TYLKO W VIVIE!

One mają moc! Wszystko, czego nie wiecie o księżniczkach Disneya!

Zobacz naszą zjawiskową sesję!

Katarzyna Piątkowska 10 stycznia 2019 17:09

Wszystkie są spełnionymi aktorkami, grają w teatrach, filmach, serialach. Dzięki Disneyowi na chwilę zamieniły się w księżniczki, użyczając bohaterkom swoich głosów, bo – jak mówi Jolanta Fraszyńska – „zagrać”, choć tylko głosem, w jego filmie to marzenie każdej aktorki. Ona, Małgorzata Foremniak, Katarzyna Skrzynecka, Anna Cieślak, Julia Kamińska, Dominika Kluźniak, Karolina Trębacz, Jolanta Wilk, Beata Jankowska-Tzimas, Lidia Sadowa, Angelika Kurowska, Weronika Bochat-Piotrowska i Edyta Krzemień spotkały się też na bajkowej sesji dla VIVY!

Zapytaliśmy je, co według nich oznacza być księżniczką, czy są podobne do swoich filmowych bohaterek i na czym polega ich moc. Małgorzata Foremniak, która 23 lata temu użyczyła głosu Pocahontas, zastanawia się, czy po tylu latach wypada ponownie wkraczać w świat księżniczek. Ale… przecież prawdziwe księżniczki nie mają wieku. Katarzyna Skrzynecka uwielbia swoją Dżasminę, której oprócz głosu dała swój temperament i poczucie humoru, a Jolanta Fraszyńska twierdzi, że zawsze była bardziej waleczna, jak Mulan.

W jednym filmie

Księżniczki, począwszy od Królewny Śnieżki z 1937 roku, a skończywszy na Vaianie z 2016 roku, nie bały się marzyć i marzenia spełniały. Z biegiem czasu zmieniły sukienki na spodnie i złapały miecze (Mulan), łuki (Merida), wiosła (Vaiana), a nawet patelnie (Roszpunka) i stawały się paniami własnego losu. Zmieniły się czasy i zmieniły się ulubione bohaterki dziewczynek. Wszystkie dążą do tego, by ich pragnienia stały się rzeczywistością. Niezależnie od tego, czy jak Pocahontas dbają o pokój i los swoich ludzi, jak Vaiana wyruszają przez ocean śladami przodków czy jak zamknięta w wieży Roszpunka śnią o ekscytujących przygodach i poznawaniu świata. Wszystkie księżniczki w jednym filmie? Niemożliwe stało się możliwe dzięki najnowszej produkcji Disneya „Ralph Demolka w internecie”, która właśnie wchodzi na ekrany polskich kin. Przecież Disney to specjalista od spełniania marzeń. Walt Disney, wizjoner i twórca jednej z najsłynniejszych wytwórni filmowych, mówił: „Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać”.

Odważne i wolne

Karolina Trębacz, Tiana z Księżniczki i Żaby, mówi: „Prawdziwa księżniczka jest odpowiedzialna, waleczna i potrafi zrezygnować z siebie na rzecz ważnej sprawy”. Zupełnie jak Mulan, która była silna i odważna. By ratować ojca i walczyć za ojczyznę, przebrała się za mężczyznę i stawiła się na wezwanie do wojska. „Okazała się silniejsza niż żołnierze, z którymi przyszło jej walczyć ramię w ramię”, wspomina Jolanta Fraszyńska, która zamieniła się w waleczną Chinkę. Bella, mówiąca głosem Jolanty Wilk, z „Pięknej i Bestii”, poświęciła swoją wolność, by uratować ojca. Gdy w 1995 roku Disney wyprodukował film „Pocahontas”, od razu zrobiło się o nim głośno. Sto tysięcy widzów pojawiło się w Central Parku, by na wielkim telebimie zobaczyć, jak indiańska piękność i dumna strażniczka przyrody walczy o miłość.

Jolanta Fraszyńska opowiada: „Gdy przyszłam na sesję do VIVY!, zobaczyłam, że większość z dubbingujących pań ma fizycznie coś wspólnego ze swoimi bohaterkami. A pewnie i temperament podobny. Ja przez większość życia byłam takim małym żołnierzem jak Mulan. Dużo bliżej było mi do odważnego, zadaniowego chłopaka aniżeli do księżniczki. Jednak z czasem nauczyłam się być księżniczką, a nawet królową i to jest piękne!”.

