Piosenkarka szczerze o molestowaniu kobiet

Konrad Szczęsny 9 marca 2018 18:20

Czy dostawała niemoralne propozycje? Jak radziła sobie w sytuacjach, gdy ktoś chciał ją wykorzystać? Co sądzi o akcji #metoo, w którą po aferze związanej z molestowaniem seksualnym w Hollywood zaangażowały się miliony kobiet? Doda w ogniu pytań Piotra Najsztuba ujawniła skrywane dotąd sekrety!

Po świecie i po Polsce przetacza się akcja #metoo, kobiet przyznających się, że były wykorzystywane seksualnie, molestowane. Ty miałaś takie doświadczenie?

Nie.

Nigdy? Jesteś „cycatą blondyną” w „szołbiznesie”, więc statystycznie powinno Ci się to przytrafić.

Nigdy. Jestem bardzo asertywną osobą. Kiedy byłam młoda, nie byłam w ciemię bita i wiedziałam, jakie mogę wzbudzać emocje, ale równocześnie byłam bardzo butna, agresywna, bo przeprowadziłam się do Warszawy sama, więc i sama musiałam umieć o siebie zawalczyć. Moim zdaniem osoba, która by pomyślała tylko, żeby mnie dotknąć palcem, musiałaby równocześnie pomyśleć, gdzie jest najbliższe pogotowie, które by mogło jej udzielić pomocy po mojej reakcji.

Nawet żadnych propozycji typu „załatwię ci to, jeśli…”?

Doda: Nie! Wszystko zawdzięczam swojej ciężkiej pracy. Chodzę z podniesioną głową, bo nie musiałam przed nikim klękać. Ja bym zakrztusiła się z szyderczego śmiechu, gdybym coś takiego od kogoś usłyszała! I tylko bym się zastanawiała, jak go medialnie wykastruję.

A o samej akcji co myślisz?

Skupiając się na podwórku zagranicznych aktorek, to powiedziałabym tak: mam mieszane uczucia. O ile sama sytuacja zasługuje na potępienie, o tyle trochę denerwuje mnie podejście tych aktorek. Bo każda z nich teraz, kiedy wspólnie stwierdziły, że warto o tym powiedzieć, wspomina historie sprzed 10, 15, 20 lat. A gdzie był ich głos, kiedy to się działo? I kiedy wiedziały, że to się stanie i dziać będzie?

Żyły w opresyjnym świecie, w którym decydowały męskie świnie.

A teraz już w nim nie żyją? Mogły tę samą akcję przeprowadzić dużo wcześniej i ile by wówczas kobiet uchroniły od podobnego losu. Ale nie robiły tego, bo wiedziały, że mają jeszcze za słabą pozycję, że im dużo filmów przejdzie koło nosa, czyli de facto godziły się na to. Nawet Uma Thurman, która wiedziała, że przed nią kolejne filmy z serii „Kill Bill”, nic wtedy nie powiedziała, bo wiedziała, ile ma do stracenia. Naprawdę lepiej stracić godność niż rolę?

Rozumiem, że w najnowszym filmie Władysława Pasikowskiego „Pitbull.Ostatni pies” nie musiałaś się z tym mierzyć?

No nie. Może mi łatwo tak mówić przez mój bojowy charakter. Często nawet wyobrażałam sobie taką sytuację… Pamiętam, miałam 14 lat, wracałam po spektaklu z teatru późnym wieczorem i jakiś facet za mną szedł, ewidentnie „w tym” celu. Już mnie łapał za ramię, a ja już się gotowałam przeciw niemu. Myślałam: on mnie złapie, a ja przegryzę mu aortę, wydłubię oczy! Nie było we mnie strachu.

A naprawdę co się stało?

Jak on mnie tylko złapał, we mnie wszedł taki potwór, że zszokowany uciekał w te pędy. Tak się darłam z przepony (śmiech).

Cały wywiad z Dorotą Dodą Rabczewską przeczytasz w najnowszym wydaniu magazynu VIVA!, dostępnym w kioskach od czwartku ósmego marca.  

1/6
Doda, Viva! marzec 2018
Copyright @Marcin Kempski/I LIKE PHOTO
1/6

Doda w rozmowie z Piotrem Najsztubem wyjawiła, że nigdy nie otrzymała niemoralnej propozycji. Być może dlatego, że – jak sama deklaruje – jest niezwykle asertywna.

2/6
Doda, Viva! marzec 2018
Copyright @Marcin Kempski/I LIKE PHOTO
2/6

Doda w rozmowie z Piotrem Najsztubem wyjaśniła, że ma mieszane uczucia, jeśli chodzi o akcję #metoo, która przetoczyła się przez media po głośnej aferze dotyczącej molestowania seksualnego aktorek w Hollywood.

3/6
Doda, Viva! marzec 2018
Copyright @Marcin Kempski/I LIKE PHOTO
3/6

Doda podkreśliła, że w jej mniemaniu kobiety powinny były znacznie wcześniej mówić głośno o tym, że doświadczają przemocy ze strony mężczyzn.

4/6
Doda, Viva! marzec 2018
Copyright @Marcin Kempski/I LIKE PHOTO
4/6

Doda w rozmowie z Piotrem Najsztubem stwierdziła, że wszelkie niepożądane zachowania powinny być piętnowane tuż po tym, jak ofiara doświadczyła ich ze strony kata. 

5/6
Doda, Viva! styczeń 2008
Copyright @Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek
5/6

Doda, mimo dosyć kontrowersyjnego wizerunku stwierdziła, że nigdy nie padła ofiarą molestowania seksualnego i nie otrzymała dwuznacznej propozycji.

6/6
Doda, VIVA! listopad 2016, main topic
Copyright @Marlena Bielińska/MOVE
6/6

Doda jest bohaterką najnowszego wydania magazynu VIVA!. Piosenkarka tym razem otworzyła się przed Piotrem Najsztubem.

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

OMENAA MENSAH: Prowadzi trzy fundacje, organizuje aukcje charytatywne, a kilka razy w miesiącu… zapowiada pogodę. W jej słowniku nie ma słowa „niemożliwe”! JAN A.P. KACZMAREK: O czym marzy kompozytor i laureat Oscara? Niezwykła rozmowa! KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA i ANNA ZALESKA: Matka i córka. Dziennikarka i prawniczka. Zawsze w kontakcie, lecz jest jedno „ale”. VITO BAMBINO: O muzyce, życiu na emigracji, miłości, ukochanym synku i o tym, jak to jest żyć pomiędzy.