Okładka, Monika Olejnik, VIVA! 5/2020
Fot. Piotr Porębski
TYLKO U NAS!

„Pracowałam sześć dni w tygodniu, od rana do nocy. Na mnóstwo rzeczy nie miałam czasu”

Monika Olejnik w rozmowie o miłości do mody i... życia

Redakcja VIVA! 3 marca 2020 14:45
Okładka, Monika Olejnik, VIVA! 5/2020
Fot. Piotr Porębski

Bez litości... w dążeniu do doskonałości – tak kiedyś powiedział o Monice Olejnik jej wieloletni narzeczony, Tomasz Ziółkowski. „Ikona dziennikarstwa” i „petarda mody” w rozmowie z Beatą Nowicką opowiada o swoich fascynacjach, inspiracjach i o „modzie na miłość, na czułość, która nigdy nie przemija”.

Monika Olejnik wywiad VIVA! 5/2020

[...]

Była Pani kiedyś na pokazie haute couture?

Nie byłam. Przez większość życia pracowałam sześć dni w tygodniu, od rana do późnej nocy. Na mnóstwo rzeczy nie miałam czasu. Do głowy mi nie przyszło, że mogłabym wyrwać się z radia i telewizji, żeby pojechać na Fashion Week do Paryża, Mediolanu czy Nowego Jorku i oglądać ciuchy przez kilka dni (śmiech).

No tak, przecież najważniejsza była…

…praca, polityka, kultura, media. Przede wszystkim moda na dziennikarstwo. Czas, w którym powstawał TVN, wspominam jako niesamowite emocje. Pracowaliśmy, nie licząc czasu, z entuzjazmem i pasją, ale też z pokorą. Mieliśmy marzenia. To dawało nam siłę do przekraczania granic wyobraźni i wygrania z silniejszymi wówczas telewizjami, i przy okazji aroganckimi. To fantastyczne uczucie staram się kultywować. Jestem pod wrażeniem odwagi dziennikarzy TVN24: „Faktów” i „Superwizjera” – często ryzykują, żeby pokazać prawdę. Zawsze była ważna dla mnie moda na książki, na dobrą literaturę. Pamiętam nasze wyjazdy na wakacje, jak w jednej z walizek były książki. Zresztą do dzisiaj mamy małą biblioteczkę zostawioną w kilku zaprzyjaźnionych miejscach. Na szczęście ktoś wymyślił e-booki. Po Noblu dla Olgi Tokarczuk zaproponowałam, żeby zamiast lub obok torebki nosić oraz oczywiście czytać książki Olgi Tokarczuk i inne. Moda na dobre filmy od momentu seriali wpływa na to, że doba jest za krótka.

[...]

W 1997 roku pojawiła się Pani w „Kropce nad i”. Nagle zaczęły Panią oglądać miliony ludzi. To była ta modowa cezura?

Pamiętam, jak o godzinie 19 rozpoczynały się „Fakty” prowadzone przez Tomka Lisa, a o 19.30 moja „Kropka nad i” rywalizowała z „Wiadomościami” TVP. Widzowie zobaczyli nowy format filmowania programu publicystycznego. Mariusz Walter wymyślił, żeby kadrować całą postać, w tym dyskretnie buty, nogi, a potem zbliżenie na nasze twarze, spojrzenia. Kamera powoli podążała za naszymi emocjami, ale nie odwracała uwagi od rozmowy.

Pani metamorfoza była spektakularna, intryguje mnie, co ją zainspirowało? Bo na pewno nie polska ulica lat 90.

To wyobraźnia, którą czerpałam z kultury, filmów, literatury. Dla mnie fascynujące i inspirujące są Włochy: architektura, ludzie na ulicy, przyroda, energia, jedzenie, światło i zapachy w różnych miejscach. Od Parku Narodowego Cinque Terre po Florencję, Neapol, Mediolan, Rzym, ale też Syrakuzy, Materę – Europejską Stolicę Kultury 2019 czy ukochaną Pietrasantę – miasteczko artystów, gdzie jest mnóstwo galerii sztuki.

[...]

Ubiera Pani też pana Tomasza?

Tylko doradzam. Ma dobry gust i czasami sam sobie projektuje. Dawno temu, kiedy się poznaliśmy, miał rudą zamszową kurtkomarynarkę. Pamiętam, że pojechałam wtedy do Londynu i w jakimś sklepie znalazłam podobną rudą zamszową kurtkę. Nosiliśmy je razem, niemal identyczne. To było zabawne.

Co Pan Tomasz kupuje Pani?

Tajemnica… Nasze życie zostawiamy dla siebie, a nie dla mediów i jesteśmy w tym konsekwentni.

Cały wywiad z Moniką Olejnik w najnowszej VIVIE! już w czwartek w kioskach!

Monika Olejnik, VIVA! 5/2020
Fot. Piotr Porębski

Stylizację Moniki Olejnik znajdziesz pod tym linkiem.

Co jeszcze w nowej VIVIE!?

Należała do artystycznej bohemy lat 60. Razem z mężem, reżyserem Januszem „Kubą” Morgensternem, urządzała najpopularniejsze przyjęcia w stolicy... Wciąż pamięta tamtą Warszawę, słyszy muzykę z tamtych lat, tamte rozmowy. W sentymentalną podróż z artystką Krystyną Cierniak-Morgenstern wybrała się Katarzyna Przybyszewska-Ortonowska.

Krystyna Cierniak-Morgenstern, VIVA! 5/2020
Fot. Olga Majrowska

Zaczynał jako radiowiec, potem była telewizja, znów radio... Teraz pracuje tu i tu. Co jest jego siłą, a co największą słabością? Za co kocha kobiety? Tomasz Kammel zwierzył się Krystynie Pytlakowskiej.

Tomasz Kammel, VIVA! 5/2020
Fot. Olga Majrowska

Ma sławę, pieniądze, a za postać Bridget Jones, którą wykreowała – dozgonne uwielbienie wszystkich 30-latek na świecie. Renée Zellweger, „najbardziej samotna gwiazda Hollywood”, musiała odejść z show-biznesu i zbudować się na nowo, by dziś móc powiedzieć: „Jestem szczęśliwa”. 

Renee Zellweger metamorfoza i oscar
Fot. East News

Stylizacja Moniki Olejnik ze zdjęcia głównego dostępna pod tym linkiem.

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.