PRZEŁAMUJĄC TABU

"To nie są źli ludzie". Zuza Krajewska pokazała życie chłopców z poprawczaka. Poruszający projekt!

Piotr Wojtasik 15 września 2016 22:15

Jak wygląda życie chłopców z poprawczaka? Ten trudny temat poruszyła od lat współpracująca też z VIVĄ! polska fotografka, Zuza Krajewska, tworząc poruszający fotoreportaż. Projekt "IMAGO", który stworzyła razem z Anną Grzelewską, swoją premierę miał pół roku temu w Galerii im. Jana Tarasina w Kaliszu. Teraz fotografie artystek pokazane zostaną w ramach programu GRIFFIN ART SPACE ZAPRASZA w niezwykłej, poprzemysłowej przestrzeni Domu Słowa Polskiego w Warszawie, przy ul. Miedzianej 11.

 

Tytuł projektu nawiązuje do stadium rozwoju owada, stanowiącego etap przejściowy pomiędzy dzieciństwem a dorosłością. W takim właśnie momencie życia sportretowana została córka Anny Grzelewskiej, bohaterka cyklu „Julia Wannabe”. Fotografowana na przestrzeni lat dziewczynka przechodzi na naszych oczach metamorfozę. Ze złotowłosego dziecka zasypiającego w łóżku rodziców zmienia się w piękną, świadomą swej kobiecości nastolatkę. 
Sportretowani przez Zuzę Krajewską chłopcy są rówieśnikami Julii. Nie mieszkają jak ona w domach z rodzicami i rodzeństwem, tylko w zakładzie poprawczym. Jak tam trafili? Za eksperymenty z dorosłością i nieprzestrzeganie norm społecznych. Kiedy jako 18-latkowie opuszczą zakład nikt nie da im już taryfy ulgowej; będą musieli poradzić sobie bez pomocy wychowawców, zajęć terapeutycznych, narzuconych im ograniczeń. Jak wykorzystają odzyskaną wolność?

Podczas wernisażu wystawy odbędzie się aukcja charytatywna fotografii Zuzy Krajewskiej, z której dochód przekazany zostanie na rzecz wychowanków Zakładu Poprawczego im. J. Wieczorkowskiego w Studzieńcu. 

 

Polecamy też: Nie znosi retuszu i mody, kobiety fotografuje jak nikt inny! Wystawa Petera Lindbergha

 

Udało mi się porozmawiać z jedną z autorek "IMAGO" - Zuzą Krajewską. Co artystka mówi o projekcie?

"Znasz mnie, uwielbiam proces tworzenia zdjęć, cieszy mnie kiedy powstają, a później same zdjęcia mają dla mnie mniejsze znaczenie. Ważniejsze jest dla mnie jest kto na nich jest, co stanie się z nimi dalej. Byłam tam (w zakładzie poprawczym w Studzieńcu - przyp. red.) wczoraj. Poprzytulaliśmy się. Zapytałam się, kto będzie w piątek na aukcji. Mogłabym z tymi chłopakami przebywać 24 godziny na dobę. Zaprzyjaźniliśmy się. Najsmutniejsze jest to, że nie jestem przecież ich wychowawcą, że ten projekt się kończy, i że będę musiała się z nimi rozstać. Największym szczęściem byłoby, gdyby pieniądze z licytacji zostały przeznaczone na pierwszy krok chłopaków - np. kurs na prawo jazdy. Po wyjściu z domu poprawczego są dwie drogi - powrót do świata, z którego przyszli albo wyjście na prostą, które jest trudniejsze. Wszystko muszą wziąć na klatę, bo system nie zapewnia im startu, szansy. Chcę to jasno powiedzieć, że to nie są źli ludzie i nigdy tak na nich nie patrzyłam".

 

Zuza Krajewska (1975) – fotografka, absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Publikowała m.in. w „Elle”, „Szumie” i „KMagu”. Swoje prace pokazywała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w CSW Zamek Ujazdowski („Efekt czerwonych oczu”, 2008), Muzeum Narodowym w Warszawie („Ars Homo Erotica”, 2010; „Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi”, 2012), PGS w Sopocie („Miłość własna. Czyli artyści kochają siebie”, 2014) czy BWA Warszawa („Przesilenie”, 2013). Mieszka i pracuje w Warszawie.

 

Polecamy też: Transpłciowa modelka i bokserka walczą ze stereotypami. Mocna kampania znanej sieciówki

Wideo

Poznaj wyjątkowe nowości Avon na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ADAMOWICZ, EGURROLA, FIGURA, GOLCOWIE, KUSZYŃSKA, SOYKA, NIEDENTHAL… w osobistych wspomnieniach o bliskich ich sercu miejscach. Według DOMINIKI KULCZYK świat zmieni tylko „czuła rewolucja”? Ważny głos w sprawie wykluczenia kobiet. „Wciąż mnie zaskakuje” – profesor JERZY BRALCZYK o języku polskim. W sentymentalną PODRÓŻ do nadbałtyckich kurortów zabierają nas m.in. CIERNIAK-MORGENSTERN, RODOWICZ, IWASZKIEWICZ.