coś nie tak lub włoży się rurkę zbyt głęboko. Końcówka ma specjalny ogranicznik, dzięki któremu nawet zdenerwowany rodzic nie popełni żadnego błędu. Po kilku lub kilkunastu sekundach gazy się uwolnią i dziecko będzie mogło znów spokojnie spać, jeść i odkrywać otaczający świat.

Proste gadżety Fridababy pomogą łatwo przejść przez bardzo trudne chwile w rozwoju niemowlaka. Gdy dziecko nie cierpi, rodzice mogą w pełni cieszyć się urokami macierzyństwa.

Materiał powstał z udziałem marki Fridababy.

Wideo

Najpiękniejsze prezenty dla niej na Boże Narodzenie 2020

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.