Dorota Chotecka i Radosław Pazura
Fot. Zuza Krajewska/LAF AM
TYLKO U NAS

„Otrzymaliśmy błogosławieństwo od Ojca Świętego”. Dorota Chotecka i Radosław Pazura o wierze i duchowości

1 kwietnia 2016 10:44
Dorota Chotecka i Radosław Pazura
Fot. Zuza Krajewska/LAF AM

Wiara i duchowość są bardzo ważne dla Doroty Choteckiej i Radosława Pazury. „W naszym związku jest ktoś trzeci. Bez niego nie dalibyśmy sobie rady. To nasza opieka i opoka. Pan Jezus” - powiedział Radosław Pazura w wywiadzie w marcowej VIVIE!, a Dorota Chotecka dodała: „W pojedynkę samemu – czyli we dwójkę – byłoby ciężko. Z tą siłą, która pochodzi z góry, możemy rozwiązać wszelkie konflikty”. W wywiadzie opowiedzieli o tym, jak ważna w ich życiu jest wiara, o ślubie w Rzymie i spotkaniu z Janem Pawłem II.

To wiara pomogła im zmierzyć się z największymi życiowymi trudnościami. Jedną z nich bez wątpienia był wypadek Radosława Pazury z 2003 roku, kiedy to otarł się o śmierć.
- Czasami takie ekstremalne wydarzenia oświetlają nasze życie mocnym światłem. Można dostrzec, że istnieje inny wymiar niż tylko ciało. Trafiły w moje ręce odpowiednie książki, spotkałem odpowiednich ludzi, zacząłem odkrywać duchowy wymiar życia - wyznał Radosław Pazura i sprecyzował, że chodzi o siostry klaryski. Jak zaczęła się ich znajomość? Niby przypadkiem…
- Zaczęło się od tego, że jeździłem na rehabilitację do szpitala w Grodzisku. Raz, wracając do domu, podwiozłem siostrę zakonną. I od słowa do słowa zaczęła się moja podróż do korzeni mojej wiary. Siostra Grażyna została postawiona niby przypadkowo na mojej drodze, bym mógł wrócić do siebie. Do tego Radka, który był ochrzczony, był u Pierwszej Komunii Świętej, bierzmowania. Zacząłem to sobie przypominać, zacząłem zgłębiać, o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi. A chodzi o ducha. Bo nasze ciało tego ducha pozbawione może być niczym - powiedział aktor.

Radosław Pazura i Dorota Chotecka zdecydowali się na ślub w Rzymie. Dlaczego właśnie tam?
- Chcieliśmy poważnie przeżyć ten sakrament. A w naszym wypadku, ponieważ byliśmy osobami znanymi, wiedzieliśmy, że to może być przeszkodą - powiedział aktor, a Dorota Chotecka dodała: "to była najlepsza decyzja naszego życia".

 

Rzym to idealny wybór dla wierzącej pary. Aktorzy wyznali, że w formalnościach pomogli im ojcowie kapucyni.
Radosław Pazura: Na rekolekcjach u naszych zaprzyjaźnionych sióstr klarysek był jeden z ojców, siostry mu powiedziały, że taki mamy plan. A on zapytał: „A nie chcecie mieć ślubu w Rzymie?”. „Ale jak to? To będzie dużo kosztowało!”. „A jesteście biedni?”. „Nie”
Dorota Chotecka: „To jedziemy”.
Radosław Pazura: I załatwili wszystko, łącznie z hotelem u ojców. Przepiękne miejsce.
Dorota Chotecka: Niezwykły kościółek na wzgórzu nad miastem. Codziennie odbywają się tam śluby, ludzie z całego świata zamawiają uroczystości.

Dorota Chotecka i Radosław Pazura o spotkaniu z Janem Pawłem II

Para zawdzięcza ojcom kapucynom coś jeszcze… niezwykłe duchowe doświadczenie.
Radosław Pazura: I był niesamowity prezent, który nam ojcowie kapucyni zafundowali. Byliśmy w szoku.
Dorota Chotecka: Poszliśmy do Jana Pawła II.
Radosław Pazura: Akurat wzięliśmy ślub, gdy była zbiorowa audiencja.
Dorota Chotecka: On nas rozpoznał, więc to było niezwykle wzruszające.
Radosław Pazura: Otrzymaliśmy błogosławieństwo od Ojca Świętego i jeszcze przekazaliśmy pozdrowienia od sióstr. A że każdy miał tam 15 sekund, więc przydała się wyćwiczona aktorska gęba, żeby szybko mówić.
Dorota Chotecka: A on nam podziękował, uśmiechnął się i pobłogosławił. I ruszyliśmy w życiową drogę. I wiemy, że dzięki niemu nie zginiemy.

Jan Paweł II to dla pary wielki autorytet. Wiele mu zawdzięczają.
- Wiele było takich sytuacji w życiu, kiedy prosiliśmy o wstawiennictwo świętych, między innymi o jego wstawiennictwo. Wydaje mi się, tak czuję i wierzę, że on odegrał ważną rolę przy poczęciu Klary - powiedział w wywiadzie Radosław Pazura.

 

Polecamy też: „Będę zabiegał o tę kobietę do końca moich i jej dni”. Radosław Pazura o zdobywaniu Doroty Choteckiej.

 

Cała rozmowa z Dorotą Chotecką i Radosławem Pazurą w najnowszej VIVIE!. Od 24 marca w kioskach. 
Dorota Chotecka i Radosław Pazura, VIVA! marzec 2016
Fot. VIVA!

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…