„Moja Ariel pragnęła miłości i akceptacji, ale też wolności”, opowiada o swojej bohaterce Beata Jankowska-Tzimas. Podobnie jak Roszpunka, która mówiła głosem Julii Kamińskiej. Dziewczyna o magicznych włosach ratowała przede wszystkim siebie, bo zamknięta w wieży pragnęła uciec i przeżyć ekscytujące przygody. Julia mówi, że „księżniczki mają ciekawe życie, zawsze pełne przygód, więc pewnie dlatego kręci się o nich filmy”. Weronika Bochat-Piotrowska, która pokochała swoją bohaterkę Vaianę, twierdzi, że każda z disneyowskich bohaterek ma oprócz nieskazitelnego wyglądu masę kłopotów i problemów. I ze wszystkich wychodzą dzięki pomocy sił nadprzyrodzonych, własnej pomysłowości i odwadze. Jolanta Fraszyńska dodaje: „Moja Mulan ominęła system i okazała się dzielną młodą dziewczyną. Oczywiście, jak to u Disneya, dzięki niewielkiej pomocy nadprzyrodzonych postaci”.

Dominika Kluźniak dorzuca, że wszystkie mają wyjątkowe charaktery i nie dają się przeciwnościom losu. Potwierdza to Kamińska, która mówi: „W bajkach, po wielu perypetiach, zawsze jest happy end”. Filmowa Elsa z Krainy lodu, czyli Lidia Sadowa, uważa, że wszystkie księżniczki (i nie tylko) po prostu chcą przeżywać przygody.

Zmiana obyczajów

„Księżniczki Disneya zawsze odpowiadają kobiecemu ideałowi danej epoki”, mówi Angelika Kurowska, która dubbingowała Kopciuszka (film powstał w 1950 roku, a Angelika użyczyła głosu swojej bohaterce w nowym dubbingu z 2012 roku). „Wtedy kobiety trochę inaczej się zachowywały. Musiały być bardzo delikatne, subtelne, naiwne. Kopciuszek został przedstawiony bardzo stereotypowo. Współczesne księżniczki są bardziej przebojowe, mają własne zdanie, niektóre są feministkami. Przy Kopciuszku musiałam dopasować się do realiów epoki i powściągnąć swój temperament”. Ale Kopciuszek jest wytrwały i nigdy nie traci nadziei.

Za to Edyta Krzemień, która użyczyła głosu Królewnie Śnieżce, twierdzi: „Przede wszystkim one wszystkie przechodzą przez trudności, walczą z niesprawiedliwością albo mierzą się z nią. Nie poddają się i dążą do spełnienia swoich marzeń”.

Podobnie jest z jedną z najsłynniejszych disneyowskich sióstr z filmu Kraina lodu. Opowiada o niej Anna Cieślak: „Anna, której głosu użyczyłam, jest niepoprawną optymistką. Nie bacząc na konsekwencje, realizuje swoje pragnienia. Śmiało podejmuje decyzje i stawia czoło przeciwnościom losu. Wiarą w dobro i czystym sercem pokonuje siostrzany lęk i strach, które okazują się najpotężniejszym wrogiem”. Wszystkie twierdzą, że choć wydawałoby się, że u boku księżniczek zazwyczaj pojawia się jakiś mężczyzna, to mimo wszystko one same decydują o swoim losie. Nawet Dżasmina, bohaterka filmu Aladyn, która, by być szczęśliwą, musiała się sprzeciwić wielowiekowej tradycji. O swojej bohaterce opowiada Katarzyna Skrzynecka: „Dżasmina znakomicie radzi sobie w życiu, na miarę świetnie zorganizowanej współczesnej kobiety. Jest inteligentna, pełna temperamentu, niekapryśna, a przy tym bardzo uwodzicielska i powabna. Gdybym była Aladynem, sama bym się w niej zakochała”.

Spełnione marzenia

Vaiana śpiewała: „Widzę światło na wodzie, co lśni jak ogień, daleko stąd marzenia są. Dobrze wiem, że to światło woła mnie, woła w drogę. Chcę znaleźć je. Za horyzont biec, dosyć siły mieć”. I, tak jak Vaiana, większość księżniczek robiła wszystko, by zrealizować to, co sobie wymyśliły. „To ważne, żeby nie być na łasce ludzi i zdarzeń”, twierdzi Jolanta Wilk, filmowa Bella.

Ukochane przez pokolenia widzów bohaterki filmów Disneya są różne (choć łączy je to, że większość nosi spódnice) i nie wszystkie są księżniczkami w dosłownym tego słowa znaczeniu. Ale ich historie inspirują i sprawiają, że wierzymy, że nie ma marzeń, których nie da się spełnić. Trzeba tylko, jak one, wziąć sprawy w swoje ręce. Twórcy disneyowskich filmów wierzą, że ponadczasowe historie, które od 1937 roku opowiadają dzieciom i dorosłym (wtedy zrealizowano Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków), inspirują właśnie do tego, by nie poddawać się w dążeniu do celu i realizować pasje. I że każda dziewczynka w którejś z księżniczek znajdzie wzór do naśladowania.  ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.