Ewa Błaszczyk z córkami, VIVA! sierpień 2016
Fot. ks. Wojtek Drozdowicz
TYLKO U NAS

Ewa Błaszczyk: „Jest prawdziwym przyjacielem, który wiele razy mnie ratował".

Kto ją wspiera w trudnych chwilach?

25 sierpnia 2016 09:21
Ewa Błaszczyk z córkami, VIVA! sierpień 2016
Fot. ks. Wojtek Drozdowicz

Ewę Błaszczyk los wystawił na ciężką próbę - śmierć męża, śpiączka córki Oli, o której zdrowie wciąż aktywnie walczy. Na szczęście w trudnych chwilach może liczyć na wsparcie księdza Wojtka Drozdowicza, z którym założyła Fundację "Akogo?". "Jest prawdziwym przyjacielem, który wiele razy mnie ratował, kiedy było naprawdę ciężko" - mówi o nim Alinie Mrowińskiej w wywiadzie do najnowszego numeru VIVY!.

Wsparcie duchowe jest dla aktorki bardzo ważne. - Profesor Isao Morita, który operował Olę, mówi, że nie ma medycyny bez religii i filozofii - powiedziała podczas rozmowy, podkreślając, że odpowiada jej takie podejście. Gdyby nie wiara i determinacja założycieli, fundacja Akogo? prawdopodobnie nie miałaby na koncie takich spektakularnych sukcesów. Jej współtwórcę, księdza Drozdowicza, aktorka poznała kilka miesięcy po wypadku córki.

Ewa Błaszczyk: Byłam wtedy w strasznym stanie. W takiej totalnej rozpaczy. Nie wiedziałam, gdzie mam szukać ratunku. Na początku myślałam, że wybudzenie Oli to kwestia dni, potem tygodni… A tak się nie działo. I usłyszałam od pewnego starego księdza, żebym poszła w miejsce, gdzie dziewczynki były chrzczone. To było w kościele w Lasku Bielańskim. Jeździliśmy tam kiedyś z moim mężem Jackiem Janczarskim na rowerach… Blisko naszego domu, jeszcze nie było parafii, musieliśmy załatwiać specjalną zgodę. A potem był chrzest Manii i Oli… I poszłam do tego kościoła z Jacka mamą. Padał wtedy straszny deszcz. Stałyśmy skulone pod parasolkami i czekałyśmy na księdza proboszcza. Tym proboszczem był ksiądz Wojtek, który wrócił z misji na Syberii. Jakieś cudowne zrządzenie losu, że trafiłam w to miejsce. Wierzę, że Ola mnie tam doprowadziła. I od tamtej pory Kościół Pokamedulski jest takim moim zapleczem duchowym. Tam były pierwsze zbiórki pieniędzy na fundację, w podziemiach stale organizujemy koncerty, różne uroczystości.

Przyznaje, że bez wsparcia księdza byłoby jej dużo trudniej.
Ewa Błaszczyk:
Może w ogóle nie dałabym rady? Nie wiem… Wiem, że jest prawdziwym przyjacielem, który wiele razy mnie ratował, kiedy było naprawdę ciężko. Bardzo ważne jest takie poczucie, że ktoś jest i trwa. Wojtek doskonale wie, kiedy potrzebuję wsparcia. Bliski człowiek to skarb niepojęty. Czasem tylko posłucha, weźmie za rękę, będzie obok.

 

Ksiądz Wojciech Drozdowicz
Fot. East News

Ksiądz Wojciech Drozdowicz to współtwórca fundacji "Akogo?"  i twórca programu "Ziarno".

Aktorka w rozmowie telefonicznej przed wywiadem zdradziła dziennikarce, że ostatnio mocno wraca do niej śmierć męża. Jacek Janczarski Zmarł 100 dni przed wypadkiem Oli. Nie mogła nawet przeżyć żałoby…

Ewa Błaszczyk: Ta nasza rozmowa to musiał być jakiś moment, chwila. Pamiętam, że wtedy jeszcze byłam z Olą w Olsztynie, a w naszym domu umierał nam pies. To stało się tak nagle. Wszystko działo się w tym samym czasie. I takie poczucie ogromnej straty wróciło. Nie chcę się w tym grzebać, robić jakichś wiwisekcji. Nie tędy droga. Wiele lat temu powiedziałam sobie, że jeżeli człowieka spotka jakaś tragedia, to po pewnym czasie trzeba sobie jasno powiedzieć, czy chce się umrzeć, czy nadal żyć. Ja wybrałam życie i wszystko, co robię, jest tego konsekwencją. W sztuce „Rok magicznego myślenia”, która była dla mnie najlepszą psychoterapią, są takie zdania: „Życie zmienia się szybko. Życie zmienia się w jednej chwili. Siadasz do kolacji i życie, jakie znasz, się kończy. Pozostaje kwestia żalu nad sobą. I jak przerobić później ten żal na wszystko, co robimy…”. 

Co aktorka powiedziała o operacji Oli, drugiej córce, Mani, i działalności fundacji "Akogo?"? Cała rozmowa z Ewą Błaszczyk w najnowszej VIVIE!. Od 25 sierpnia w kioskach.

Małgorzata Socha i Katarzyna Zielińska, VIVA! sierpień 2016
Fot. Mateusz Stankiewicz/AF Photo

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.