4 / 6
Copyright @Robert Wolański

– Czy dziś kobiety są inne niż 30, 40 lat temu?
Roman Polański:
Zmieniły się, bo się wymaga od nich innych rzeczy. Kobiety dzisiaj mniej zajmują się rodziną, bardziej pracą. Muszą bezustannie walczyć. Wcześniej tylko mężczyźni walczyli. Zresztą życie codzienne to bezustanna walka, zmaganie się z losem, borykanie się w zależności od zawodu, konkurencja. Społeczeństwo ulega ewolucji bez względu na to, czy tego chcemy, czy nie. W naszych czasach odbywa się to o wiele szybciej niż w przeszłości. Dawniej trzeba było wieków na tego rodzaju zmiany, a dziś technologia zmienia nasze życie tak gwałtownie, to i obyczaje się zmieniają gwałtownie.

 

– Zaskoczył Pan wszystkich na konferencji w Cannes, twierdząc, że równouprawnienie to „idiotyzm”.
Roman Polański:
Skąd ludzie wymyślają takie bzdury? Jak mógłbym coś takiego powiedzieć? Równouprawnienie to posiadanie takich samych praw. Każdy, kto by temu zaprzeczył, jest albo zbrodniarzem, albo głupcem.

 

– Spotkał Pan kobietę idealną?
Roman Polański:
Mam dorosłe dzieci, jestem żonaty od ponad 20 lat, więc to ma chyba jakieś znaczenie, prawda? Ponieważ nie miałbym problemów ze zmianą mojego trybu życia, ta stabilizacja jednak coś mówi.

 

– A zdarzyło się Panu pracować z idealną aktorką?
Roman Polański:
Wielokrotnie. Mia Farrow, Catherine Deneuve… Nie pracowało mi się dobrze tylko z Faye Dunaway. I na ogół miałem lepszą współpracę z aktorkami niż aktorami. Praca z Catherine to było prawdziwe tango… Z Mią tak samo. Chyba reżyserowi pracuje się lepiej z kobietami. Głupi jest ten pęd do zjednoczenia seksów, płci, który przychodzi do nas z Ameryki. Nie wiem, czy wie pani, że Amerykanie nie chcą teraz, by aktorka była „actress”, tylko „actor”, bo „actress” to już seksizm. Feministki żądają, by kobiety mówiły: „I am actor”… Dlaczego nie powiedzieć, że Laurence Olivier albo Marlon Brando był „actress”? Dlaczego kobiety mają być opisywane rodzajem męskim, a nie odwrotnie?

 

Polecamy: Sharon Tate, żona Romana Polańskiego, zginęła 47 lat temu. Ta zbrodnia wstrząsa do dziś

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.